Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marian Fluder i Armin Mikos von Rohrscheidt laureatami siódmej edycji Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Marian Fluder i Armin Mikos von Rohrscheidt laureatami siódmej edycji Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego
Marian Fluder i Armin Mikos von Rohrscheidt laureatami siódmej edycji Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego Paweł Brzeźniak
Ceniony gnieźnieński lekarz Marian Fluder oraz kulturoznawca i badacz Szlaku Piastowskiego dr hab. prof. GSW Milenium Armin Mikos von Rohrscheidt to tegoroczni laureaci Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, przyznawanej przez starostów gnieźnieńskich piastujących urząd od 1999 roku.

Okazją do wręczenia wyróżnień była tradycyjnie gala noworoczna, organizowana przez samorząd powiatu gnieźnieńskiego, którą zorganizowano 31 stycznia w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Program artystyczny podczas gali zaprezentowały dzieci z Przedszkola w Zdziechowie.

Uhonorowany nagrodą Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego za rok 2018 lek. med. Marian Fluder jest jednym z najbardziej znanych, cenionych i budzących zaufanie lekarzy w Gnieźnie. Urodził się 1 lutego 1946 roku w Odolanowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej zamieszkał z rodzicami w niedalekim Ostrowie Wielkopolskim, gdzie ukończył Liceum Męskie. W 1964 roku rozpoczął studia na Akademii Medycznej w Poznaniu. W czerwcu 1970 roku otrzymał dyplom lekarza. Trzy miesiące później zawodowo związał się z Gnieznem. Po odbyciu obowiązkowego stażu, w maju 1972 roku rozpoczął służbę w Jednostce Wojskowej w Powidzu, gdzie praktykował jako lekarz w pułku i lekarz dla rodzin kadry wojskowej. Podejmował również nocne dyżury w pogotowiu ratunkowym w Gnieźnie. Pracował ponadto w poradni sportowej. W maju 1974 roku został awansowany do stopnia porucznika oraz odznaczony medalem za zasługi dla obronności kraju. W latach 1974 - 1993 pracował między innymi w gnieźnieńskim szpitalu i przychodni przy ul. Staszica, a także w ambulatorium aresztu śledczego przy ul. Franciszkańskiej. Od 1993 roku prowadzi prywatną praktykę w Gnieźnie. Specjalista chirurgii ogólnej pierwszego stopnia, pediatrii i medycyny sportowej drugiego stopnia. Wielokrotnie nagradzany, zawsze otwarty na pomoc drugiemu człowiekowi. Stale podnosi kwalifikacje i poszerza swoją wiedzę, aby wciąż w pełni służyć swoim pacjentom. Jak sam przyznaje największy wpływ na kształtowanie jego charakteru mieli ludzie: rodzice, którzy nauczyli go wytrwałości i uczciwości, pacjenci, którzy uczyli go życia oraz żona Zofia, dzięki której zawsze miał wszystko, czego potrzebował.

Druga z uhonorowanych osób - dr hab. prof. GSW Milenium Armin Mikos von Rohrscheidt jest wykładowcą akademickim, badaczem szlaków kulturowych, autorem koncepcji przebudowy oraz członkiem Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. Urodził się w 1966 roku. Pochodzi z Wrocławia. Absolwent polskich i europejskich uniwersytetów. Doktor habilitowany nauk o zarządzaniu, doktor filozofii, teologii oraz nauk o kulturze. Specjalizuje się w badaniach z zakresu zarządzania turystyką kulturową, turystyką dziedzictwa, miejską i militarną, a także interpretacją historii oraz dziedzictwa w turystyce. Autor pierwszej polskiej monografii poświęconej turystyce kulturowej. W roku 2014 wydał pierwszy w Polsce podręcznik przewodnictwa miejskiego. Autor blisko 100 innych publikacji. Jak sam przyznaje, jednym z jego największych osiągnięć jest założenie w 2008 roku i prowadzenie jako redaktor naczelny naukowego czasopisma „Turystyka Kulturowa”, gdzie opublikowano blisko 500 tekstów naukowych, w tym ponad 100 raportów badawczych. Od 2004 roku organizuje wyprawy kulturowe po Europie Środkowej, prowadzi szkolenia pilotów wycieczek, przewodników turystycznych oraz partnerów pakietów turystycznych. Od 1999 roku związany z Gnieznem, najpierw jako wykładowca Kolegium Języków Obcych UAM, a od 2006 roku - wykładowca i profesor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, gdzie współtworzył specjalizację „turystyka kulturowa” na Wydziale Nauk o Kulturze. Wypromował niemal stu magistrów i licencjatów. W 2008 roku opublikował opracowanie potencjału turystyczno-kulturowego powiatu gnieźnieńskiego. W roku 2009 przeprowadził analizę potencjału ówczesnego Szlaku Piastowskiego. Inicjator zorganizowania w Gnieźnie ogólnopolskiej konferencji naukowej na temat turystyki kulturowej, która odbyła się w kwietniu 2009 roku. Podczas konferencji powołano do życia „Forum Ekspertów Turystyki Kulturowej”, znane powszechnie jako „Forum Gnieźnieńskie”, które nieprzerwanie funkcjonuje przy czasopiśmie naukowym „Turystyka Kulturowa”. Członek, powołanej w roku 2011 przez marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. Z ramienia Rady w 2013 roku opracował nową koncepcję organizacji i funkcjonowania Szlaku Piastowskiego. Jego książka „Szlak Piastowski w przebudowie. Struktura, zarządzanie, oferta turystyczno-kulturowa” stanowi podręcznik dla trwającej przebudowy Szlaku i podstawę koncepcji jego zarządzania. Autor zaktualizowanej „Strategii rozwoju turystyki w Powiecie Gnieźnieńskim” oraz redaktor przewodnika tematycznego dla turystów „13 pomysłów na Gniezno i okolice”, wyróżnionego w 2017 roku ogólnopolską Nagrodą Magellana. Od 2018 roku konsultant naukowy Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”, którego członkiem założycielem i liderem jest Powiat Gnieźnieński. W 2016 roku otrzymał odznakę honorową Marszałka Województwa Wielkopolskiego za zasługi dla województwa wielkopolskiego.

Warto przypomnieć, że Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego została ustanowiona z początkiem 2013 roku. Kapitułę tworzą starostowie gnieźnieńscy piastujący to stanowisko od 1999 roku. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób wykazujących się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Każdego roku mogą nią zostać nagrodzone maksymalnie dwie osoby. Kandydatów do nagrody mogą typować tylko i wyłącznie członkowie Kapituły, którą tworzą: Teresa Marciniak – wdowa po śp. Jacku Marciniaku, Staroście Gnieźnieńskim w I kadencji samorządu powiatowego w latach 1999-2001;

* Krzysztof Ostrowski – Starosta Gnieźnieński w I kadencji samorządu powiatowego w latach 2001 – 2002 oraz III kadencji w latach 2006 – 2010;

* Jacek Kowalski - Starosta Gnieźnieński w II kadencji samorządu powiatowego w latach 2002 – 2006;

* Dariusz Pilak – Starosta Gnieźnieński w IV kadencji samorządu powiatowego w latach 2010 – 2014;

* Beata Tarczyńska - Starosta Gnieźnieński w V kadencji samorządu powiatowego w latach 2014 – 2018;

* Piotr Gruszczyński obecny Starosta Gnieźnieński (przewodniczący Kapituły).

Nagroda ma charakter prestiżowy. Przyjmuje postać odlanej z brązu statuetki oraz srebrnego pinsa i legitymacji podpisanej przez członków Kapituły.

Dotychczas laureatami nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego zostali:

* Helena Kowalewska i prof. Stefan Jurga (2012 r.)

* Arcybiskup Henryk Muszyński i prof. Jerzy Strzelczyk (2013 r.)

* Michał Bernard Wojtczak i Łukasz Kuropaczewski (2014 r.)

* Renata Szarzyńska i Jacek Weiss (2015 r.)

* Maria Chwiałkowska-Grygiel i dr. Justus Werdin (2016 r.)

* Leszek Jan Chudzik i prof. Józef Bogdan Garbarczyk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto