Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcin Wroński podsumowuje rok 2018 w rolnictwie

Renata Napierkowska
Nadesłane
Rok 2018 nie był zbyt udany dla większości rolników. Plantatorom zbóż i sadownikom dała się we znaki susza, a hodowcom świń zagrożenie wirusem ASF wywołującym afrykański pomór świń. Nowe rynki zbytu sprawiły jednak, że hodowcy drobiu odnotowali znaczące zyski.

Koniec roku zachęca do podsumowań. Jaki był dla rolników zajmujących się produkcją roślinną i zwierzęcą? Jak co roku Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego przygotował, krótką analizę z komentarzem.

- W 2018 roku mieliśmy do czynienia z bardzo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wiosną i latem susza spowodowała straty na dużym obszarze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja zbóż podstawowych z mieszkankami zbożowymi była niższa o ok. 18 procent niż w 2017roku, a zbiory rzepaku i rzepiku niższe o 19 proc. Dla porównania na Ukrainie zebrano o 6 proc. mniej pszenicy i 20 proc. mniej żyta. Zbiory rzepaku były natomiast o 21 proc. większe.

Susza nie oszczędziła również ziemniaków, których zebrano o 18 proc. mniej oraz buraków, spadek o 7 %.

Dane te pokazują, że najważniejszym zadaniem na najbliższe lata będzie poprawa gospodarki wodnej. Należy zwrócić uwagę, że skutki suszy były mniejsze w gospodarstwach, które stosują prawidłowy płodozmian i unikają uproszczonych zabiegów agrotechnicznych.

W 2018 roku mieliśmy rekordowe zbiory owoców z drzew. Są one 70 proc. wyższe od ubiegłorocznych. Należy jednak podkreślić w 2017 roku zbiory były bardzo niskie. Dla sadowników problemem była dostępność pracowników sezonowych i wzrost ich wynagrodzeń za wykonane prace.

W produkcji wieprzowiny największym problemem jest wirus ASF, który przyczynia się do zmniejszenia pogłowia trzody chlewnej i likwidacji chlewni.

Dobrą wiadomością było przywrócenia po dwóch latach prawa do eksportu mięsa drobiowego na rynek chiński. Liczy on 1,4 mld konsumentów.

W 2018 roku wzrósł eksport produktów rolno-spożywczych o 3 mld euro a ich import spadł o 10 mld euro. Jest to dowód na to, że branża rolno-spożywcza umacnia się, a my stajemy się coraz bardziej samowystarczalni.

Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto