Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Przez koronawirusa młodzież ZSP 4 musiała skrócić praktyki. Sanepid monitoruje wracających z Włoch

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. 123rf
Malborski sanepid na bieżąco śledzi sytuację związaną z koronawirusem. Osoby wracające m.in. z Azji były obejmowane nadzorem, ale jak się okazało, żadne objawy u nich, na szczęście, nie wystąpiły. Teraz monitoring dotyczy głównie osób przybywających z północnych Włoch.

Do sanepidu na bieżąco napływają dane na temat osób, które wracają do kraju z rejonów świata zagrożonych koronawirusem, lub które podczas podróży mogły mieć kontakt z pasażerami potencjalnie zarażonymi. W takich przypadkach inspekcja otrzymuje informacje z kart pokładowych samolotów. Na tej podstawie 14-dniowym monitoringiem objęci byli mieszkańcy powiatu malborskiego i sztumskiego, którzy wrócili z Chin lub przylecieli z zachodniej Europy, a do ich samolotów przesiedli się podróżni z Azji.
Niektóre osoby same też zgłaszają się do inspekcji sanitarnej z prośbą o objęcie monitoringiem.

- Obecnie mamy pod nadzorem dwie osoby, w tym jedną panią, która sama zgłosiła się do nas w ciągu ostatnich 24 godzin, a wróciła z północnych Włoch. Obie osoby to mieszkańcy powiatu malborskiego. Zakończyliśmy już natomiast nadzór nad 21 osobami – mówiła nam we wtorek (25 lutego) po południu Elżbieta Zybko, szefowa malborskiego sanepidu. - Dzisiaj do Polski wraca młodzież z Malborka, która przebywała we Włoszech. W środę rano obejmiemy ją monitoringiem.

Chodzi o 10 uczniów i nauczyciela Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, którzy przez koronawirusa musieli skrócić zagraniczne staże w Bolonii.

- Młodzież wyjechała na 4-tygodniowe praktyki, ale w związku z zaistniałą sytuacją podjęliśmy decyzję, że ściągamy uczniów do domu. Odbyła się mniej więcej połowa praktyk – mówi Waldemar Miszkiewicz, wicedyrektor ZSP 4 w Malborku. - Podjęliśmy też decyzję, że w pierwszych dniach po powrocie uczniowie dostaną wolne.

Na drugi plan schodzi fakt, że staże były dofinansowane z unijnych środków i na razie nie wiadomo, co z ich dokończeniem, bo najważniejsze było bezpieczeństwo uczniów i nauczyciela. Bolonia leży w regionie Emilia Romania, w którym obok Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu i Lacjum w ostatnich dniach obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

We wtorek w Starostwie Powiatowym w Malborku zebrał się powiatowy zespół ds. zarządzania kryzysowego. Głównym tematem był koronawirus i powroty mieszkańców naszego powiatu z północnych Włoch.

- Dużo osób wraca stamtąd. Nie tylko młodzież ZSP 4, ale też wiele osób podróżujących prywatnym transportem. Młodzież przebywała w strefie zagrożonej, ale sytuacja cały czas była monitorowana. Mamy informacje, że wszystko z nimi jest w porządku, nie ma żadnych niepokojących symptomów, objawów gorączki czy kaszlu. Prosimy, żeby nie ulegać panice, natomiast zgodnie z zaleceniami GIS ci, którzy wracają z Włoch, muszą być objęci nadzorem, więc trzeba pozostać w domu te 14 dni dla bezpieczeństwa – informuje Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku.

- Nie są to osoby „podejrzane”, po prostu przyjeżdżają stamtąd, jak wielu innych podróżnych. Na naszym terenie nie ma osób przyjeżdżających z objawami, więc nie ma mowy o działaniach typu: kwarantanna – podkreśla Elżbieta Zybko. - Zalecamy samoizolację, czyli pozostanie w domu przez 14 dni i samokontrolę: mierzenie temperatury, sprawdzanie objawów. My do tych osób dzwonimy codziennie i sprawdzamy. Jeśli w ciągu 14 dni nie występuje wysoka gorączka, objawy grypopodobne, to kończymy monitoring. Jeśli osoba coś zaobserwuje, to bezzwłocznie trzeba zgłosić się do nas telefonicznie, my powiadamiamy inspekcję wojewódzką i szpital zakaźny w Gdańsku.

Główny inspektor sanitarny wydał komunikat dla osób wracających z północnych Włoch

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
• lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego;
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel);
a) jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę. b) jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
• lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Inspekcja sanitarna przypomina, że niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach półkuli północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto