Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum Akademickie UMK w Toruniu drugą szkołą w Polsce według Rankingu Liceów STEM „Perspektyw"

(tob), red - sop
Adam Zakrzewski
Ranking wskazuje szkoły, które najlepiej przygotowują swoich uczniów do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich oraz ścisłych.

Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” co roku publikuje rankingi szkół ponadgimnazjalnych, szkół wyższych, kierunków studiów i programów MBA. Od ubiegłego roku lista wzbogaciła się o Ranking Liceów STEM, w którym - jak piszą jego twórcy -”analizowane są wyniki tych obszarów kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice”. Wiadomo, że bez dobrej edukacji w zakresie STEM (skrót od Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka) nie ma innowacyjności oraz rozwoju.

Tegoroczny Ranking Liceów STEM uwzględnia tylko te szkoły, w których maturę w maju 2015 roku zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. Ranking został oparty na trzech kryteriach: wynikach matury na poziomie rozszerzonym z matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz informatyki (50 proc.); wynikach matury obowiązkowej z matematyki (25 proc.); sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych, odpowiadających profilem zakresowi STEM (25 proc.).

Na sklasyfikowanych w ten sposób 200 najlepszych liceów STEM w Polsce pierwsze miejsce przypadło ponownie XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Na drugim miejscu znalazło się Liceum Akademickie UMK w Toruniu (w ubiegłym roku zajęło piątą lokatę). Z kolei na trzecim miejscu jest XIII LO w Szczecinie, na czwartym - LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, a na piątym - Publiczne LO Politechniki Łódzkiej.

- Nasza szkoła podąża w kierunku nauk ścisłych, co przełożyło się na uzyskany wynik. W tym roku nawet w klasie biologiczno-chemicznej 100 proc. uczniów przystąpiło do rozszerzonego egzaminu maturalnego z matematyki. Fizyka i chemia również była wybierana gromadnie na rozszerzonej maturze - mówi Adam Makowski, wicedyrektor Gimnazjum i Liceum Akademickiego UMK. - To odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Przełożenie tego na wysokie miejsce w rankingu jest niezwykle miłe, ale drugorzędne. O tym zestawieniu nie wiedzieliśmy zbyt wiele, dopóki nie zwrócili się do nas jego organizatorzy. A jeśli nie oglądając się na tego typu rankingi wypadamy w nich bardzo dobrze, to oznaczy, że wpisujemy się w dobre edukacyjne trendy.

Inicjatorzy rankingu wierzą, że „stanie się on rekomendacją dla kandydatów do szkół zainteresowanych naukami ścisłymi oraz dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół najlepiej kształcących w tym zakresie”.

Gimnazjum i Liceum Akademickie UMK działa od 1998 roku. Jest pierwszą w Polsce szkołą dla wybitnie uzdolnionych uczniów. Swoją tradycją nawiązuje do działającego od XVI wieku Gimnazjum Akademickiego, słynnej toruńskiej szkoły wyższej doby staropolskiej, oraz powołanego przy Uniwersytecie Wileńskim Państwowego Liceum im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Atutem szkoły są autorskie programy, nieliczne (jak na polskie warunki) klasy, wsparcie finansowe i naukowe UMK.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto