Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwiej o wymarzony dom? Za kilka dni znika obowiązek występowania o pozwolenie na budowę

Kamil Pik
www.domywosieku.pl
www.domywosieku.pl Łatwiej o wymarzony dom? Za kilka dni znika obowiązek występowania o pozwolenie na budowę
Z końcem czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy budowlane. Planując budowę domu nie będziemy musieli występować o pozwolenie.

Łatwiej o wymarzony dom? Za kilka dni znika obowiązek występowania o pozwolenie na budowę

Już 28 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym. Znosi ona wymóg uzyskania pozwoleń na budowę niektórych obiektów, m. in. domów jednorodzinnych. Krótszy czas oczekiwania na decyzję i mniej obowiązkowych zaświadczeń to korzystne zmiany i szansa na poprawę koniunktury w branży budowlanej.
Naszemiasto.pl zapowiadało tę zmianę przepisów już jakiś czas temu. Wówczas to Beata Gutkowska, kierownik referatu budownictwa w toruńskiego ratusza wyjaśniała nam, kogo dotyczy zniesienie obowiązku występowania o decyzję,zezwalającą na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego.

– Zmiana ta ma dotyczyć budynków, których tzw. obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. Czyli domów, które nie są uciążliwe dla sąsiadów. Według projektu w takim przypadku wymagane będzie jedynie zgłoszenie budowy wraz z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów, wymaganych w trybie pozwolenia na budowę. Następnie starosta będzie miał 30 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu – mówiła urzędniczka.

Zapowiadana nowelizacja skraca także czas oczekiwania na tzw. milczącą zgodę na użytkowanie, czyli przy braku sprzeciwu administracyjnego - z 21 do 14 dni. Dotyczy to budynków oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia.

- Po wejściu w życie zmian ma zniknąć również obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej – wyjaśniała Gutkowska.

Uwagi, co do braków w dokumentacji, urząd będzie musiał zgłosić w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosków. Kolejna zmiana to możliwość rozłożenia na raty opłat legislacyjnych.

Rejestr wydanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń, zawierający rodzaj planowanego budynku, datę złożenia wniosku, nazwiska inwestora i projektanta, będzie zaś dostępny w internecie, na stronie Biura Informacji Publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto