MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych w Świebodzinie już gotowe!

Alicja Kucharska
Lądowisko dla śmigłowców sanitarnych nocą
Lądowisko dla śmigłowców sanitarnych nocą Archiwum szpitala
Ubiegły rok był dla świebodzińskiej lecznicy obfity w wiele kosztownych inwestycji. Wyremontowano budynek administracji, do którego przeniesiono poradnie specjalistyczne. Zakupiono nowy sprzęt, a także rozpoczęto budowę całodobowego lądowiska. Lądowisko jest już gotowe, czeka na wpis do ewidencji. - Mam nadzieję, że pierwsze śmigłowce sanitarne będą mogły lądować jeszcze w pierwszym kwartale tego roku - mówi Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie.

Przypomnijmy, że całodobowe lądowisko będzie skracać czas transportu, w sytuacjach w których pacjenci będą musieli zostać szybko przetransportowani do innych placówek. Ze względu na to, że przy lecznicy nie znaleziono miejsca, które spełniałoby określone wymogi, lądowisko ulokowano na placu przy ulicy Jeziorowej. Spełnia ono wszelkie wymagania dla lądowisk szpitalnych oddziałów ratunkowych. Grunt wzmocniono kolumnami wibrocementowymi. Teren został ogrodzony i oświetlony.

Jak radzono sobie dotychczas bez lądowiska? Ano tak, że zespoły karetki musiały szukać innego terenu. Zwykle był to plac przy figurze Chrystusa Króla. W roku 2016 w Świebodzinie odbyło się 35 lądowań śmigłowca. Każdorazowo przekazanie pacjenta wiązało się z zaangażowaniem w akcję straży pożarnej, która teren zabezpieczała. Sam teren pozostawiał jednak wiele do życzenia: brak oświetlenia, błoto, a ponadto, z uwagi na to, że pod pomnikiem często przebywają dość pokaźne grupy osób, lądowanie helikoptera w pewnych sytuacjach mogłoby być utrudnione bądź niemożliwe. A szukanie innego miejsca, to kolejne minuty.

Koszt ladowiska to ok. 1,8 mln zł, na który szpital zaciągnął kredyt. - Zdając sobie sprawę, jak ważny dla mieszkańców powiatu jest oddział ratunkowy, podęliśmy decyzję o budowie lądowiska - podsumowuje prezes.

To nie jedyna dobra wiadomość dla pacjentów szpitala. W lecznicy będzie też wykonywanych więcej operacji chirurgicznych i ginekologicznych. Nawet o 20proc. więcej. A to dlatego, że placówka zainwestowała w nowy sprzęt do zabiegów laparoskopowych.- Większość operacji w naszym szpitalu wykonuje się metodą laparoskopową, dotychczas wykorzystywany sprzęt był już znacznie wyeksploatowany, dlatego też zdecydowaliśmy się na wymianę dotychczas używanego sprzętu, ponieważ chcemy zwiększać liczbę wykonywanych zabiegów pracując na najnowszym wysokiej klasy sprzęcie gwarantującym bezpieczeństwo zarówno dla pacjentów jak i lekarzy, którzy operują, skracamy także oczekiwanie pacjentów - tłumaczy Wiesława Cieplicka.

Cały artykuł przeczytasz już w środę w papierowym wydaniu tygodnika "Dzień za Dniem".
E-wydanie Dzień za Dniem kupisz tutaj: www.prasa24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto