Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurtyny wodne w Toruniu. Będzie trochę przyjemniej

UM Torunia
Kurtyny wodne w Toruniu
Kurtyny wodne w Toruniu
Kurtyny wodne w Toruniu. Według synoptyków w ciągu najbliższych dni przez Toruń przetoczy się fala upałów. Dlatego dziś, 10 czerwca 2014 r., służby miejskie uruchomią kurtyny wodne.

Kurtyny wodne w Toruniu

Dla ochłody rozstawione zostaną trzy kurtyny: na Rynku Staromiejskim, na placu Rapackiego i na Rynku Nowomiejskim. Będą działać w godzinach 10.00-18.00 w najbardziej upalne dni przez całe lato. Woda jest pobierana z miejskich hydrantów.

Sprzęt został specjalnie zmodyfikowany na potrzeby walki z upałami przez Toruńskie Wodociągi. Oryginalnie kurtyny wodne są wykorzystywane do neutralizacji dymów i toksycznych gazów powstających na skutek pożarów. W porównaniu do sprzętu strażackiego, podstawową różnicą jest wielkość emitowanych kropel wody. Na skutek modyfikacji miejskie kurtyny wytwarzają bardzo drobną mgłę wodną. Chodzi o to, żeby delikatnie orzeźwiać, a nie zalewać przechodniów wodą. W przeciwieństwie do fontanny Cosmopolis, w przypadku kurtyn obieg wody nie jest zamknięty, więc woda nadaje się do użytku zewnętrznego. Każdy może podejść i zwilżyć głowę, twarz i ręce lub nawet całe ciało.

Lokalizacja kurtyn będzie zmieniana, aby nie tworzyć zbyt dużych kałuż. Nadzór nad kurtynami dodatkowo sprawuje Straż Miejska.

Warto pamiętać

W czasie upałów lekarze radzą unikać przebywania na otwartej przestrzeni w godzinach największego nasłonecznienia. Wysokie temperatury wiążą się z nasileniem objawów chorób meteorotropowych oraz układu krążenia. Lekarze zalecają, by unikać bezpośrednio działających promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach południowych, kiedy temperatury i nasłonecznienie są największe. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny w czasie gorącego dnia, a także zbyt długie przebywanie na słońcu lub w przegrzanym pomieszczeniu mogą spowodować uraz termiczny.

Aby zminimalizować negatywne skutki wysokich temperatur i nie dopuścić do oparzeń słonecznych, odwodnień i omdleń trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy regularnie pić duże ilości wody, szczególnie niegazowanej, a także zakładać luźne ubrania (nie z tworzyw sztucznych) w jasnym kolorze, które odbijają promieniowanie słońca oraz pomagają utrzymywać normalną temperaturę ciała. Ważna jest także odpowiednia dieta, eliminująca spożywanie potraw ciężkostrawnych i tłustych na rzecz lekkich posiłków z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Skórę trzeba chronić kremem z filtrem UV, oczy okularami z ciemnymi szkłami ochronnymi, a twarz i głowę kapeluszem z szerokim rondem, chustką lub czapką z daszkiem. Unikać należy także skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować bowiem wystąpienie efektu hipotermii. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, osoby z chorym układem krążenia oraz dzieci.

Trzeba pamiętać, że upalne dni źle znoszą także zwierzęta. Najważniejszą zasadą jest zapewnienie im swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Absolutnie nie wolno również zamykać zwierząt w samochodzie zostawionym w pełnym słońcu.

Wysokie temperatury to także wzrost zagrożenia pożarowego w lasach oraz zwiększone uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto