Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupujesz choinkę? Na to musisz zwrócić uwagę!

redmf
Kupno choinki jest trochę podobne do zakupu samochodu. Musi być ładna, zdrowa i służyć jak najdłużej. Przy zakupie świątecznego drzewka trzeba zwrócić uwagę na parę czynników. Jaką zatem choinkę wybrać, by w święta Bożego Narodzenia mieszkanie było pięknie ozdobione?

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wkrótce ci, którzy zdecydowali się na żywe drzewko w domu będą szukali najlepszej dla siebie choinki. Jaką wybrać? Świerk, jodłę kaukaską a może sosnę? Które z nich postoi najdłużej nie gubiąc igieł?
Co roku wiele osób przechodzi przez proces kupowania choinki. Czasami drzewko stoi dłużej w domu, a czasami zaczyna się sypać dość wcześnie po przyniesieniu do domu ledwo wytrzymując do Bożego Narodzenia.

Choinka. Na co zwrócić uwagę

Sprawa jest prosta. Jeśli choinka dość szybko pozbywa się igieł to znaczy, że ścięta była wiele tygodni temu i nie można jej zbyt wiele pomóc. Trzeba przetrwać i przy zakupie kolejnego drzewka zwracać uwagę na świeżość choinki. Jak ją rozpoznać. Im świeższa choinka tym więcej będzie miała żywicy.
Choinka intensywnie wydzielająca żywicę była ścięta później, niż drzewko, które nie wydziela już żywicy. To tylko jeden z aspektów. Kolejnym jest tzw. „jędrność” drzewka. Trzeba sprawdzić czy jego gałązki są sprężyste. Czy nie opadają po dotknięciu i jakiego są koloru. Jeśli pień jest przebarwiony, nie warto kupować takiego drzewka, gdyż została ścięta dość dawno.

  • Zwykły świerk postoi najkrócej, ale za to bardzo intensywnie pachnie
  • Świerk srebrzysty jest trwalszy od zwykłego
  • Jodła kaukaska jest w stanie wytrzymać nawet do 2 miesięcy

Po zakupie, powinniśmy drzewko obciąć u podstawy (ok. 30 cm) i zaraz wstawić do wody. Choinka przez pierwszą dobę w mieszkaniu zużyje jej szczególnie dużo. Drzewka stojące w wodzie dłużej pozostaną zielone. Trzeba je podlewać tak, jak podlewa się kwiaty.

Choinka w domu

Po przyniesieniu drzewka do domu należy je oczyścić i wybrać miejsce, w którym je ustawimy. Choinki nie należy ustawiać blisko źródeł ciepła - kaloryferów lub kominka, a w pomieszczeniu, w którym ulokujemy nasze świąteczne drzewko, temperatura nie powinna przekraczać 20°C. Pamiętajmy również, aby codziennie sprawdzać poziom wody i uzupełniać jej niedobór. Odpowiednio nawadniana choinka nie będzie gubiła igieł tak szybko jak przesuszona.
Jeśli chcesz aby choinka nie gubiła igieł to przed stawieniem jej do stojaka przytnij pieniek od dołu o około 3 cm. Następnie włóż drzewko do wiadra i zalej ciepłą wodą (woda musi być jedynie lekko ciepła, nie może być gorąca!). Ten zabieg poprawi nawodnienie choinki i sprawi że znacznie dłużej zachowa ona świeżość.
Przestrzegaj tych zasad aby choinka dłużej stała i nie gubiła igieł

Jak pielęgnować choinkę

Pielęgnację świątecznej choinki ułatwi, jak czytamy na poradnikogrodniczy.pl osiem podstawowych zasad, których warto się trzymać, jeśli chcemy utrzymać bożonarodzeniowe drzewko w dobrej kondycji.

Polecamy

  • Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, żeby choinka miała zielone igły i gęste, giętkie gałązki.
  • Aby choinka stała dłużej, warto jest zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. W pokoju, w którym chcemy postawić drzewko, temperatura nie powinna przekraczać 20°C. Należy także zadbać o to, by choinka stała z daleka od źródeł ciepła - kaloryferów, piecyków i kominka.
  • Choinki w doniczkach nie wymagają przesadzania. Cięte drzewka należy wstawić do specjalnego stojaka, który wypełniamy wodą.
  • Aby choinka nie gubiła igieł, przed wstawieniem drzewka do stojaka, należy obciąć około 2-3 cm kawałek pnia, a następnie zahartować go wkładając drzewko do wiaderka lub stojaka z ciepłą wodą. Dzięki temu choinka będzie lepiej wchłaniała wodę.
  • Zarówno drzewko cięte, jak i choinkę w doniczce, należy podlewać regularnie letnią wodą. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, zaś w przypadku drzewka ciętego, poziom wody nie może opaść poniżej linii jego pnia.
  • Do wody w stojaku lub doniczce warto jest raz na tydzień dodać specjalną odżywkę do roślin zielonych.
  • Przed rozpoczęciem dekorowania choinki zadbajmy o dokładne oczyszczenie jej gałązek.
  • Jeśli w domu są dzieci, drzewko należy odpowiedni zabezpieczyć, aby najmłodsi domownicy mogli bezpiecznie szukać pod nim gwiazdkowych prezentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto