Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupujemy coraz gorszą żywność. Jak jest zafałszowana?

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Rozmowa z Jerzym Wiśniewskim, dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Jak podsumowałby pan wyniki ostatniej kontroli podkarpackiej żywności?
 
 - Krótko mówiąc pokazują, że produkty w naszych sklepach są coraz gorszej jakości. Do 2009 roku mogliśmy jeszcze mówić, że mamy zdrową i dobrą żywność. Od pierwszego kwartału wspomnianego roku zaczęliśmy odnotowywać dużą ilość zafałszowań.
Na czym one polegają?
-Producenci zatajają niektóre, niezbyt chlubne składniki swoich produktów. Jednym z nich jest MOM, czyli mięso oddzielane mechanicznie. Jest to w zasadzie przemiał z kości zwierzęcych, który na etykietach widnieje jako mięso, choć nim nie jest. W wykazach składników często brakuje też informacji o tych alergizujących, takich jak seler i soja. Odkryliśmy szereg przypadków, w których masa mięsa lub ryby w przetworach w rzeczywistości była niższa niż ta podawana na etykiecie. Producenci zapłacili za to kary. Te najwyższe sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jak sprawę etykiet reguluje prawo?
- Przepisy nakazują, że informacje o składnikach produktów spożywczych muszą być podawane czytelnie i eksponowane w obszarze wzroku każdego klienta. Ale sami wiemy, że czasem trudno je odczytać. W dodatku producenci stosują różnego rodzaju wybiegi, mające uśpić czujność konsumenta. Dla przykładu etykiety na kostkach masła nie informują o rodzaju tłuszczu, z którego masło zostało wyprodukowane. To extra musi mieć 82 procent tłuszczu zwierzęcego, a w praktyce okazuje się, że użyto tańszego, roślinnego. Druga sprawa to stosowanie skrótów np. "przeciw utl.”, "subst. konserw.”, które mniej świadomym konsumentom niewiele mówią. A jeśli jesteśmy już przy konserwantach dodam tylko, że fakt, że są dopuszczone do użytku przez sanepid, nie oznacza, że musimy je jeść. Wybierajmy te produkty, które ich nie zawierają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kupujemy coraz gorszą żywność. Jak jest zafałszowana? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto