Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Tydzień Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy. Poznajcie tajemnice tego narządu

Sara Watrak
Sara Watrak
Tydzień Mózgu w 2019 roku
Tydzień Mózgu w 2019 roku Grzegorz Olkowski
Od 13 do 19 marca potrwa tegoroczny Tydzień Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy. Organizatorzy, czyli UMK w Toruniu i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, zapraszają na bezpłatne wykłady, warsztaty, pokazy, a także grę terenową. Z dr Małgorzatą Gut z Instytutu Psychologii UMK rozmawiamy o tym, czym zaskoczy nas Tydzień Mózgu w tym roku.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie

od 16 lat

Czy mózg ma przed naukowcami jeszcze jakieś tajemnice?

Oczywiście, że tak. Z badaniami nad mózgiem, tak jak z badaniami w innych dyscyplinach, jest tak, że uzyskana odpowiedź na dane pytanie badawcze generuje kolejne pytania i inspiruje do dalszych dociekań. To trochę jak nieskończenie wielki zbiór danych i niekończąca się podróż w głąb tajników mózgu – wydaje się, że wiemy bardzo dużo w porównaniu z wiedzą sprzed 100 czy nawet 10 lat, ale mamy świadomość, jak wielu faktów wciąż nie znamy. Ale to dobrze. Pytania bez odpowiedzi są napędem do formułowania nowych problemów badawczych do rozwiązania, do opracowywania nowych metod, technologii i do przełomowych odkryć, które mogą mieć swoje zastosowanie w medycynie, edukacji, terapii, korzystaniu z dobrodziejstw cywilizacyjnych.

Polecamy

Co znajdzie się w programie tegorocznego Tygodnia Mózgu?

Program Tygodnia Mózgu w naszym województwie jest bardzo bogaty i obejmuje nie tylko wykłady wielu zaproszonych ekspertów (w tym roku aż dziewięciu wykładowców), lecz także liczne warsztaty, pokazy interaktywne, prezentacje studentów. W tym roku zaproszenie na wydarzenie przyjęli eksperci reprezentujący takie ośrodki jak Uniwersytet Gdański, Instytut Farmakologii im. J. Maja PAN w Krakowie, Instytut Psychologii PAN w Warszawie, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Towarzystwo Edukacyjne Vizja w Warszawie. Tematyka będzie jak zawsze bardzo różnorodna: posłuchamy o uleganiu fake newsom, a także np. o bólu i jego leczeniu za pomocą toksyn uzyskiwanych z mięczaków, o dyskalkulii, jak również o wpływie wczesnych doświadczeń dziecka na mózg, badaniach modelowych dotyczących empatii w autyzmie oraz o tym, jak w szkole uczyć o układzie nerwowym i dlaczego to takie ważne. Dowiemy się też, jak preferencja ręki kształtuje mózg, jakie są neuronalne mechanizmy procesu twórczego i co wiadomo o tym, jak dzieci uczą się mówić. Zaplanowaliśmy też grę terenową pod hasłem „Poznawanie tajemnic mózgu”.

Czy podobnie jak rok temu będzie można obejrzeć wykłady online?

W tym roku, inaczej niż w zeszłym i dwa lata temu, nie zaplanowaliśmy transmisji online. Podyktowane to było obserwacją z dwóch poprzednich edycji, że transmitowanie wykładów znacząco, moim zdaniem, wpłynęło na frekwencję uczestników. Zdecydowała też o tym oczywiście pandemia i obostrzenia bądź obawy przed uczestnictwem w wydarzeniach skupiających wiele osób, jednak, jak się wydaje, fakt, że na wykład nie trzeba przyjeżdżać i wszystko można obejrzeć, nie ruszając się z domu, mógł także demotywować do udziału w wydarzeniu na miejscu. Zależy nam na spotkaniu z wykładowcami, prowadzącymi pokazy i warsztaty, żywym kontakcie i stworzeniu możliwości do zadawania pytań, dyskusji, na powrocie do atmosfery tego rodzaju wydarzeń w salach wykładowych czy innych miejscach. Wyłączny przekaz online na to nie pozwala. Część wydarzeń będzie natomiast nagrywana i po zakończeniu Tygodnia Mózgu nagrania będą opublikowane w Internecie.

Polecamy

Gdzie zatem będzie można wziąć udział w tegorocznych wydarzeniach w ramach Tygodnia Mózgu?

W tym roku po raz pierwszy większość toruńskich wydarzeń (wykłady, pokazy i większość warsztatów) będzie się odbywać w nowej siedzibie Instytutu Psychologii przy ul. Gagarina 39 w Toruniu. Na część warsztatów zapraszamy do siedziby Zespołu szkół nr 26 w Toruniu przy ul. Fałata 88/90. W Bydgoszczy większość wykładów (od 13 do 16 marca) będzie się odbywać w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli (ul. Jagiellońska 9) oraz w Młynach Rothera (w piątek, 17 marca). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Trzeba jednak pamiętać, że na wszystkie oferowane w programie warsztaty jest określony limit uczestników w grupie, stąd konieczne są zapisy. Poszczególne warsztaty są adresowane do różnych grup wiekowych np. do dzieci w określonym wieku albo do seniorów. Niektóre grupy warsztatowe są bardzo małe, więc warto się pospieszyć z zapisami!

Szczegółowy program Tygodnia Mózgu w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto