Kujawsko-pomorskie. Kolejne sokoliki wykluły się na nieczynnym kominie w Grębocinie

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Młode sokoliki na kominie PGE w Grębocinie
Młode sokoliki na kominie PGE w Grębocinie PGE Toruń
Udostępnij:
W poniedziałek 25 kwietnia na nieczynnym kominie PGE Toruń wykluły się aż dwa sokole pisklęta. W gnieździe znajdują się też od niedawna dwa dorosłe sokoły.

Zobacz wideo: Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

Wykluły się kolejne sokoliki. Trwa konkurs na imiona!

Toruńskie sokoły wędrowne oczekują jeszcze na narodziny trzeciego potomka. Do 28 kwietnia trwa konkurs na imiona dla młodych sokołów. Jego organizatorem jest Stowarzyszanie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, PGE Toruń jest fundatorem nagród w konkursie.
Link do głosowania znajduje się pod tym adresem TUTAJ

Sokoły wędrowne gniazdujące na nieczynnym kominie PGE Toruń można na żywo oglądać w internecie, dzięki zamontowanym na gnieździe kamerom. Toruń nie jest jedynym miejscem w Polsce, w którym PGE udostępniło swój komin sokołom. Sokoły wędrowne zagnieździły się jeszcze w dwóch kominach należących do elektrociepłowni PGE Energia Ciepła – w Lublinie i Gdyni. Transmisję na żywo z kominów śledzić można tutaj:

https://pgetorun.pl/o-spolce/spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu/sokoly-wedrowne

Historia rodu Piernika i Katarzynki

Od 2015 roku Katarzynka i Piernik stanowili parę rezydentów na terenie PGE Toruń. Do pierwszego lęgu pary doszło w 2017 roku Wykluły się dwa pisklęta. W 2018 r. para wychowała ponownie dwa pisklęta, a w 2019 r. para wychowała cztery pisklęta: jednego samca: Kopernik i trzy samice: Torunka, Luna oraz Astra.

Sezon lęgowy 2020 rozpoczął się 1 stycznia wizytą Katarzynki przy budce. Piernik kazał na siebie czekać kilka dni dłużej, bo do 6 stycznia, kiedy to odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie pary przed kamerami. Od tamtej pory para pokazywała się na wizji regularnie.

 • 6 lutego odbyło się sprzątanie budki. Następnego dnia para zaakceptowała porządek w budce, najpierw na osobności, potem podczas wspólnego spotkania.
 • 11/12 lutego Katarzynka odbyła swój pierwszy nocleg w budce.
 • 1 marca Piernik po raz pierwszy dostarczył Katarzynce łup do budki.
 • 5 marca odbyło się pierwsze udokumentowane zalężanie na poręczy galerii znajdującej się pod budką. Kolejne udokumentowane zalężania odbyły się 9 i 10 marca.
 • 14 marca Katarzynka zniosła pierwsze jajo. Następnego dnia Piernik jajo zaakceptował. Kolejne zalężanie odbyło się 16 marca, tuż przed złożeniem drugiego jaja. Dwa dni później (18 marca) Katarzynka zniosła trzecie jajo.
 • 20 marca w okolicy budki pojawił się intruz - młody sokół z niebieską obrączką. której niestety nie udało się odczytać.
 • 21 marca Katarzynka zniosła czwarte jajo.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Rozpoczęła się inkubacja. Piernik dostarczał łupy i ogrzewał jaja, podczas gdy Katarzynka się posilała. Każde z pary na zmianę dzielnie wysiadywało jaja bez komplikacji. W międzyczasie można było zaobserwować pogarszający się stan piór Piernika. Klucie rozpoczęło się 21 kwietnia, w sumie wykluła się czwórka piskląt.

Piernik i Katarzynka zapewnili czterem pisklętom wzorową opiekę. 14 maja spokój w budce zburzył wiatr, który otworzył boczne drzwiczki budki. Przez kilka godzin pisklęta siedziały wciśnięte w przeciwległy kąt budki, a Katarzynka nabierała odwagi by wejść do środka i nakarmić młode. Niesforne drzwiczki zostały zamknięte przez wiatr 17 maja, ale do tego czasu wszyscy już przywykli do dodatkowej wentylacji. 18 maja odbyło się obrączkowanie młodych sokołów. Zaobrączkowano jedną samicę: Kometę oraz trzech samców: Mikołaja, Gotyka i Błyska (młode sokoły imiona otrzymały w konkursie).

Z dnia na dzień młode sokoły przybierały na wadze i rosły w siłę. Samodzielnie skubały przyniesione przez rodziców łupy, wychodziły na podest, ćwiczyły niemalże w pełni upierzone skrzydła.

 • 28 maja młody Gotyk podczas ćwiczeń skrzydeł, wskutek porywu wiatru, spadł z poręczy podestu przy budce. Następnego dnia w taki sam sposób z poręczy podestu spadł Mikołaj. Na obserwacje pod komin ruszyli miejscowi FF i zlokalizowali dwóch lotników na galeriach komina.
 • 30 maja z poręczy podestu spadł też Błysk, a w budce pozostała jedynie Kometa.
 • 1 czerwca do budki powrócili Błysk z Gotykiem.
 • 2 czerwca Kometa zdecydowała się na pierwszy samodzielny wylot z budki. Ten dzień nie był szczęśliwy dla Mikołaja, ponieważ został on znaleziony na terenie PGE z kontuzją skrzydła i przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Kowalu, gdzie jest do dziś.
 • Trzy młode sokoły z powodzeniem powracały do budki i ją opuszczały. Pobierały nauki i szkoliły umiejętności pod bacznym nadzorem dorosłych. Młode po raz ostatni na wizji pokazały się: 31 lipca - Kometa, 11 sierpnia - Błysk, 17 sierpnia - Gotyk.
 • Wraz z odlotem młodych z wizji zniknął również Piernik. Ostatni raz widziany był 1 sierpnia. Od tej pory Piernik więcej się nie pokazał. Być może jego zniknięcie związane było z pogarszającym się stanem upierzenia, a co za tym idzie zdrowia lub z pojawieniem się nowego samca.

21 sierpnia na wizji w towarzystwie Katarzynki pojawił się nowy samiec, wykluty w 2019 roku we Włocławku. Katarzynka zaakceptowała samca. Para pokazywała się razem i osobno niemalże codziennie przy budce. Ich spokój 20 października naruszył samiec z niebieską obrączką, który jeszcze kilka dni pozostawał w okolicy budki. Katarzynka i samiec odzyskali spokój i do chwili obecnej podtrzymują swoją relację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie