Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krytyka Polityczna - Klub w Toruniu zaprasza na spotkanie

tom
organizator
Krytyka Polityczna – Klub w Toruniu zaprasza na spotkanie "Odgrodzeni. Dyskusja o zjawisku grodzonych osiedli". Zapraszamy 14 kwietnia o godzinie 19.00 do Pokoju z Kuchnią (CSW). W trakcie spotkania zostanie przedstawiona prezentacja zdjęć osiedli grodzonych w Toruniu oraz projekcja filmu Konrada Pustoły „Pozwolenie proszę”.

Osiedla grodzone są jednym z ważniejszych symboli przemian społecznych, ekonomicznych i kulturowych, które dokonały się we współczesnej Polsce. W przeciągu kilku zaledwie lat powstała ogromna liczba kompleksów mieszkalnych, które wymagają wylegitymowania się przed wejściem lub wręcz zostawienia dokumentów u strażnika.

Chcemy potraktować grodzone osiedla nie tylko jako zjawiska architektoniczne, ale przede wszystkim jako konstrukty społeczno-kulturowe. Można szukać źródeł ich powstania w rozwoju globalizacji, przemian społeczeństwa postindustrialnego. Jaka jest rola kultury w rozwoju badań nad miastem? Szeroki kontekst dla badań określa „faktycznie istniejący neoliberalizm”, który jest realizowany w przestrzeni miasta. Jego wyrazami są procesy suburbanizacji i gentryfikacji z jednej strony, wzrost kultury kontroli z drugiej. Tam, gdzie wzrasta liczba zamkniętych osiedli, zmniejsza się sfera publiczna.

Osiedla grodzone, skupiając ludzi o zbliżonym statusie materialnym i społecznym, budują iluzyjne poczucie wspólnoty. Ogrodzenie pozornie zapewnia poczucie bezpieczeństwa, jednak „mur wokół osiedla grodzonego odgrywa podobną rolę jak mur w mieście średniowiecznym – funkcjonuje jednocześnie jako mur wsparcia i lęku”. Lęk wychwytują deweloperzy kusząc „atrakcyjnymi” ofertami mieszkań na coraz bardziej kontrolowanych osiedlach.

O filmie:
Pustoła podchodził z aparatem do strażników osiedli zamkniętych i robił im zdjęcia, specjalnie z bliska, by ich sprowokować. Tylko że oni nie dali się sprowokować, niektórzy nawet mu pozowali. Powstał egzystencjalny film o fotografie postawionym wobec niemych płotów zamkniętych osiedli.

Joanna Erbel - socjolożka, fotografka, członkini zespołu „Krytyki Politycznej”, współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis. Pisze doktorat o roli aktorów nie-ludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej w Instytucie Socjologii UW. Kuratorka Nowych Sytuacji w Poznaniu (w ramach Malta Festival 2011).

Paweł Kołacz – archeolog, współzałożyciel Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście, jeden z założycieli Bydgoskiej Platformy Archeologicznej i pomysłodawca studiów Zarządzanie w Archeologii. Członek Inicjatywy Kulturalnej dla Torunia. Zajmuje się ochroną zabytków i rewitalizacją, orędownik uczestnictwa lokalnej społeczności w sprawy lokalnej społeczności.

Rozmawiać będą:
- Joanna Erbel (Krytyka Polityczna)
- Paweł Kołacz (Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście)
Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Urbański (Klub KP Toruń).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia?

Czatuj ze mną

powiadom Redakcję przez Skypa, napisz artykuł lub wyślij maila!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto