Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krosno: atrakcje na weekend. Co ma do zaoferowania ta podkarpacka perła? Najważniejsze informacje dla zwiedzających: ciekawe miejsca, cennik

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Podkarpacie to region niezwykle interesujący, bogaty w zabytki i obszary obdarzone naturalnym pięknem. W tym niezwykłym województwie zlokalizowane jest Krosno, nie bez powodu nazywane także „małym Krakowem”. Aby ułatwić Wam zaplanowanie wycieczki, w artykule wymieniliśmy najważniejsze atrakcje Krosna na weekend. Co ma do zaoferowania ta podkarpacka perła? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla zwiedzających: listę ciekawych miejsc, mapę i cenniki.

Spis treści

Gdzie leży Krosno? Mapa

Krosno jesienią wygląda bardzo malowniczo
Jesień w Krośnie – kolorowe liście zdobiące miejskie ulice. VisitKrosno (za zgodą)

Krosno to miasto położone w obrębie Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej (woj. podkarpackie). Leży przy ujściu Lubatówki do Wisłoka, będąc największym miastem południowej części województwa – z sąsiednimi gminami tworzy Miejski Obszar Funkcjonalny Krosno.

Krosno: atrakcje. „Miasto szkła” i „mały Kraków” na weekend

Krosno kojarzone jest przede wszystkim z rozwiniętym przemysłem szklarskim – i słusznie! W latach 20. XX wieku powstały tam Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno”, które przyniosły miastu rozpoznawalność na całym świecie. „Miasto szkła” ma jednak do zaoferowania o wiele więcej… Ze względu na obecność renesansowych sukiennic Krosno zwane było kiedyś „małym Krakowem”. Jeżeli szukacie interesującego i zaskakującego miejsca na spędzenie weekendu, koniecznie weźcie pod uwagę tę podkarpacką perełkę i zobaczcie, co warto tam zwiedzić.

Krośnieńskie podcienia tworzą niesamowity tunel
Podcienia na rynku w Krośnie.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Przemekhepnar, CC BY-SA 3.0

Czytaj też: Nie tylko Bieszczady. TOP 29 atrakcji Podkarpacia, od „polskiego Hollywood”, przez sekretne tunele Hitlera, po nocleg w zamkowych komnatach

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie: zwiedzanie i cennik

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to prawdziwa skarbnica wiedzy – jeżeli chcecie poznać historię krośnieńskiego przemysłu szklarskiego i poznać tajniki wyrobu szkła, chyba nie możecie trafić w lepsze miejsce. W placówce organizowane są także warsztaty i spotkania, natomiast fanów ciekawostek do wizyty może zachęcić fakt, że CDS znajdują się najwyższe na Podkarpaciu ruchome schody.

Zwiedzanie i cennik

  • Bilet normalny – 38 zł
  • Bilet ulgowy (emeryci i bilety rodzinne / osoby niepełnosprawne) – 32 zł / 20 zł
  • Dzieci do 5 lat – wstęp wolny

Bilety należy zarezerwować najpóźniej 2 dni przed planowaną datą wizyty. CDS mieści się przy ul. Blich 2.

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek – sobota: 9:00-17:00
  • Niedziela: 11:00-17:00
Rynek w Krośnie. CC BY-SA 3.0 pl
Rynek w Krośnie.

CC BY-SA 3.0 pl

Wikipedia.org / Leszek39 / CC BY-SA 3.0 pl

Muzeum Podkarpackie w Krośnie: zwiedzanie i cennik

To wyjątkowe muzeum mieści się na terenie dawnego pałacu biskupów przemyskich i skupia ogrom zabytkowych eksponatów – znajdziecie tam m.in. niesamowitą kolekcję lamp naftowych, japońską broń, zbiory dotyczące dziejów Krosna, wyroby szklarskie i prace twórców zamieszkujących tereny Podkarpacia.

Zwiedzanie i cennik

Wystawy stałe

  • Bilet normalny – 25 zł
  • Bilet ulgowy – 15 zł
  • Bilet rodzinny – 50 zł

Wystawy czasowe

  • Bilet normalny – 15 zł
  • Bilet ulgowy – 10 zł
  • Bilet rodzinny – 30 zł

Zakup biletów w kasie możliwy jest do godziny 15:00. Muzeum mieści się przy ul. Józefa Piłsudskiego 16.

Godziny otwarcia (od listopada do kwietnia / od maja do października)

  • Wtorek – piątek: 9:00-15:00, 9:00-16:00
Zdjęcie wykonane na terenie zabytkowego cmentarza w Krośnie.
Zabytkowy cmentarz w Krośnie.

CC BY-SA 3.0 pl

Wikipedia.org / Scots / CC BY-SA 3.0 pl

Czytaj też: Zamek w Krasiczynie i jego tajemnice. Co skrywa podkarpacka perła renesansu? [ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI]

Park Jordanowski: miejsce relaksu dzieci i dorosłych

Park Jordanowski (znany także Ogródkiem Jordanowskim) jest jednym z ulubionych miejsc na relaks wśród mieszkańców Krosna. Rodzice zabierają tam swoje dzieci, by te wyszalały się z rówieśnikami na placu zabaw wyposażonym m.in. w zjeżdżalnie i huśtawki, dorośli natomiast mogą rozegrać mecze na specjalnie przygotowanych boiskach do siatkówki i koszykówki lub wypić pobudzającą kawę w pobliskiej kawiarni. W parku organizowane są także różne pikniki i wydarzenia rodzinne.

Park Jordanowski mieści się przy ul. Grodzkiej 20.

Co jeszcze warto zobaczyć w mieście?

Krosno to miasto o bogatej historii – podczas spaceru jego uliczkami można natknąć się na zabytkowe kościoły, kamienice i cmentarze, które nieprzerwanie przypominają o dziejach i mieszkańcach tego miejsca. Które punkty na mapie miasta zasługują na szczególną uwagę podczas dwudniowej wycieczki?

  1. Stare miasto z Rynkiem i Wieżą Farną
  2. Cmentarze (żydowski, stary i komunalny)
  3. Kościół Farny św. Trójcy
  4. Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów
  5. Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
  6. Piwnica PodCieniami

Krosno – atrakcje dla dzieci

Ogródek Jordanowski to niejedyna atrakcja dla maluchów w Krośnie. Do dyspozycji dzieci jest tam idealny do spożytkowania nadmiaru energii park trampolin High Jump – wspaniale nada się do tego też ścianka wspinaczkowa (zlokalizowana w budynku Miejskiego Zespołu Szkół nr 4). Na terenie miasta znajdziecie także różnorodne sale zabaw.

W mieście nie brak pięknych świątyń i innych obiektów religijnych
Kościół oo. Franciszkanów w Krośnie.

CC BY-SA 3.0 pl

Wikipedia.org / Adam Kliczek / memoriesstay.com / CC BY-SA 3.0 pl

Fajne miejsca blisko Krosna – zamek, rezerwat i inne atrakcje

Tereny otaczające Krosno także oczarują turystów – w końcu to pełne cudownej przyrody i atrakcji Podkarpacie. W pobliżu miasta zlokalizowanych jest kilka miejsc przywołujących na myśl dawne czasy i celebrujących wyjątkowość tamtejszej natury. Gdzie je znaleźć?

  • Ruiny zamku Kamieniec w Korczynie – pozostałości po XIV-wiecznym zamku znajdziecie między miejscowościami Korczyna i Odrzykoń. Obecnie można tam podziwiać fragmenty kaplicy, budynków mieszkalnych oraz zwiedzić niewielkie muzeum poświęcone budowli i jej byłym właścicielom.
  • Rezerwat przyrody Prządki w Korczynie – ten wyjątkowy rezerwat zlokalizowany niedaleko Krosna skrywa wyjątkowe formacje skalne zbudowane z piaskowca. Niektóre z nich osiągają wysokość ok. 20 metrów! Trzeba jednak pamiętać o podążaniu wytyczoną ścieżką biegnącą wzdłuż granicy rezerwatu – przebywanie na jego terenie jest niedozwolone.
  • Królewska Góra – wysoki na 554 m n.p.m. szczyt Pogórza Dynowskiego to świetne miejsce na pieszą wycieczkę. Górę porasta bukowy las, natomiast na jej północno-wschodnim zboczu mieszczą się dawne sztolnie.
  • Wodospad Trzy Wody w Komborni – ten wodospad to pomnik przyrody powstały w 2008 roku. Ma ok. 5 metrów wysokości, a dojście do niego poprzedza spacer ciekawą i pełną ciekawostek ścieżką przyrodniczą, prowadzącą także obok Zaginionych Skałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto