Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Gdzie w Toruniu jest najwięcej przestępstw?

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
złe parkowanie
złe parkowanie polska press
Zatrzymanie pijanego kierowcy, ustalenie kto przebija opony samochodowe lub poprawa bezpieczeństwa na terenie ogródków działkowych - tym m.in. zajmowali się policjanci z Toruniu po zgłoszeniu ich do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Mapa ta funkcjonuje od 9 września 2016 roku. Przypomnijmy, że jest to internetowa aplikacja, służąca mieszkańcom do wskazywania miejsc, które - według nich - są zagrożone. Każdy obywatel może na tej interaktywnej mapie wybrać z katalogu zagrożenie, które uznaje za najbardziej niebezpieczne lub uciążliwe w konkretnym miejscu. Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia na bieżąco je weryfikują.

Zobacz wideo: Droższe napoje przez podatek cukrowy

W Toruniu i w powiecie toruńskim od momentu uruchomienia mapy mieszkańcy wskazali 9412 miejsc, które uważają za zagrożone. W samym roku 2020 takich zgłoszeń wpłynęło 1862.

- Po przeprowadzonych przez policjantów sprawdzeniach i weryfikacji 664 zostało potwierdzonych 26 zgłoszeń wskazanych na mapie zostało zakwalifikowanych jako żart lub pomyłka, a 6 zostało przekazanych do innych instytucji – mówi Wioletta Dąbrowska z toruńskiej policji. - Pozostałe zgłoszenia z 2020 roku są jeszcze sprawdzane i analizowane.

Na mapę trafiła na przykład informacja o częstych włamaniach do altanek na terenie jednego z toruńskich kompleksów ogródków działkowych. Dzielnicowy nawiązał kontakt z jego zarządcami i doprowadzono do założenia tam monitoringu i poprawienia oświetlenia. Kradzieże i włamania się skończyły.

Innym przykładem rozwiązania problemów dzięki zgłoszeniu na mapę były informacje, że na jednej z dróg w okolicach Torunia często dochodzi do przebijania samochodowych opon. Policjanci zareagowali i ustali, że w metalowe elementy doprowadzające do uszkodzenia ogumienia były wyrzucane na drogę specjalnie przez osobę, której przeszkadzał ruch samochodów.

Na mapie pojawił się również sygnał sygnał od mieszkańców jednej z wsi w okolicach Wąbrzeźna, w którym informowali, że obawiają się kierowcy, który notorycznie jeździ w tej okolicy samochodem prowadząc go po pijanemu.

Trwa głosowanie...

Czy doceniamy pracę służb mundurowych?

Zgłoszenie zawierało dokładny opis kierowcy i jego samochodu. Od chwili jego pojawienia się w aplikacji, policjanci ruchu drogowego i dzielnicowy dzień po dniu patrolowali wskazaną przez mieszkańców okolice. Kilka dni temu jeden z funkcjonariuszy zauważył jadącego fiata, o którym była mowa w tym zgłoszeniu. Badanie trzeźwości 77-latka wykazało ponad 1,2 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna natychmiast stracił prawo jazdy.

Natomiast w całym województwie kujawsko-pomorskim na KMZB od 2016 roku pojawiło się 69900 zgłoszeń. Ponad połowa z nich - 37 522 (54 proc., została potwierdzona i wyeliminowana.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło :

• parkowania pojazdów w miejscach niedozwolonych (17 204 zgłoszenia),

• przekraczania dozwolonej prędkości (17 029 zgłoszeń),

• spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (13 226 zgłoszeń),

• niewłaściwej infrastruktury drogowej (3 687 zgłoszeń),

• używania środków odurzających (2 867 zgłoszeń),

• grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (2 443 zgłoszenia)

Trzeba też wiedzieć, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numerów alarmowych. Nie służy więc do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji. W takich przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe 112 i 997.

Mapa dostępna jest TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto