Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kradzieże zabytkowych lamp w Toruniu. Przypadek czy plaga?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Widok spod budynku Muzeum Etnograficznego na Rabiańskiej
Widok spod budynku Muzeum Etnograficznego na Rabiańskiej Grzegorz Olkowski/Polska Press
Skradziono zabytkowe lampy spod budynków Muzeum Etnograficznego na Rabiańskiej oraz Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z pasją" przy Grunwaldzkiej.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Zuchwałe kradzieże zabytkowych lamp w Toruniu!

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przekazało bardzo przykrą wiadomość. Jak informuje, na początku lutego 2022 roku, prawdopodobnie w nocy 4, 5 lub 6 bieżącego miesiąca, z pracowni przy ul. Rabiańskiej (nad drzwiami od strony ulicy Pod Krzywą Wieżą) zniknęła ozdobna lampa w kształcie pochodni. Pracownicy muzeum proszą wszystkie osoby, które widziały lub zobaczą tę lampę o kontakt z nimi. To bardzo ważne, aby obiekt, który znalazł się tam po zeszłorocznym remoncie elewacji, wrócił na swoje miejsce.

Podobna sytuacja miała miejsce 7 lutego 2022 roku przy ulicy Grunwaldzkiej. W popularnym Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z pasją" również dokonano kradzieży zabytkowych lamp. Prawdopodobnie w nocy, ktoś pod nieobecność pracowników wtargnął na teren CAL-u i wyrwał lampy. Właściciele w dość żartobliwy sposób podeszli do całej sprawy i mówią, że jeśli ta osoba stwierdzi, że lampy nie pasują jej do wystroju i zechciałaby je oddać, to będzie im bardzo miło.

Nie mniej, obie te sprawy zostały już zgłoszone na policję i - miejmy nadzieję - sprawcy zostaną ustaleni.

Toruń. Złodzieje kradną też zabytkowe nagrobki

Złodzieje, a właściwie hieny cmentarne okradają też toruńskie nekropolie. Nie kończy się tylko na kwiatach, zniczach czy metalowych elementach wystroju pomników. Warto w tym miejscu przypomnieć przypadki okradania zabytkowych pomników na cmentarzu św. Jerzego przy ulicy Gałczyńskiego. Łupem padają różne elementy wiekowych nagrobków. Z krzyża na grobie zmarłego w 1839 roku kapitana Żernickiego zniknęła żeliwna figurka anioła śmierci. Grób kapitana jest jednym z najstarszych na tym cmentarzu. Polski napis na pomniku przetrwał zabory, okupację i inne burze dziejowe. Ile jeszcze przetrzyma?

Natomiast w części, która należy do parafii świętych Janów znajduje się kwatera rodziny Gęstwickich. Spoczywają tu m.in. dwaj bracia - malarze: Feliks i Brunon. Ten drugi, zmarły w 1969 roku, uważany jest za jednego z najwybitniejszych toruńskich artystów pierwszej połowy XX wieku. Co z tego, skoro jego grób znika. W ostatnich latach pochowano w tym miejscu trzy inne osoby.

Wandalizm i kradzieże na przystankach MZK

W 2018 roku łupem złodziei padały wiaty, ławki, świetlówki, elementy aluminiowe czy gabloty. Spustoszeń dokonywano głównie na Bydgoskim Przedmieściu. Podobne problemy dotyczyły też przystanków przy ulicach Warneńczyka, Zdrojowej i Skłodowskiej-Curie. Dewastacje dotyczyły m.in. ławek, jednak nie ma elementów wiat, które unikałyby zniszczeń. Wandalizm to jednak nie jedyny problem miasta. Przystanki są również okradane. Złodzieje nie są wybredni i są w stanie zabrać z nich każdą część. Najczęściej znikają świetlówki, wyłączniki i oprawy lamp. Kradzione są również gabloty informacyjne, elementy aluminiowe wiat, uszczelki i listwy mocujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto