Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koszary Torunia w roli głównej "Mrocznych dzielnic" TVP3. Ale to już historia!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Redaktor Szymon Spandowski na tle koszar przy ul. Mickiewicza w Toruniu - w programie "Mroczne dzielnice" TVP3.
Redaktor Szymon Spandowski na tle koszar przy ul. Mickiewicza w Toruniu - w programie "Mroczne dzielnice" TVP3. "Mroczne dzielnice"/Grzegorz Olkowski (wszystkie fot.)
Koszary przy ul. Mickiewicza odegrały główną rolę w programie "Mroczne dzielnice" TVP3, poświęconym Bydgoskiemu Przedmieściu w Toruniu. Cała Polska obejrzała je wiosną, ale dziś to już historia - rewitalizacja za miliony złotych zmienia oblicze tego miejsca. Finał wielkiego remontu: w sierpniu.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

"Mroczne dzielnice" to cykl programów TVP3, który poświęcony jest dzielnicom wyjątkowym: legendarnym, czasem niebezpiecznym, z wyjątkową historią, z pazurem.

Po łódzkich Bałutach czy warszawskiej Woli w kwietniu czas przyszedł na Bydgoskie Przedmieście w Toruniu. Ekipa TVP3 tutaj właśnie postanowiła kręcić kolejny odcinek "Mrocznych dzielnic". Przewodnikiem po dzielnicy był nasz dziennikarz "Nowości" - redaktor Szymon Spandowski. Emisja odcinka miała miejsce na początku maja.

Główną rolę w programie natomiast odegrały koszary, jak potocznie nazywa się w Toruniu budynki z pruskiego muru przy ul. Mickiewicza. A także - to sprawa oczywista - ich mieszkańcy. Telewizyjna wizyta dokonała historycznego zapisu chwili, bo miejsce to właśnie kończy przechodzić wielką metamorfozę. Finał? Latem.

Koszary to faktycznie był kiedyś mroczny adres. Ale w sierpniu finał wielkiego remontu za 5 mln zł!

Koszary to budynki przy ul. Mickiewicza 146, 148 i 150. W tych trzech należących do miasta budynkach znajduje się 141 mieszkań, z czego połowa to socjalne. Mieszka w nich prawie pół tysiąca osób. Nieremontowane od lat domy wyglądały po prostu strasznie. To już jednak przeszłość! Wielki remont ruszył tutaj jesienią 2021 roku. Zakończyć ma się już niedługo - w sierpniu 2022 roku. Efekty prac już widać gołym okiem.

Metamorfoza koszar jest możliwa dzięki Gminnemu Programowi Rewitalizacji. Koszt całego remontu przekracza 5 mln 235 tysięcy złotych. Wkład własny wniosła gmina, ale inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie pieniądze z Brukseli. - Dofinansowanie z Unii Europejskiej do remontu pierwszego budynku jest na poziomie 67 proc., drugiego - 84 proc., a trzeciego 86 proc. Zakres prac jest szeroki i szczegółowo uzgodniony z miejskim konserwatorem zabytków - zaznacza Monika Mikulska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Polecamy

To, że metamorfoza jest już zaawansowana, widać gołym okiem. Wykonawcą zadania jest firma Ars Renowacje spółka z.o.o spółka komandytowa z Torunia. -Nową elewację jako pierwszy zyskał budynek pod numerem 146. Pozostałe prace remontowe są w nim zaawansowane. Dwa kolejne budynki (numery 148 i 150) remont elewacji również czeka. dopiero przejdą. Wykonawca ma czas na zakończenie całości do sierpnia bieżącego roku. Ten termin nie wydaje się zagrożony - mówiła nam niedawno dyrektor ZGM.

Zakres rewitalizacji koszar obejmuje: odnowienie ceglanych elewacji, wymianę drewnianych elementów konstrukcyjnych budynków, wymianę pokryć dachowych, obróbki blacharskie, częściowe deskowanie budynków, montaż rynien, wymianę kominów, wykonanie stolarki okiennej w częściach wspólnych budynków, wymianę pionów wentylacyjnych w środku domów oraz generalne uporządkowanie instalacji na koszarach (znikną wszystkie kable na zewnątrz etc.). Poza tym miasto z własnego budżetu, już poza programem rewitalizacyjnym, przeznaczyło 90 tysięcy zł na wiaty śmietnikowe. Te już stanęły, co zresztą udokumentował fotoreporter "Nowości".

Koszary w "Mrocznych dzielnicach" TVP3. Jak obejrzeć program?

Kto nie miał okazji na żywo obejrzeć programu "Mroczne dzielnice" o Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, ciągle ma jeszcze szanse poznać ten materiał. Wystarczy wejść na facebookowy profil "Mroczne dzielnice" - tutaj pod datą 13 maja zainteresowani znajdą cały odcinek poświęcony Bydgoskiemu Przedmieściu.

Polecamy nasze grupy na Facebooku:

WARTO WIEDZIEĆ: Koszary to część historii pruskiego muru w Toruniu

  • Dawne koszary ułanów przy ul. Mickiewicza przypominają czasy XIX-wiecznej twierdzy Toruń. Stanowiły one część nieistniejącego już obszernego kompleksu koszarowego. Całe założenie powstało w 1884 roku dla 4. Pułku Ułanów von Schmidta w pobliżu pośredniego fortu artyleryjskiego IVa Heinrich von Plauen (obecny fort IX Bolesław Chrobry). Kompleks rozmieszczony był między obecnym zachodnim krańcem ul. Mickiewicza i ul. Broniewskiego, na obszarze o powierzchni około 10 hektarów.
  • Od wschodu, zachodu i północy kompleks zamykały budynki stajni. Na osi północ-południe całego założenia stały budynki: kuchni, stajni, wozowni, kuźni. Od południa natomiast znajdowały się 3 wolnostojące budynki mieszkalne (pod adresem ul. Mickiewicza 146, 148, 150) oraz budynek administracyjny. Tylko te obiekty zachowały się do naszych czasów. Pozostałe zostały rozebrane, a na ich miejscu w latach 90. XX wieku zbudowano osiedle bloków mieszkalnych "Zieleniec" - podaje Toruński Portal Turystyczny.
  • Zachowane do dziś 3 budynki mieszkalne wybudowane są na planie wydłużonego prostokąta (dług. 94 m) z ryzalitem środkowym oraz dwoma skrzydłami bocznymi. Budynki są dwukondygnacyjne, a części ryzalitowe oraz skrzydła - trzykondygnacyjne. Zbudowane zostały w technice szkieletowej (pruski mur), w jej odmianie "technicznej". W Toruniu ten nurt architektury szkieletowej był często stosowany w końcu XIX w. w zabudowie ówczesnych dzielnic miasta - zaznaczają autorzy opisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto