Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Toruniu: już 68 zarażonych - podaje prezydent Michał Zaleski

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Wirus atakuje nadal. W Toruniu i powiecie jest już 68 zarażonych - podał dziś (08.04) prezydent Michał Zaleski. W poniedziałek było ich 59. Kwarantanną natomiast objętych jest 700 osób.

Mimo ciężkiej sytuacji epidemicznej, miasto stara się funkcjonować normalnie. Dostawy wody, ciepła, energii elektrycznej, odbiór śmieci i ścieków - to wszystko jest niezagrożone i torunianie nie mają się czego bać w tej sferze. O tym zapewnił dziś prezydent Michał Zaleski podczas videokonferencji prasowej.

Niestety, koronawirus miastu nie odpuszcza. Jak podał prezydent, dziś (08.04) odnotowano w Toruniu i powiecie toruńskim 68 zarażonych (w poniedziałek było ich 59). 700 osób przebywa w kwarantannie. Drugie tyle już ją przeszło.

Polecamy

Najtrudniejsza sytuacja wciąż jest w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. Z powodu zarażenia koronawirusem pacjentów i personelu zamknięte pozostają trzy oddziały: hematologia (37 zarażeń, 1 zgon po ewakuacji), urologia i chirurgia (pozostałe). Rośnie liczba testów, wykonywanych pracownikom i pacjentom. Dotąd pobrano już 341 próbki do badań. 227 dało wynik ujemny, 41 dodatni. Na wyniki pozostałych lecznica czeka.

Szpital miejski, przewidziany na ponad 200 pacjentów, wyludnia się. Dziś przebywa w nim już tylko 55 osób. Każdego dnia ubywa pacjentów. Działa teraz siedem oddziałów i Izba Przyjęć. Jak podkreślił prezydent, w lecznicy regularnie teraz mierzy się temperaturę nie tylko pacjentom, ale i całemu personelowi.

Polecamy

Dobre informacje dotyczą Domu Pomocy Społecznej Brata Alberta przy ul. Rydygiera. Dwóch pensjonariuszy stąd niedawno skierowano do szpitala zakaźnego, bo mieli niepokojące objawy. -Wyniki ich testów dały jednak wynik ujemny - przekazał prezydent Michal Zaleski. - W związku tym rygory w placówce zostały zdjęte.

Szczególną uwagę miasto zwraca teraz też na inne DPS-y i zakłady opiekuńczo-lecznicze. Ich starsi wiekiem, często schorowani pensjonariusze to grupa najbardziej zagrożona zarażeniem. Stąd polecenie, by pracujący w tych placówkach personel (np. lekarze, pielęgniarki) nie świadczyli już pracy nigdzie indziej, szczególnie - nie w szpitalach. Takie obostrzenia wprowadza się w całym kraju, aby "białe fartuchy" nie przenosiły wirusa.

Kontrolę trzeba mieć też nad osobami bezdomnymi. W toruńskim schronisku dla nich zajętych jest 90 procent miejsc. Noclegownia ma wolnych natomiast 1/3 łóżek. Jest zatem jeszcze pewna rezerwa.

Polecamy

Jak przekazał prezydent Michał Zaleski, gmina pamięta też o starszych i izolujących się osobach w potrzebie. Tylko jednego dnia do takich osób trafia 230 obiadów, za sprawą działu interwencji kryzysowej MOPR. Ponad setce torunian natomiast robione są i dostarczane zakupy. Taka pomoc nie byłaby możliwa, gdyby nie wolontariusze. -Serdecznie chciałbym im podziękować - podkreślił prezydent.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo personelu medycznego szpitala miejskiego przy ul. Batorego, przychodni przy ul. Uniwersyteckiej i wszystkich innych placówek tego typu, to miasto kupiło dodatkowo (poza zakupami czynionymi w ramach wojewódzkiej grupy zakupowej) 12 tysięcy maseczek. Trafią one zresztą nie tylko do medyków, ale i do pracowników MPO, DPS-ów oraz wolontariuszy. Poza tym gmina planuje jeszcze zakup przyłbic, czyli plastikowych osłon na twarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto