Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korbielów. Sąsiad Pilska

[email protected]
Korbielów, podobnie jak Zwardoń, jest niedużą wsią nadgraniczną, liczącą ok. 1500 mieszkańców i dysponującą 3 tysiącami miejsc noclegowych (m.in. w 3 hotelach oraz ok. 40 pensjonatach i domach wypoczynkowych).

Korbielów, podobnie jak Zwardoń, jest niedużą wsią nadgraniczną, liczącą ok. 1500 mieszkańców i dysponującą 3 tysiącami miejsc noclegowych (m.in. w 3 hotelach oraz ok. 40 pensjonatach i domach wypoczynkowych). Jej największym atutem jest sąsiedztwo szczytu Pilsko (1557 m n.p.m.), najwyższej po Kasprowym Wierchu narciarskiej góry w Polsce.

Rozpiętość wysokościowa tras sięga tu aż 770 m. Na zboczach masywu powstał największy w Beskidzie Żywieckim system kilkunastu wyciągów i tras narciarskich, przez wielu uznawany za najatrakcyjniejszy w Polsce. Śnieg na Hali Miziowej utrzymuje się do maja, a pod szczytem Pilska rozległe płaty występują nawet w czerwcu.

Jako ośrodek narciarski Korbielów jest znany od lat 80. XX w., kiedy rozpoczęto stopniową rozbudowę Górniczego Ośrodka Narciarskiego (GON, dzisiaj Gliwicka Agencja Turystyczna). Ośrodek dysponuje dziesięcioma wyciągami orczykowymi oraz otwartą w styczniu 2006 r. 2-osobową koleją krzesełkową Kamienna–Solisko o długości 870 m i przepustowości 1200 os./h. Łączna przepustowość całego kompleksu to 7000 os./h. Wyżej położone trasy Ośrodka Narciarskiego Pilsko przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy. W najdłuższym wariancie (czerwona trasa nr 5) średnio trudny zjazd ma 4500 m długości i 772 m różnicy wzniesień. Za najbardziej karkołomną uchodzi czarna siódemka z bardzo stromą, 150-metrową ścianą na początku. Z dłuższych tras o umiarkowanym stopniu trudności można polecić czerwoną jedynkę i wysoko położoną, trudniejszą na początku, niebieską szóstkę. W sumie w obrębie Pilska znajduje się 28 km tras zjazdowych.

Nie brakuje tu wypożyczalni sprzętu, serwisów, szkółek narciarskich i snowbordowych oraz punktów gastronomicznych. Jest tu także snowpark i narciarskie przedszkole. Cały kompleks obsługiwany jest od 2001 r. nowoczesnym systemem kontroli przejść, dzięki któremu za pomocą jednej karty magnetycznej możemy korzystać ze wszystkich tras Korbielowa i Szczyrku. Systemem zarządza Gliwicka Agencja Turystyczna (GAT).

Sopotnia Wielka

Sopotnia Wielka to niewielka wieś w Beskidzie Żywieckim, położona niedaleko Korbielowa, w dolinie potoku Sopotnia Wielka, wciśnięta między masywy Pilska (1557 m n.p.m) na południowym wschodzie i Romanki (1333 m n.p.m.) na północnym zachodzie. W przeciwieństwie do pobliskiego Korbielowa nie ma tu rozwiniętej infrastruktury noclegowej. Ogranicza się ona do kilku gospodarstw agroturystycznych. Śnieg zalega tutaj zwykle od listopada do lutego.

Są tu dwa niewielkie, okazjonalnie czynne wyciągi orczykowe. Większy z nich nosi nazwę Kordon i znajduje się w Sopotni Kolonii przy zajeździe „Śnieżka”. Ma 350 m długości i 60 m różnicy wzniesień. Przepustowość tego orczyka wynosi 300 os./h. Trasa zjazdowa oznaczona na niebiesko należy do łatwych. Jest tu parking i bar.
Drugi wyciąg, Bartuś, znajduje się na północnym stoku góry Bartówka. Ma 200 m długości, 35 m różnicy wzniesień i przepustowość 300 os./h. Oświetlonym stokiem poprowadzono średnio trudną trasę czerwoną. Przy wyciągu mamy parking.

Sopotnia Wielka znana jest z najwyższego wodospadu w Beskidach, o wysokości 12 m, uznanego za pomnik przyrody. Efektowny próg skalny z ukośnych warstw magurskiego piaskowca zrzuca wodę wąską rynną, pod którą wyżłobiony jest 5-metrowej głębokości kocioł z żebrami skalnymi. Niedaleko wodospadu postawiono kamienny obelisk ku czci mieszkańców wsi zamordowanych przez hitlerowców.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto