Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrole trzeźwości w pracy. Rząd przygotowuje zmiany w prawie. Więcej uprawnień dla pracodawcy

red
Szykuje się rewolucja w kontroli trzeźwości pracowników. Wyrywkowe kontrole będzie mógł wśród zatrudnionych przeprowadzać pracodawca.  Nowe uprawienia właścicielom i zarządcom firm ma dać nowelizacja Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szykuje się rewolucja w kontroli trzeźwości pracowników. Wyrywkowe kontrole będzie mógł wśród zatrudnionych przeprowadzać pracodawca. Nowe uprawienia właścicielom i zarządcom firm ma dać nowelizacja Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szykuje się rewolucja w kontroli trzeźwości pracowników. Wyrywkowe kontrole będzie mógł wśród zatrudnionych przeprowadzać pracodawca. Nowe uprawienia właścicielom i zarządcom firm ma dać nowelizacja Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Alkohol w pracy. Poważne zagrożenie

Picie alkoholu w pracy to poważny problem. Zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy pracodawcy nie do końca mogą kontrolować pracowników alkohol w miejscu pracy pojawia się zdecydowanie zbyt często. Obecnie pracodawca praktycznie w wielu przypadkach nie ma pojęcia o tym w jakim stanie przy komputerze znajduje się pracownik.
Wykonywanie obowiązków z domu stwarza okazję do gaszenia pragnienia nie kawą czy herbatą, lecz napojem z procentami. Jak podaje radio Zet za takie podejście do pracy zdalnej posypały się już w Polsce dyscyplinarki.

Nie od dziś wiadomo, że pracownicy pod wpływem alkoholu i „innych środków odurzających” potrafią stawić się także do pracy stacjonarnej. Pracodawcy w obecnym stanie prawnym nie mogą nakazać wykonania kontroli trzeźwości – nowelizacja ustaw szykowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ma tę sytuację zmienić.

Polecamy

Kontrole trzeźwości zatrudnionych

Osoby pod wpływem alkoholu stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ryzyko wypadku w przypadku pracowników biurowych jest co prawda niskie i sprowadza się raczej do możliwości popełnienia błędu w piśmie bądź raporcie, dla osób pracujących fizycznie oraz przebywających w ich otoczeniu zagrożenie jest jak najbardziej realne. Nieraz dochodziło do groźnych wypadków spowodowanych spożywaniem w pracy alkoholem.

  • Obecnie pracodawca niewiele może zrobić po podjęciu podejrzenia, że pracownik jest pod wpływem alkoholu i nie ma prawa nie dopuścić go do pracy czytamy na radiozet.pl. Dzięki zmianom w ustawach uzyska odpowiednie prerogatywy i będzie mógł przeprowadzać wyrywkowe prewencyjne kontrole trzeźwości.
  • Będą one dotyczyć nie tylko osób zatrudnionych na etat, lecz także wykonujących obowiązki na innej podstawie prawnej, w tym prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą.
  • Jeśli przeprowadzony test wykaże obecność alkoholu lub „środka działającego podobnie”, pracodawca nie będzie mógł dopuścić pracownika do pracy.
  • Przygotowywane przez MRPiT nowelizacje Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mają o zostać przyjęte w III kwartale 2021 roku.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto