Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec ze składaniem wniosków o dowód osobisty przez internet

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Ustawa o dowodach osobistych musi być dostosowana do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Zakłada ona, że od osoby, która stara się o wydanie dokumentu tożsamości, trzeba pobrać odciski placów. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu roku
Ustawa o dowodach osobistych musi być dostosowana do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Zakłada ona, że od osoby, która stara się o wydanie dokumentu tożsamości, trzeba pobrać odciski placów. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu roku Małgorzata Genca / Polska Press
Ustawa o dowodach osobistych musi być dostosowana do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które zakłada, że od osoby, która stara się o wydanie dokumentu tożsamości, trzeba pobrać odciski placów. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu roku.

Od marca 2019 roku w Polsce są wydawane dowody osobiste zawierające warstwę elektorniczną, ale w czerwcu 2019 roku pojawiło się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE wprowadzające konieczność zamieszczania na nich odcisków palców. Nowe przepisy w naszym kraju mają wejść w życie w ciągu roku, co oznacza, że wniosku o wydanie dowodu osobistego nie będziemy mogli złożyć przez internet.

ZOBACZ TAKŻE: Mogli podrobić niemal każdy dokument. "To był rodzinny biznes"

Zmiany dowodach osbistych: Nowe przepisy od 2021 roku

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2 sierpnia 2021 r. Kilka dni temu o zmianach w dowodach osobistych informowali minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Ministrowie zapewnili, że sprzęt niezbędny do tej operacji zostanie zapewniony przez rząd, a samorządy nie poniosą dodatkowych kosztów z tego tytułu. Nie w każdym urzędzie będzie jednak można złożyć wniosek.

Polecamy

Jak podaje "Portal samorządowy", tylko w części gmin będzie jednak można składać wnioski. W mobilną stację urzędnika, umożliwiającą m.in. pobieranie odcisków palców w miejscu pobytu danej osoby, wyposażona ma być tylko jedna gmina w powiecie.

Organ gminy będzie miał prawo odmówić przyjęcia wniosku o wydanie dowodu osobistego, jeśli wniosek nie będzie spełniał podstawowych wymogów formalnych. Nowością będzie prawo do żądania wymiany dowodu osobistego nie zawierającego odcisków palców na nowy dowód.

Osoby, od których czasowo nie można pobrać odcisku któregokolwiek palca, będą miały wydawany dowód tylko na maksymalnie 12 miesięcy. Z kolei od dzieci do 12 roku życia odciski nie będą pobierane.

Czytaj także

Podpis potrzebny

Kolejna ważna zmiana w dowodach osobistych to podpis posiadacza. Do tego również zobowiązują nas przepisy unijne, a dokładniej rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Dowody będą wydawane podobnie jak teraz na 5 i 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto