Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z 25. latami pozbawienia wolności? Poważne zmiany w kodeksie karnym! Wprowadzono nowe typy przestępstw

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Już w marcu wejdzie w życie ustawa znacząco zmieniająca przepisy w Kodeksie Karnym. W jej zapisach zlikwidowano najwyższy wymiar kary 25 lat pozbawienia wolności i wprowadzono limit nawet 30. lat! Co więcej, wcześniejsze wyjście z więzienia będzie zdecydowanie utrudnione. Za jakie przestępstwa zaostrzono kary? Wyjaśniamy! >>>>>>
Już w marcu wejdzie w życie ustawa znacząco zmieniająca przepisy w Kodeksie Karnym. W jej zapisach zlikwidowano najwyższy wymiar kary 25 lat pozbawienia wolności i wprowadzono limit nawet 30. lat! Co więcej, wcześniejsze wyjście z więzienia będzie zdecydowanie utrudnione. Za jakie przestępstwa zaostrzono kary? Wyjaśniamy! >>>>>>Pixabay
Już w marcu wejdzie w życie ustawa znacząco zmieniająca przepisy w Kodeksie Karnym. W jej zapisach zlikwidowano najwyższy wymiar kary 25 lat pozbawienia wolności i wprowadzono limit nawet 30. lat! Co więcej, wcześniejsze wyjście z więzienia będzie zdecydowanie utrudnione. Za jakie przestępstwa zaostrzono kary? Wyjaśniamy!

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Założenia zmian w Kodeksie Karnym

Zmiany w przepisach, choć uchwalone 7 lipca 2022 roku, w życie wchodzą dopiero 14 marca 2023 roku. Z założenia zmiany m.in. w Kodeksie karnym mają na celu wzmocnienie ochrony prawnokarnej przez najcięższymi przestępstwami. Ma to się odbyć poprzez zdecydowane zaostrzenie odpowiedzialności karnej. To ma dotyczyć przede wszystkim sprawców przestępstw zagrażających zdrowiu, życiu i wolności seksualnej.

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu Karnego?

Wśród najistotniejszych zmian można wymienić m.in. likwidację kary 25 lat pozbawienia wolności. Ta jednak nie będzie pomniejszona, a zamiast niej znajdziemy szerszy pakiet elastycznych kar do nawet 30 lat pozbawienia wolności. Co więcej, w przypadku kary dożywotniego pozbawienia wolności nie będzie możliwe warunkowe przedterminowe zwolnienie!

Polecamy

Kiedy będzie zakaz warunkowego zwolnienia?

Zakaz wspomnianego przedterminowego warunkowego zwolnienia będzie możliwy wtedy, gdy:

  • czyn popełniony będzie po wcześniejszym prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu, a także wolności, wolności seksualnej, powszechnemu bezpieczeństwu (lub po skazaniu za przestępstwo o charakterze terrorystycznym), gdy mowa jest o dożywotnim pozbawieniu wolności lub pozbawieniu wolności przynajmniej na 20 lat;
  • charakter i okoliczności czynu, a także postępowanie (również charakter) sprawcy wyraźnie wskazują, że nie powinno się umożliwiać mu pozostawania na wolności, gdyż może to powodować trwałe niebezpieczeństwo zarówno dla zdrowia, życia, jak i wolność (bądź wolności seksualnej) innych osób.

Jakie jeszcze zmiany przewiduje reforma?

Reforma prawa karnego zakłada również dokonanie szeregu zmian w kwestii przedawnienia się niektórych przestępstw. Wraz z mianą przedłuży się okres karalności za zabójstwo - z dotychczasowych 30 lat aż do 40 lat. Zwiększy się również liczba przestępstw, które nie będą podlegać przedawnieniu, a wśród nich znajdzie się zgwałcenie ze szczególnych okrucieństwem oraz zgwałcenie dziecka.

Co sąd może orzec na wniosek pokrzywdzonego?

Dodatkowo zmiany zakładają, że pokrzywdzony może wnioskować do sądu o szereg zakazów i nakazów. Dotyczy to sytuacji, w których będzie miało miejsce skazanie za przestępstwo przeciwko obyczajności lub wolności seksualnej. Wśród postanowień sądu nich można wymienić orzeczenie:

  • zakazu przebywania w określonych środowiskach lub miejscach;
  • zakazu zbliżania się do określonych osób lub też zakaz opuszczania określonego miejsca bez zgody sądu;
  • zakaz kontaktowania się z określonymi osobami;
  • nakaz okresowego opuszczenia lokalu, które jest wspólnie zajmowany z pokrzywdzonym.

Polecamy

Karanie nieletnich - zmiany!

Inaczej będzie również przebiegało karanie nieletnich pomiędzy 14. a 15. rokiem życia, jeśli ci dopuszczą się czynu zabronionego opisanego w art. 148 § 2 lub 3 k.k. Od 14 marca będą oni odpowiadać na zasadach opisanych w Kodeksie Karnym, o ile przemawiać będą za tym okoliczności sprawy, a także stopień rozwoju sprawcy wraz z jego warunkami i właściwościami osobistymi. Dodatkowo będzie musiało tutaj zachodzić uzasadnione przypuszczenie, że nie jest możliwa należyta resocjalizacja nieletniego przy zastosowaniu środków poprawczych lub wychowawczych.

Co z odpowiedzialnością karną kierowców?

W ramach zmian w przepisach równocześnie rozszerzono dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów na tych kierowców, którzy pomiędzy spowodowaniem wypadku a poddaniem się badaniu alkomatem (lub badaniem na obecność innych środków odurzających) przyjmą takie środki lub napiją się alkoholu - tylko w wyjątkowych przypadkach nie zostanie orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

O wiele większe kary będą wprowadzone od 14 grudnia 2023 roku. Wtedy też będzie obowiązywać w niektórych przypadkach obligatoryjny przepadek pojazdu mechanicznego. Jeśli pojazd będzie nadto zniszczony lub zbyty przed orzeczeniem wyroku, sprawca wypadku może musieć zapłacić równowartość pojazdu.

Kiedy kierowca straci pojazd?

Tu przepisy mówią wprost: jeśli będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu, straci on samochód. Co istotne, straci samochód niezależnie od tego, czy spowoduje wypadek drogowy, czy nie!

Wprowadzono nowe typy przestępstw!

W ramach reformy kodeksu karnego wprowadzono także zupełnie nowe typy przestępstw. Są to:

  • Przyjęcie zlecenia zabójstwa;
  • Uchylanie się od wykonania obowiązku naprawienia szkody bądź też zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki);
  • Przygotowanie do zabójstwa.
Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że takie zaostrzenie kar jest odpowiednie?

Za co grożą wyższe kary?

Zaostrzenie kar dotyczy szeregu przestępstw przeciwko zdrowiu, życiu, a także wolności seksualnej czy też własności. Wymienić tu można:

  • pobicie;
  • rozbój;
  • spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu;
  • zgwałcenie dziecka;
  • zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem lub z następstwem w postaci śmierci ofiary;
  • gwałt z nagrywaniem przebiegu czynu;
  • gwałt na kobiecie ciężarnej;
  • gwałt z posługiwaniem się bronią;
  • kierowanie grupą terrorystyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto