Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja za konferencją. Toruńscy politycy o Geotermii i Święcie Niepodległości

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Podczas środowych konferencji występowali (od lewej): poseł Robert Kwiatkowski, wójt Marcin Skonieczka, poseł Iwona Michałek i radny Bartosz szymanski
Podczas środowych konferencji występowali (od lewej): poseł Robert Kwiatkowski, wójt Marcin Skonieczka, poseł Iwona Michałek i radny Bartosz szymanski Twitter/Grzegorz Olkowski/Marek Nienartowicz
Na cztery konferencje prasowe zorganizowali w Toruniu w czwartek 10 listopada politycy różnych opcji. Różne też były ich tematy.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

O zmianach w oświacie wprowadzanych ustawą zwaną "LexCzarnek" mówiła poseł Iwona Michałek z koła Porozumienie. Towarzyszyła jej między innymi pedagog ucząca w systemie edukacji domowej. O zmianach w nim także była mowa podczas konferencji poseł Michałek.

- Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o weto do ustawy "LexCzarnek". Ogranicza ona działalność edukacji domowej i wpływ rodziców na edukację ich dzieci. Rodzice, nauczyciele i organizacje pozarządowe mówią "nie" dla tej złej ustawy. Popieramy protest nauczycieli - stwierdziła poseł Michałek.

"Niepodległość wywalczyła lewica"

Podczas swojej konferencji prasowej do piątkowego Święta Niepodległości odniósł się poseł Robert Kwiatkowski z koła Polskiej Partii Socjalistycznej.

- Musimy pamiętać, że niepodległość Polski wywalczyła demokratyczna lewica, której przedstawicielami był Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski, Gabriel Narutowicz i wielu innych - mówił poseł Kwiatkowski.

Polecamy

Odniósł się także do spraw, o których głośno było w Toruniu w ostatnich tygodniach. To między innymi podwyżka opłat za ogrzewanie, które otrzymali odbiorcy ciepła z miejskiej sieci zarządzanej przez spółkę PGE Toruń, po podłączeniu do niej ciepłowni Geotermii Toruń. Poseł Kwiatkowski wystąpił do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o porównanie taryf za energię. Chodzi o zestawienie taryfy toruńskiej z taryfami z innych miejsc, w których do sieci ciepłowniczej trafia energia z geotermii. Przypomnijmy, że ciepłownia Geotermii Toruń została uruchomiona w połowie października, jest częścią kompleksu Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, której rektorem jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Radni KO wytykają zgodę, Wody Polskie zaprzeczają

O sprawie Geotermii mówili też podczas konferencji prasowej radni Koalicji Obywatelskiej: Margareta Skerska-Roman, Maciej Krużewski i Bartosz Szymanski. Skupili się na wątku solanki, która po wykorzystaniu wód geotermalnych do pozyskania ciepła, miałaby trafiać do Wisły (podczas swojej konferencji mówił też o tym poseł Kwiatkowski).

- Drążyłem ten temat, doszedłem do informacji, że prawdopodobnie jest zgoda na zrzut 4560 metrów sześciennych wody solankowej na dobę do Wisły, co przekłada się na 456 ton soli. To 19 ton na godzinę – mówił Bartosz Szymanski.

Polecamy

Zgodę na ten zrzut miałoby wydać przedsiębiorstwo Wody Polskie. Jego przedstawiciele jednak dementują tę informację radnych.

- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku nie zgodził się na zrzut żadnej solanki do Wisły – przekazał Radiu PiK rzecznik prasowy Bogusław Pinkiewicz. – Jest to plotka. Jedynie w 2019 i 2020 roku wydano zgody na jednorazowe odprowadzenie wód z próbnego pompowania z istniejących otworów geotermalnych do Wisły. Dotyczyło to krótkiego czasu zrzutu wód.

Sprawa ma być omawiana podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta. O wyjaśnienia do prezydenta Michała Zaleskiego zwrócili się inni radni KO: Bartłomiej Jóźwiak, Michał Rzymyszkiewicz i Łukasz Walkusz.

Głosu w tej tym wątku nie zabrali dotąd przedstawiciele Geotermii Toruń. Na filmie prezentującym ciepłownię wyjaśniono natomiast, że solanka dzięki dwóm odwiertom krąży w obiegu zamkniętym.

Polska 2050: potrzebna jest pilna naprawa

W środę konferencję prasową zwołali również przedstawiciele partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Tematem były problemy z działaniem systemu do szacowania strat spowodowanych suszą i naborem wniosków dotyczących wsparcia rodzin rolniczych.

- Postulujemy o niezmienianie zasad i kryteriów naboru wniosków, objecie wsparciem również rolników prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe, naprawę w trybie pilnym aplikacji "susza" służącej do szacowania strat i wydłużenie terminu naboru wniosków przynajmniej do 30 listopada - mówił Marcin Skonieczka, pełnomocnik wojewódzki partii Polska 2050 Szymona Hołowni i jednocześnie wójt gminy Płużnica.

Dodajmy, że Ministerstwo Rolnictwa wydłużyło termin składania wniosków - do 23 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto