Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolory w mieszkaniu

ds
Jeśli przebywając w jakimś pomieszczeniu mamy odczucie, że źle się w nim czujemy, jesteśmy ospali, senni, mamy trudności ze skupieniem się - zwróćmy uwagę na dominujące w nim kolory.

Jeśli przebywając w jakimś pomieszczeniu mamy odczucie, że źle się w nim czujemy, jesteśmy ospali, senni, mamy trudności ze skupieniem się - zwróćmy uwagę na dominujące w nim kolory.

Łagodne dla oka żółcie zawsze były tanie i łatwe do pozyskania, dlatego od dawna wykorzystywano je do dekoracji wnętrz. W sztuce mistrzem stosowania tej barwy był Vincent van Gogh. Jego obrazy przedstawiające słoneczniki czy pola kukurydzy stanowią przykład niezliczonych odcieni żółci, tworzonych przez nie nastrojów.

Żółty kolor wprowadza do pomieszczenia ciepło i pozytywną energię. Badania dowodzą, że już niewielka jego ilość wprowadza nas w dobry nastrój. Jako barwa słońca, dawniej uważany był za najbardziej odpowiedni do zdobienia ścian kuchni. Od jakiegoś czasu odchodzi się od tego schematu. Żółta barwa przenika do wszelkich pomieszczeń mieszkalnych, wprowadzając radość i ciepło. Podobnie jak ciepłe promienie słońca, żółty wprowadza nastrój pogody. Wpływa na nas pobudzająco, a ocieplony dodatkowo światłem lamp tworzy przytulne wnętrza.
Żółty jest barwą dość trudną w zastosowaniu, ponieważ bardzo rzuca się w oczy i przyćmiewa inne kolory. Dlatego ważne jest, aby nie przesadzić z jego ilością w mieszkaniu. Połączenie żółtego z fioletem będzie stanowiło ostry kontrast, pasujący do miejsc związanych z ruchem i dużą aktywnością.

Błękit jest łatwo przyswajalny przez oko ludzkie, dlatego też postrzegamy go jako kolor przyjemny i spokojny. Niebieski zawsze był barwą wysoko cenioną. Wśród artystów, którzy z ochotą korzystali z gamy błękitów, należy wymienić Pabla Picasso.

Jasnoniebieskie wnętrze może pełnić dowolną funkcję. Mówi się, że błękit dominujący w sypialni sprzyja zapamiętywaniu snów, zaś pokojowi dziennemu nadaje przestronność i relaks. Błękit wprowadza spokój i sprzyja odprężeniu, dlatego też doskonale nadaje się do pomieszczeń, w których odpoczywamy, takich jak salon czy sypialnia.

Zdaniem specjalistów jest on również idealną barwą do zastosowania w łazience, zarówno jako kolor występujący na kafelkach, jak i innych dodatkach, bowiem barwa ta często kojarzy się z wodą i czystością.

Ze względu na różnorodność błękitów powinniśmy ostrożnie dobierać ich poszczególne odcienie. Nie należy przesadzać z ilością, ponieważ połączenia zbyt wielu odcieni tego koloru stworzy nastrój nadmiernego oziębienia. Lepiej zatem skorzystać z wszechstronności niebieskiego koloru i zestawiać go z innymi, cieplejszymi barwami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto