Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiece wystawy w Galerii Wozownia tylko do 8 marca [ZDJĘCIA]

Informacja prasowa
Kobiece wystawy w Galerii Wozownia tylko do 8 marca [ZDJĘCIA]
Kobiece wystawy w Galerii Wozownia tylko do 8 marca [ZDJĘCIA] mat. prasowe
Kobiece wystawy w Galerii Wozownia tylko do 8 marca [ZDJĘCIA]. Już tylko do niedzieli w Wozowni można oglądać trzy projekty kobiet-artystek. W dolnej sali wystawa Anny Płotnickiej „Trzymam się powietrza”, której tytuł zainspirowany był rozmową dwóch bardzo bliskich artystce kobiet – matki i ciotki. W górnej sali prezentowane są fotografie Doroty Dawidowicz z cyklu „Wonder Years”, odwołujące się do lat 80. i 90. – czasu dzieciństwa artystki. Do dziecięcych zabaw nawiązuje również Zofia Martin, która wizualizuje straszne wierszyki czytane przez najmłodszych. Zapraszamy na wystawy, w Dniu Kobiet wstęp wolny, nie tylko dla płci pięknej!

Kobiece wystawy w Galerii Wozownia tylko do 8 marca [ZDJĘCIA]

Kobiece wystawy w Galerii Wozownia - Anna Płotnicka - „Trzymam się powietrza”

kuratorka: Małgorzata Jankowska

„Czy uda mi się spełnić marzenia? Czy sprostam oczekiwaniom jakie stawia mi partner/dzieci/szef/przyjaciele? Ile tak naprawdę zależy tylko ode mnie? Pytania, które towarzyszą nam w życiu codziennym skondensowały się na wystawie Trzymam się powietrza. Anna Płotnicka za pomocą różnych środków przekazu chwyta za najdrobniejsze aspekty codzienności i wystawia je na widok publiczny. To „obnażenie” swojej intymności polega właśnie na wypowiedzeniu na głos wątpliwości oraz pytań, które mimochodem pojawiają się w trakcie dnia. Artystka prezentuje nam również fenomen przedmiotu – semiforu, nabierającego kolejnych poziomów znaczeniowych. Kolejne prace, bardzo osobiste, pozwalają na zauważenie tego, co zwykle pozostaje w warstwie niedostrzegalnej, pomijanej podczas zwyczajnych obowiązków.” (Iza Kielek w recenzji wystawy)

Anna Płotnicka studiowała na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP (dziś ASP) we Wrocławiu; dyplom w 1980 w pracowni prof. J.J. Aleksiuna. Prezentowała swoje prace m.in. w PS1 Museum w Nowym Jorku, w Het Apollohuisw Eindhoven, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, wielokrotnie w ramach WRO Media Art Biennale we Wrocławiu.

Uczestniczyła też w wielu pokazach sztuki kobiet, m.in. Obecność (Galeria ON, Poznań/1987), Kobieta w kobiecie (Galeria Bielska BWA/1996). Obok twórczości własnej prowadzi działalność kuratorską: w 2001 i 2004 roku była kuratorką wystaw Krzątanina 1 i Krzątanina 2, w których uczestniczyło kilkunastu najwybitniejszych polskich artystów, w 2006 zorganizowała wystawę polskich artystów Zamieszkanie – Sich Einrichten w Dreźnie, a w 2007 roku drugą odsłonę tego projektu z udziałem niemieckich artystów we Wrocławiu.

Kobiece wystawy w Galerii Wozownia - Zofia Martin - „Wesoła gromadka”

kuratorka: Katarzyna Lewandowska

Zofia Martin wizualizuje dwa wierszydełka-straszydełka, które pozbawione jakiejkolwiek metaforyki wprost opisują przedziwne historyjki z życia dzieci. Wiszące, ceramiczne, obcięte palce Juleczka, który bez przerwy je ssał czy stos łyżek - przedmioty smutnego chłopca, co nie chciał jeść zupy wprowadzają widza w przestrzeń pełną niepokoju i niepewności. I jeszcze te głosy, dziecięce, recytujące tę nadzwyczajną poezję.” (Katarzyna Lewandowska)

Zofia Martin ur. 1992 roku w Gdańsku. Obroniła dyplom licencjacki z wyróżnieniem na kierunku intermedia w pracowni prof. Grzegorza Klamana, aneks z rzeźby w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2013 roku studiowała w Escola Superior Artistica do Porto w Portugalii. Obecnie na studiach drugiego stopnia. Studia traktuje jako czas poszukiwań i eksperymentów. Jej wypowiedzi zazwyczaj przybierają formę instalacji, a ostatnie prace skupiły się na tematyce marzeń sennych.

Kobiece wystawy w Galerii Wozownia - Dorota Dawidowicz - „Wonder Years”
Projekt Wonder Years powstał w latach 2011 - 2012. Został nagrodzony i wyróżniony przez Tomasza Gudzowatego w pierwszej edycji Projektu Przetwórnia (2013). Jest to cykl zdjęć, w których rzeczywistość zapisana przez autorkę w sposób subiektywny i wyjątkowy, prowadzi ją w świat własnego dzieciństwa (sama określa projekt „subiektywnym reportażem, opowieścią, retrospektywą”).

Wszystko zaczyna się od wędrówki. Zaglądam do swoich wspomnień, obrazów z dzieciństwa. Odtwarzam je i przeżywam na nowo. Poszukuję tego, co jest już tylko niewyraźnym wyobrażeniem. Bezpowrotne przeżycia, miejsca, ludzie, emocje. (…)

(…) wędruję powoli, gdyż plecak z chemią, kuwetami, przenośna ciemnia, aparat i statyw ważą tyle, co ja. Fotografie wykonane są za pomocą XIX-wiecznej srebrowej techniki mokrego kolodionu. Czas naświetlania wynosi od sekundy do kilku minut. Wszystko wymaga skupienia, cierpliwości – „zatrzymania się”. Pociąg, autobus, samochód, północ, południe, wschód i zachód, Polska. Tak naprawdę to przecież mogło wydarzyć się na jednym podwórku… Tak samo jest ze wspomnieniami: tak odległe w czasie, sercu tak bliskie…”. (D. Dawidowicz)

Dorota Dawidowicz, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej (2007) oraz Warszawskiej Szkoły Fotografii (2010); dyplom u dr hab. Mariana Schmidta. Mieszka i pracuje w Warszawie. Przedmiotem jej fotografii są ludzie - ich piękno, emocje, otoczenie. W swoich podróżach fotograficznych łączy kreację z dokumentem, wykorzystując tradycyjne techniki fotograficzne. Najczęściej pracuje przy użyciu aparatów wielkoformatowych. Fotografie Doroty Dawidowicz prezentowane były w wielu galeriach w całej Polsce oraz publikowane w Digital Camera, Polityce czy Szerokim Kadrze.

źródło: Galeria Wozownia
Kobiece wystawy w Galerii Wozownia tylko do 8 marca [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto