Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Sprawdź! Tego nie wiedziałeś!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Przyzwyczailiśmy się do myślenia o tym, że na emeryturę można pójść w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat. Jednak nie zawsze warto korzystać z tego rozwiązania od razu po skończeniu wieku granicznego. Co liczy się do emerytury? Kiedy warto na nią przejść? WYJAŚNIAMY! >>>>>
Przyzwyczailiśmy się do myślenia o tym, że na emeryturę można pójść w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat. Jednak nie zawsze warto korzystać z tego rozwiązania od razu po skończeniu wieku granicznego. Co liczy się do emerytury? Kiedy warto na nią przejść? WYJAŚNIAMY! >>>>>Pixabay
Przyzwyczailiśmy się do myślenia o tym, że na emeryturę można pójść w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat. Jednak nie zawsze warto korzystać z tego rozwiązania od razu po skończeniu wieku granicznego. Co liczy się do emerytury? Kiedy warto na nią przejść?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Wiek emerytalny w Polsce

Choć przez jakiś czas wiek emerytalny był podwyższony, od kilku lat ponownie obowiązują pierwotne granice wieku przejścia na emeryturę. W przypadku kobiet jest to czas ukończenia 60 lat, a w przypadku mężczyzn jest to 65 lat. Jednocześnie jednak są różne zasady przeliczania emerytur w zależności od wieku, w którym się urodziliśmy.

Polecamy

Wypłacanie emerytur dla osób urodzonych przed 1949 rokiem

Dla osób, które urodziły się przed 1949 rokiem, są ustalone następujące zasady wyliczania emerytury:

  • Dla kobiety - musi ona udowodnić, że okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą przynajmniej 15 lat. Dla takich kobiet wiek emerytalny rozpoczynał się po ukończeniu 60. roku życia;
  • Dla mężczyzny - on musi udowodnić okresy składowe oraz nieskładkowe, które wynoszą co najmniej 20 lat. Musi też osiągnąć co najmniej 65 lat.

W praktyce kryterium wieku jest spełnione przez wszystkich, którzy urodzili się przed 1949 rokiem.

Emerytury dla urodzonych po 1948 roku

Inne zasady obowiązują osoby, które chcą starać się o emeryturę, jeśli urodziły się po 1948 roku. Obecnie to właśnie te osoby może potencjalnie dotyczyć zmienianie wieku emerytalnego. Obecnie obowiązują zasady:

  • Dla kobiety - powszechny wiek emerytalny to 60 lat oraz 20 lat stażu pracy;
  • Dla mężczyzny - powszechny wiek emerytalny to 65 lat oraz 25 lat stażu pracy;

Polecamy

Ubiegający się o emeryturę (bądź też rentę) musi przepracować co najmniej 1 dzień. Jednocześnie nie utrzymuję emerytury, która została przyznana, ponieważ ukończono podwyższony wiek emerytalny.

Co uprawnia do emerytury?

Nieraz nie ma możliwości udowodnienia przepracowania odpowiednio dużej liczby lat w przypadku czasu nieskładkowego (np. w trakcie studiów). Problemem jest to wtedy, gdy na umowach cywilnoprawnych nie odprowadzało się składek na ZUS. Dlatego też w praktyce nie obowiązują już określone limity lat pracy. Podstawą nie jest już czas przepracowany w zakładach, ale kapitał zgromadzony w formie świadczeń. Każda złotówka odłożona na konto emerytalne kumuluje nasza ostateczną pulę składki.

Polecamy

Najniższa emerytura - ile wynosi?

Obecnie najniższa emerytura brutto wynosi 1338,44 zł (netto 1217,98 zł). Choć podlega ona corocznej waloryzacji, wciąż jest to problematyczne. Zwłaszcza wtedy, gdy chcemy godnie żyć. Nie oznacza to jednak, że od razu po ukończeniu stosownego wieku musimy składać wniosek o emeryturę.

Dlaczego warto dłużej pracować?

Jeśli zdecydujemy się na dłuższą pracę, z każdym kolejnym rokiem powiększymy zasobność naszych oszczędności i składek. W efekcie, jeśli np. pójdziemy na emeryturę 5 lat po ukończeniu wymaganego wieku, przekonamy się, że nasza miesięczna emerytura będzie znacząco większa niż wcześniej. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce mamy jeden z najniższych wieków emerytalnych w Europie, nie jest złym pomysłem przepracowanie kilku lat więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto