Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy jest zmiana czasu? Jak wpływa to na zdrowie?

mf
Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak co roku cofniemy zegarki o godzinę. Zmiana czasu zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października. Jaki ma wpływ na ekonomię, a jaki na nasze zdrowie?

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak co roku cofniemy zegarki o godzinę. Zmiana czasu zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października. Jaki ma wpływ na ekonomię, a jaki na nasze zdrowie? Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak co roku cofniemy zegarki o godzinę. Zmiana czasu zawsze odbywa się w ostatnią niedziele października. W 2021 roku odbędzie się więc w nocy z 30 na 31 października. Tradycyjnie cofniemy zegary o godzinę z trzeciej na drugą w nocy. Jaki zmiana czasu ma wpływ na ekonomię, a jaki na nasze zdrowie?

Internetowa premiera filmu „Siła KobieTY”. Zobacz reportaż

Spis treści

Od lat trwa debata nad tym czy zmiana czasu ma sens. Co roku w tej kwestii wypowiada się wielu ekspertów. Wielu z nich przekonuje, że w obecnych czasach przestawianie zegarów wiosna i jesienią nie ma wielkiego znaczenia dla gospodarki. Ma za to znaczenie dla samopoczucia wielu osób.

Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki

Zmiana czasu ma swój stały rytm. Na czas letni przechodzimy w ostatnią niedzielę marca a na czas zimowy zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku stanie się to w nocy z 30 na 31 października. Wtedy też cofniemy zegary o godzinę z trzeciej na drugą.
Po zmianie czasu dni będą krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż teraz.
W Polsce, jak czytamy w onet.pl, zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.

Próba zniesienia zmiany czasu

Co jakiś czas w dyskusji pojawiają się argumenty za zniesieniem przechodzenia na czas letni i zimowy. Najbliżej takiej decyzji było w 2019 roku, kiedy to Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu.

  • Ostatni raz miało do niej dojść w marcu 2021 roku, w tych krajach Unii Europejskiej, które wybiorą czas letni. Stanowisko Parlamentu Europejskiego stało się przedmiotem negocjacji z ministrami UE w tej sprawie.
  • Unijni przywódcy nie podzielili jednak stanowiska europosłów. Projekt trafił do prac na poziomie grup roboczych, ale ze względu na pandemie koronawirusa, prace w tej sprawie zostały praktycznie wstrzymane.

Zmiana czasu i jej wpływ na życie mieszkańców

O tym, jaki zmiana czasu ma wpływ na zdrowie i życie mieszkańców na świecie, dyskutuje się od dawna. Część naukowców uważa, że w dzisiejszym świecie nie ma ona już sensu. Inni przedstawiają wyliczenia, że jednak jest potrzebna.

Jak informuje onet.pl, badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX w.

  • Od 1980 r. stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.
  • W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie funkcjonowała w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

jak dowodzą specjaliści zmiana czasu nie jest obojętna dla organizmu człowieka. Przestawienie zegarków o godzinę powoduje rozregulowanie zegara biologicznego. Organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w określonym rytmie. Zmiana czasu to pewnego rodzaju szok. Organizm potrzebuje kilku dni, by wejść w nowy rytm. Zmiana czasu na niektóre osoby wpływa niekorzystnie. Zwłaszcza na te, które mają problemy ze snem.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto