Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kary za zabicie pszczoły, osy lub szerszenia. Możesz zapłacić nawet 65 tysięcy!

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Chodź bywają natrętne, dokuczliwe, a nawet niebezpieczne, za zabicie pszczoły, osy lub szerszenia mogą grozić wysokie kary. W skrajnym przypadku grzywna wynosi nawet 65 tysięcy. Koniecznie poznajcie szczegóły!

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

CZYTAJ TAKŻE: Użądlenie osy, pszczoły, szerszenia – czy jest niebezpieczne? Kiedy użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny?
Chodź bywają natrętne, dokuczliwe, a nawet niebezpieczne, za zabicie pszczoły, osy lub szerszenia mogą grozić wysokie kary. W skrajnym przypadku grzywna wynosi nawet 65 tysięcy. Koniecznie poznajcie szczegóły! Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE CZYTAJ TAKŻE: Użądlenie osy, pszczoły, szerszenia – czy jest niebezpieczne? Kiedy użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny? Przemyslaw Swiderski
Chodź bywają natrętne, dokuczliwe, a nawet niebezpieczne, za zabicie pszczoły, osy lub szerszenia mogą grozić wysokie kary. W skrajnym przypadku grzywna wynosi nawet 65 tysięcy. Koniecznie poznajcie szczegóły!

ZOBACZ WIDEO: Na jakie owady latem musimy uważać?

Gigantyczne kary za zabicie pszczoły, osy czy szerszenia

Takie prawo obowiązuje w Niemczech. Przebywając u naszych zachodnich sąsiadów, lepiej uważajcie! Zakaz zabijania nie dotyczy tylko pszczół, ale też os i szerszeni. Wysokość mandatu uzależniona jest od gatunku zabitego owada i regionu, w którym się tego dopuszczono (najwyższe w Brandenburgii). Kary wahają się od 5 do nawet 65 tys. euro.

Chodzi przede wszystkim o ochronę tych owadów i zwrócenie uwagi na ich pożyteczną rolę oraz szkodliwość społeczną ich zabijania. Przykładowo osy ludzie często zabijają w obawie przed ukąszeniem, które jednak jest groźne tylko dla alergików. Co więcej, ekolodzy zauważają, że istnieje mnóstwo gatunków os, ale jedynie kilkanaście z nich są w stanie użądlić.

Polecamy

Wysokie mandaty za zabicie wspomnianych owadów to nie żart. Oczywiście pojawiają się pytania, w jaki sposób służby mogą egzekwować takie czyny. Kto sprawdzi gatunek zabitego owada, co przecież ma duży wpływ na wymiar kary? Czy w ogóle taki przepis zniechęci do zabijania natrętnych owadów? Stąd wielu kwestionuje zasadność takiego rozwiązania, ale tymczasem wystawiane są kolejne mandaty. Do tej pory najwyższa kara wyniosła 10 tys. euro.

W skrajnych przypadkach mandat może być jeszcze wyższy. Nawet 50-65 tys. euro grozi za zabicie najrzadszych gatunków. Do tej pory nikogo jednak nie ukarano tak dużą grzywną. Warto dodać, że surowe mandaty nie obowiązują alergików.

Polecamy

O potrzebie ochrony pszczół chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Produkują one miód, ale przede wszystkim zapylają niemal 80 procent roślin. Jaką z kolei ważną rolę mają osy czy szerszenie? Otóż żywią się szkodliwymi dla człowieka owadami, które mogą roznosić groźne choroby. Zabijają również niektóre szkodniki upraw. Co więcej, jad i ślina os ma właściwości antybiotykowe.

źródło: bezprawnik.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto