Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska, czyli kraina kościołów i kaplic. Co warto tam zobaczyć? Najważniejsze informacje: msze święte, atrakcje, noclegi

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0 Wikipedia.org / Scotch Mist / CC BY-SA 4.0
Kalwaria Zebrzydowska to jedno z tych miejsc, które choć niewielkie, może pochwalić się ogromem ważnych dla naszego kraju zabytków. Sam kierunek kojarzony jest w Polsce z miejscem, w którym często przebywał papież Jan Paweł II, zanim objął tę ważną funkcję. Można więc śmiało stwierdzić, że Kalwaria Zebrzydowska jest krainą kościołów i kaplic. Co warto tam zobaczyć? Zebraliśmy najważniejsze informacje: atrakcje, noclegi czy msze, dla wszystkich, którzy mają ochotę poznać to piękne miasto.

Spis treści

Gdzie leży Kalwaria Zebrzydowska?

Kalwaria Zebrzydowska to malowniczo położone miasto na terenie Małopolski. Wznosi się na Pogórzu Wielickim i jest jednocześnie jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej, którą tworzą jeszcze m.in. Niepołomice, Olkusz, Skawina, Wadowice, Wieliczka czy Zator (znany wszystkim z największego w Polsce parku rozrywki). Kalwarię Zebrzydowską od Krakowa dzieli niespełna 40 kilometrów - będąc w jednym z najpiękniejszych miast w Polsce koniecznie trzeba odwiedzić to niewielkie miasteczko.

Kalwaria Zebrzydowska - rzeka

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Ludwig Schneider / CC BY-SA 3.0

Rzeką przepływającą przez Kalwarię Zebrzydowską jest Cedron, dopływ Skawinki Zachodniej.

Kalwaria Zebrzydowska, czyli kraina kościołów i kaplic

Kalwarię Zebrzydowską tłumnie odwiedzają pielgrzymi. Dlaczego? To miasto może pochwalić się zdumiewającą liczbą kaplic i kościołów - jest ich tam ok. 40! To właśnie tymi ścieżkami papież Jan Paweł II wędrował przed laty do jednego z najsłynniejszych punktów w mieście - sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów. Kalwaria Zebrzydowska może więc pochwalić się odcinkiem szlaku papieskiego, co tłumaczy duże zainteresowanie turystów tym obszarem.

Kalwaria Zebrzydowska - atrakcje

Kalwaria Zebrzydowska to przede wszystkim sanktuarium, kapliczki, małe kościoły oraz piękne krajobrazy. Czego nie można przegapić, wybierając się w tamte rejony?

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Ludwig Schneider / CC BY-SA 3.0

Jedna z najliczniej odwiedzanych lokalizacji na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej, nazywana także „polską Jerozolimą”. Jaki jest powód? Rozległy teren obejmuje kościoły, kapliczki i wyznaczone ścieżki spacerowe. Ideą, jaka przyświecała wszystkim przy powstawaniu sanktuarium było odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa, a jego historia sięga aż 1600 roku, kiedy to Mikołaj Zebrzydowski (ówczesny wojewoda krakowski) ufundował tam wzniesienie kościółka pw. Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Legenda głosi, że wojewoda i jego żona doświadczyli widzenia, w którym ujrzeli nad górą Żar płonące krzyże. Od tamtego czasu sanktuarium sukcesywnie rozbudowywano, a dziś przyciąga pielgrzymów z całej Polski. W 1999 roku kompleks został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a rok później nadano mu status Pomnika historii Polski.

Bazylika Matki Bożej Anielskiej - obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej

CC BY 3.0
CC BY 3.0Wikipedia.org / Tomasz Bienias / CC BY 3.0

Ta zabytkowa świątynia wybudowana w stylu manieryzmu niderlandzkiego stanowi część sanktuarium. Co wyróżnia ją na tle innych? Z pewnością obecność obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, przedstawiający Maryję i małego Jezusa - wierni zwą obraz „cudownym”. Przed dziełem często modlił się Jan Paweł II, zanim jeszcze został papieżem. Nawet po przeprowadzce do Watykanu nie zapomniał o tym miejscu - odwiedził je jeszcze dwukrotnie. Malunek podarował sanktuarium Stanisław Paszkowski w 1641 roku.

Umiłowani Bracia i Siostry! Przybywam dziś do tego Sanktuarium jako pielgrzym, tak jak przychodziłem tu jako dziecko i w wieku młodzieńczym. Staję przed obliczem kalwaryjskiej Madonny, jak wówczas, gdy przyjeżdżałem tu jako biskup z Krakowa, aby zawierzać Jej sprawy archidiecezji i tych, których Bóg powierzył mojej pasterskiej pieczy. Przychodzę tu i jak wtedy mówię: Witaj! Witaj, Królowo, Matko Miłosierdzia! - powiedział Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2002 roku.

Przed obrazem w 2006 roku stawił się także papież Benedykt XVI i, zgodnie z prośbą Karola Wojtyły, modlił się za niego przed wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Do dziś pierwszą czynnością wykonywaną w sanktuarium jest odsłonięcie obrazu codziennie o godz. 6:00.

Kalwaria Zebrzydowska na żywo - transmisja

Wierni, którzy nie mogą zjawić się przed obrazem, dzięki rozwojowi internetu mogą cieszyć się widokiem na żywo prosto z Kalwarii Zebrzydowskiej. Transmisja rozpoczynana jest codziennie o godz. 6:00, co łączy się z uroczystym odsłonięciem dzieła.

Dróżki kalwaryjskie

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Olocom / CC BY-SA 4.0

Teren sanktuarium zajmują również dróżki kalwaryjskie, rozciągające się na długość 6 kilometrów. Spacer, choć dla wszystkich wierzących może być smutnym przeżyciem (ścieżki odwzorowują ostatnią drogę Chrystusa), może wprawiać w zachwyt dzięki występującej tam przyrodzie. Obszar dróżek porośnięty jest gęsto drzewami - m.in. bukami, lipami dębami czy klonami, które chronią wędrowców podczas letnich upałów. Dróżki kalwaryjskie stanowią ścieżkę dydaktyczną - wierni, zaczynając od Kaplicy Ukrzyżowania, mijają kolejno wyznaczone punkty (m.in. liczne kaplice, jeden z najszerszych dębów na terenie kompleksu czy pomniki przyrody).

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej - msze i godziny otwarcia

Rocznie do sanktuarium pasyjno-maryjnego przybywa ponad milion pielgrzymów, którzy biorą udział w odprawianych mszach świętych. Dla wszystkich tych, którzy wybierają się w podróż do Małopolski, zebraliśmy informacje na temat godzin, w których odprawiane są msze.

  • Msze odprawiane w niedziele i święta: 06:00, 07:00, 09:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00, 19:00.
  • Msze odprawiane w dni powszednie: 06:00, 07:00, 08:00, 09:00, 12:00, 17:00, 19:00.

Kiedy bazylika jest otwarta?
Od Niedzieli Palmowej do końca września pielgrzymi mogą zwiedzać teren sanktuarium w godzinach 6:00-21:00. Początek października (aż do Niedzieli Palmowej) oznacza skrócone godziny otwarcia - od 8:00 do 17:30.

Zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz

Dworek Wojciecha Weissa

Domena publiczna
Domena publicznaWikipedia.org / Autor nieznany / Domena publiczna

Dworek słynnego malarza to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników sztuki, którzy przybywają do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wojciech Weiss tajników malarstwa uczył się w Krakowie, Paryżu, Florencji i Rzymie, kochał także fotografię. Był profesorem i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, choć mieszkał m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej, a niedaleko - bo w Zebrzydowicach - jego ciało spoczęło po śmierci w rodzinnym grobowcu.

Góra Żar, czyli miejsce, w którym wzrok płata wszystkim psikusa

CC BY-SA 2.5
CC BY-SA 2.5Wikipedia.org / Michał Płachta / CC BY-SA 2.5

Góra Żar, choć nie jest położona dokładnie w Kalwarii Zebrzydowskiej, to miejsce warte odwiedzenia. Niezaprawieni spacerowicze mogą dostać się na jej szczyt koleją linowo-terenową w ok. 5 minut. Nie jest to szczyt wysoki - położony jest ledwie 761 metrów n.p.m., ale skrywa pewną tajemnicę… Występuje tam zjawisko tzw. „odwróconej grawitacji”, czyli iluzji polegającej na tym, że obserwatorzy mają wrażenie „wtaczania się” przedmiotów pod górę, co zaprzecza przecież prawom fizyki.

Nocleg w Kalwarii Zebrzydowskiej

Na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej znajduje się sporo punktów noclegowych w różnych przedziałach cenowych. Oszczędni szybko odnajdą oferty rozpoczynające się już od ok. 60 zł (1 osoba) za dobę. Wynajęcie pokoju w hotelu na terenie miasta to koszt ok. 200 zł. Pobliskie miejscowości, takie jak Lanckorona, Sułkowice czy Wadowice, również oferują noclegi podróżnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kalwaria Zebrzydowska, czyli kraina kościołów i kaplic. Co warto tam zobaczyć? Najważniejsze informacje: msze święte, atrakcje, noclegi - Strona Podróży

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto