Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyni w kraju, nieliczni w Unii Europejskiej. W WSSE w Bydgoszczy sprawdzają obecność furanu

Stanisław Gazda
Stanisław Gazda
Najnowszy sprzęt będący na wyposażeniu WSSE w Bydgoszczy, czyni z niej jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju. Chodzi o urządzenia w pracowni sensorycznej, służące do określania sensoryki wody i żywności, PCR do diagnostyki molekularnej drobnoustrojów a przede wszystkim GCMS z przystawkami Purge and Trap i Head Space pozwalający na oznaczanie furanu w żywności. Dzięki nim,Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy, jako jedyna w kraju, i wśród sąsiadujących z Polską krajów Unii Europejskiej, staje się głównym wykonawcą tego typu badań.

Furan (C4H4O) jest organicznym związkiem chemicznym z grupy cyklicznych eterów. Stosowany jest w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Jednak jego obecność w żywności - powstaje w trakcie jej obróbki termicznej, zarówno w warunkach produkcji przemysłowej, jak też w trakcie domowego jej przygotowania (smażenie,grillowanie,pieczenie) może - w świetle najnowszych badań - mieć kancero-i cytogenny (niszczenie komórek) wpływ na organizm.

Tworzenie się furanu zaobserwowano także podczas wypalania kawy,wekowania konserw warzywnych i warzywno-mięsnych,smażenia ryb, frytek i produkcji wyrobów piekarniczych. Najwięcej jednak furanu powstaje w żywności wytwarzanej w hermetycznych opakowaniach, poddawanej procesowi sterylizacji lub pasteryzacji.

Z tych właśnie względów konieczne było wdrożenie programów badań tego zanieczyszczenia w żywności. Jej monitorowanie pod kątem obecności furanu w wybranych produktach spożywczych rozpoczęto w laboratorium Oddziału Badania Żywności, Żywienia i Produktów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Chodzi o to, by na podstawie uzyskanych wyników badań można było określić dopuszczalne stężenie i opracować znormalizowaną metodę badawczą.

-Jesteśmy jedyną w kraju i jedną z nielicznych tego typu placówek w Europie, która, posiadając nowoczesny sprzęt pomiarowy, podjęła się oznaczania furanu w próbkach żywności - mówi Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Jerzy Kasprzak. -Wdrażana i zwalidowana przez nas metoda gwarantuje wysoką powtarzalność i poprawność otrzymywanych wyników oraz umożliwia badanie dużej ilości próbek rzeczywistych w bardzo krótkim czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto