Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarek ma białaczkę. 16-latkowi z Torunia pomóc może każdy z nas

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Wielkim strumieniem płynie pomoc dla Jarka Aleksandrowicza, ucznia toruńskiego I Liceum Ogólnokształcącego, który zmaga się z ostrą białaczką. Akcję wsparcia dla chorego kolegi zapoczątkowali licealiści z „jedynki”, a podchwycili ją ludzie o dobrych sercach.

Jarek ma 16 lat i jak jego rówieśnicy – wiele marzeń. Jego wielką pasją jest taniec, w którym jest naprawdę dobry. W sierpniu dowiedział się, że jest poważnie chory. Zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową. Od początku roku szkolnego nie pojawił się na lekcjach, obecnie walcząc o życie przechodzi chemioterapię w szpitalu w Bydgoszczy. Jedyną szansą dla chłopaka jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy.

Miała być loteria

Koleżanki i koledzy z liceum od początku byli bardzo poruszeni chorobą Jarka. Nie poprzestali jednak na współczuciu. W pierwszej chwili planowali tylko loterię fantową, ale co rusz pojawiały się nowe pomysły, tak dobre, że żal byłoby ich nie realizować. Całą akcję nazwano „Jedyneczka dla Jareczka”, a w jej ramach odbędzie się koncert charytatywny w Dworze Artusa, zapisy do bazy dawców szpiku oraz oddawanie krwi w budynku I LO.

- Codziennie wiele osób słyszy diagnozę, która przewraca ich życie do góry nogami – białaczka. Jedynym dla nich lekarstwem jest znalezienie tzw. „bliźniaka genetycznego”, który podzieli się cząstką siebie i da szanse na nowe życie. Dlatego proszę: zarejestruj się w bazie Fundacji DKMS. Rejestracja jest bezpłatna i trwa tylko 10 min. Dla Ciebie to tylko 10 min, ale dla mnie i innych chorych to może być całe życie – za pośrednictwem mediów społecznościowych apeluje Jarek Aleksandrowicz.

Podczas szkolnej loterii fantowej udało się sprzedać ponad 500 różnych przedmiotów. Zebrane w ten sposób pieniądze przekazane zostały bliskim Jarka na codzienne wydatki związane z leczeniem – przede wszystkim przejazdy i specjalną dietę. Wkrótce zostanie też otwarta zbiórka internetowa – zapowiadają przyjaciele chłopaka.

Co się będzie działo?

We wtorek, 10 grudnia o godz. 10.30 w Dworze Artusa odbędzie się konferencja prasowa. W wydarzeniu weźmie udział mama Jarka Aleksandrowicza, przedstawiciel Fundacji DKMS, lekarz oddziału hematologii, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i legendarny żużlowiec Jan Ząbik. Celem spotkania będzie pomoc dla chorego chłopaka i propagowanie idei przeszczepów szpiku kostnego.

Również we wtorek w godz. 9-13 w budynku I LO na starówce odbędzie się akcja krwiodawstwa.

W środę, 11 grudnia o godz. 17 w Dworze Artusa zaplanowano koncert charytatywny „Dla Jarka”. W repertuarze organizatorzy umieścili tylko polskie piosenki. Pojawią się klasyki, ale też utwory autorskie. Wystąpią uczniowie, absolwenci i przyjaciele I LO, młodzież z zaprzyjaźnionych toruńskich liceów oraz gość specjalny, którego nazwisko do samego koncertu trzymane jest w tajemnicy.

Oprócz występów wokalno-instrumentalnych będzie także licytacja, na której pojawią się fanty nie tylko o wartości materialnej, ale przede wszystkim sentymentalnej – takie, które wymagały ogromu pracy albo nie są możliwe do kupienia w sklepach. Rozpocznie się też rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Rejestrować się będzie można także w sobotę i niedzielę w w Centrum Nowe Bielawy, Centrum Handlowym Kometa, Toruń Plaza i Atrium Copernicus. Akcja trwać będzie w godz. 11-19.

Szansa na bliźniaka

Tu warto dodać, że w Ośrodku Dawców Szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad milion osób. Tylko 1 proc. z nich znajdzie swojego bliźniaka genetycznego. Każda kolejna zarejestrowana osoba zwiększa szanse chorych na wyzdrowienie. Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku? Osoba zdrowa w wieku 18-55 lat bez nadwagi, która waży minimum 50 kg. Proces rejestracji polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnej pałeczki. Materiał genetyczny zostaje następnie odesłany do badań. Cała procedura trwa 3-4 miesiące. Po tym czasie potencjalny dawca jest rejestrowany w bazie. W sytuacji, gdy okaże się, że ma takie same cechy tkankowe jak pacjent – można pobrać komórki i dokonać przeszczepu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jarek ma białaczkę. 16-latkowi z Torunia pomóc może każdy z nas - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto