Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jak w kwietniu mróz, to na pagórku siana wóz”

Marzena Gołębiowska
Marzena Gołębiowska
22 kwietnia jest 112. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni. Słońce wstało o 5.20. Zajdzie o 19.48. Imieniny obchodzą: Kaja, Wanesa oraz Agapit, Gaja, Gajusz, Leon, Leona, Leonid, Leonida, Lucjusz, Łucjusz, Łukasz, Soter, Strzeżymir, Teodor, Wirginiusz.

Pogoda:
Nie zabraknie Słońca, chociaż i tak musimy przygotować się na chmury. Jak przewiduje wróżbita Maciej do 11 stopni w najcieplejszym momencie dnia.

Jeżeli ktoś odczuwa dziś niedosyt słodkości - śmiało! Zostanie Ci to wybaczone. Dziś dzień fasolkowych cukierków Jelly Bean.
Narodziny najsłynniejszej na świecie fasolki żelkowej

Pomysł na żelowe fasolki narodził się w Los Angeles niedaleko Hollywood.
W 1976r, dystrybutor słodyczy w L.A. wpadł na pomysł, aby cukierki żelki fasolki wypełnić naturalnymi aromatami. Zadzwonił do Hermana z firmy Jelly Belly (poprzednio znanej jako Herman Goelitz Candy Co.) co rozpoczęło historyczną współpracę pomiędzy wytwórcą słodyczy i guru marketingu.
Tworzenie wziętych z życia smaków stało się naturalną ewolucją. Producent opracował przepis na nowy rodzaj żelkowych fasolek, zawierających intensywny smak, używając do tego dostępnych aromatów naturalnych. W 1976 r pierwsze 8 smaków Jelly Belly pojawiło się na rynku: Very Cherry, Lemon, Cream Soda, Tangerine, Green Apple, Root Beer, Grape i Licorice. Ciekawostką jest fakt, że te smaki należą również dzisiaj do najbardziej popularnych.
Nowy rodzaj fasolek jako Jelly Belly był wysyłany regularnie dla Ronalda Reagana kiedy urzędował w stolicy i wiele lat później po zakończeniu kadencji prezydenckiej.Jako prezydent R.Reagan uczynił z Jelly Belly stałą pozycję w menu Owalnego Pokoju w Białym Domu oraz na pokładach Air Force One i Marine One.
Dzięki inicjatywie prezydenta Reagana stworzono cukierek Jelly Belly o smaku borówki amerykańskiej, który został tak opracowany, aby można go było serwować podczas inauguracyjnych spotkań partyjnych w kolorach flagi amerykańskiej: czerwonym, białym i niebieskim. Dyplomaci i światowi liderzy domagali się Jelly Belly. Co więcej? W 1983r z inicjatywy prezydenta Jelly Belly zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną na wahadłowcu „Challenger”, stanowiąc niespodziankę dla astroanutów. Przez przypadek była to ta sama misja, w której wzięła udzial po raz pierwszy w historii amerykańska astronautka – Sally Ride.

Dzisiaj obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Ziemia to najpiękniejsza z planet, wspólny dom wszystkich ludzi. Dbajmy o nią każdego dnia, a nie tylko w święto ustanowione z inicjatywy Boliwii.
26 lutego 1971, ówczesny Sekretarz Generalny ONZ, U Thant podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi[2]. Z inicjatywą obchodów wystąpił w 1969 roku amerykański ekolog John McConnell (ur. 1915) na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Pierwsze obchody ogłoszone zostały 21 marca 1970 przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Tego samego roku 22 kwietnia senator Gaylord Nelson na konferencji w Seattle zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla ruchów ekologicznych. Akcję nazwano również Dniem Ziemi[3].

Z kolejną inicjatywą międzynarodowych obchodów w ramach ONZ, aby poszerzyć grono uczestników, wystąpił lider Ruchu na rzecz Socjalizmu i prezydent Boliwii Evo Moralesa Ayma.
Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 22 kwietnia 2009 roku uznała, że "Ziemia i jej ekosystemy są naszym domem", i że ustanowienie Dnia jest "niezbędne w celu promowania harmonii z naturą i Ziemią". Termin "Matka Ziemia" został użyty, ponieważ "odzwierciedla współzależność, która istnieje między ludźmi a innymi żywymi gatunkami wspólnie zamieszkującymi na planecie"[4]. Uznana została również zbiorowa odpowiedzialność za planetę, do której wezwano narody na Szczycie Ziemi w 1992 (Deklaracja z Rio). Celem Dnia jest promowanie harmonii z naturą i Ziemią w celu osiągnięcia sprawiedliwej równowagi pomiędzy gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych i przyszłych pokoleń ludzkości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto