MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pracują Polacy? "Dużo i w coraz bardziej nietypowych godzianch". Czym jest to spowodowane? Jak to wpływa na zarobki?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Niemal połowa respondentów wykonujących zadania w nietypowych godzinach przyznaje, że decyduje się na to, by mieć czas na prywatne sprawy w standardowym czasie pracy.
Niemal połowa respondentów wykonujących zadania w nietypowych godzinach przyznaje, że decyduje się na to, by mieć czas na prywatne sprawy w standardowym czasie pracy. fot. 123RF
28 proc. badanych Polaków deklaruje, że pracują średnio 9 godzin dziennie lub dłużej. Jednak jak się okazuje, najczęstszą przyczyną nadgodzin jest dodatkowe wynagrodzenie. – Nadgodziny i praca w nietypowych porach budzą duże kontrowersje, gdyż często kojarzone są z przepracowaniem – mówi nam ekspertka.

Jak wynika z badania Pracuj.pl, 74 proc. pracujących Polaków przyznało, że zdarza im się wykonywać obowiązki ponad standardowy etat lub w nietypowych godzinach. Przyczyną nie zawsze jest zbyt duża liczba obowiązków, ale także dodatkowe wynagrodzenie czy korzystanie z zalet elastycznego grafiku zatrudnienia.

– Polska należy do najbardziej „zapracowanych” krajów na świecie. Według danych Eurostatu, Polacy pracują średnio nawet 39,7 godzin tygodniowo. To wyraźnie więcej niż we Francji, Szwecji, Niemczech czy Danii, gdzie średnia wynosi poniżej 36 godzin – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.

Jednocześnie dodaje, że wzrost popularności pracy zdalnej i elastycznych modeli zarobkowania sprawił, że w Polsce nie tylko wciąż pracujemy dużo, ale także coraz częściej wykonujemy zadania w nietypowych godzinach.

Jak wykazały badania Pracuj.pl, wśród pracujących Polaków najwięcej jest klasycznych ”etatowców”. Prawie połowa respondentów, to osoby deklarujące pracę przez średnio 8 godzin dziennie. Na pracę w rozszerzonym wymiarze decydują się zdecydowanie częściej mężczyźni – deklaruje ją co trzeci z nich w porównaniu do niespełna 1/4 badanych kobiet.

– Blisko 3/4 badanych Polaków zdarza się wykonywać zadania zawodowe w ramach nadgodzin lub o nietypowej porze. Do tego grona zaliczają się zarówno osoby sporadycznie niewyrabiające się z pracą w standardowym czasie, jak i lubiące wykonywać zadania o nietypowych porach. Praca w ramach nadgodzin czy po godzinach najczęściej bywa elementem życia zawodowego, a nie jego jedyną formą – tłumaczy.

Jak się okazuje, niemal połowa respondentów wykonujących zadania w nietypowych godzinach przyznaje, że decyduje się na to, by mieć czas na prywatne sprawy w standardowym czasie pracy. – Z kolei, prawie co czwarty badany przyznaje, że o takich porach wykonuje pracę bardziej efektywnie – wyjaśnia.

– 19 proc. respondentów jako przyczynę pracy wieczorami czy rankami wskazuje kilka źródeł zarobku, wymagających dodatkowego zaangażowania. 16 proc. badanych przyznaje, że realizują zadania w nietypowych godzinach, bo nie wyrabiają się z nimi w standardowym czasie – podsumowuje.

Praca w nadgodzinach czy o nietypowych porach może być zarówno osobistym wyborem pracownika, jak też oznaką nieodpowiedniej organizacji pracy w zatrudniającej go firmie.

Znajdź dla siebie odpowiednie narzędzie do pracy!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak pracują Polacy? "Dużo i w coraz bardziej nietypowych godzianch". Czym jest to spowodowane? Jak to wpływa na zarobki? - Strefa Biznesu

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto