Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać prąd w gospodarstwie? Ministerstwo stawia na rozwoju spółdzielni energetycznych [WIDEO]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
od 16 lat
Kiedy rachunek za prąd przy podobnym zużyciu jest coraz wyższy, rolnicy zastanawiają się, jak szukać oszczędności i nie rezygnować z produkcji mleka, warzyw w szklarniach czy małego przetwórstwa. Problem kosztów dotyczy też firmy czy samorządów. Sposobem na szukanie oszczędności może być łączenie się w spółdzielnie energetyczne, podpowiada rolnikom Ryszard Kamiński, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ministerstwo oszuka sposobu na ich rozwój na obszarach wiejskich i chce zmienić przepisy. Zobacz materiał wideo.

Spis treści

Spółdzielnie energetyczne w Polsce dopiero raczkują. Jak to działa?

Spółdzielnia energetyczna to forma zrzeszenia o lokalnym zasięgu. Jest podmiotem zdefiniowanym w ustawie z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Celem działania takiej spółdzielni jest w szczególności zaspokajanie potrzeb energetycznych lub ciepłowniczych spółdzielni energetycznej i jej członków na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.

- W przypadku oszczędzania energii elektrycznej pracujemy w naszym województwie (Kujawsko-Pomorskie - przyp. red.) i na Podlasiu nad takim rozwiązaniem, jakim są spółdzielnie energetyczne, czyli tworzenie społeczności energetycznych, takich zamkniętych - wyjaśnia Ryszard Kamiński.

Szef ośrodka doradztwa rolniczego w Minikowie tłumaczy dalej, że w takiej spółdzielni może być do tysiąca członków, ale kluczowe jest, aby byli ci główni gracze, żeby jednostki samorządowe próbowały wejść i zaoszczędzić na swoich dużych wydatkach, podobnie firmy.

Potrzebni są ci, którzy mają szanse produkować energię. Jest dużo takich podmiotów, które już dzisiaj mają panele fotowoltaiczne czy nawet duże farmy. Inni mają biogazownie albo myślą o tym, żeby je utworzyć.

- Wytwarzają energię elektryczną, mogą łączyć się z tymi, którzy potrzebują tej energii. Są setki takich spółdzielni na zachodzie Europy, szczególnie w Niemczech. My właśnie z Niemcami realizujemy ten projekt i korzystamy z ich doświadczeń. Kilka spółdzielni jest już bliskich, żeby się zarejestrować w KRS-ie, potem jest ścieżka rejestracji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Kibicujemy i pomagamy tym, którzy mają szansę zaoszczędzić w tej właśnie formie - mówi Ryszard Kamiński.

Zakładanie i funkcjonowanie spółdzielni energetycznej ma być prostsze

Nad propozycjami zmian w przepisach dotyczących spółdzielni energetycznych pracował zespół ekspertów powołany z inicjatywy wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego.

Zebrani eksperci mieli za zadanie określić bariery, które utrudniają rozwój spółdzielczości energetycznej i zaproponować zmiany w przepisach. Tak powstał projekt nowelizacji dotychczasowego prawa w tym zakresie.

– Naszym celem jest zdynamizowanie rozwoju spółdzielni energetycznych na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich realizujących inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE) - wskazuje wiceminister Janusz Kowalski.

- Do tej pory KOWR umieścił w wykazie jedynie dwie spółdzielnie energetyczne. W Niemczech działa ponad tysiąc spółdzielni energetycznych, a w Danii około 2500. Dlatego chcemy zmienić regulacje dotyczące spółdzielni energetycznej – po to, aby rolnicy indywidualni, jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty działające na obszarach wiejskich mogły efektywniej tworzyć partnerstwa przy realizacji projektów w obszarze ciepłownictwa i energetyki - zapowiada Kowalski.

Co zmieni się w zakładaniu spółdzielni energetycznych?

– W przygotowanym projekcie zaproponowaliśmy rozwiązania, które ułatwiają zakładanie i funkcjonowanie spółdzielni energetycznej – poinformował dr Marcin Rokosz, koordynator merytoryczny prac zespołów eksperckich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt obejmuje m.in. rozszerzenie zakresu terytorialnego działania i usunięcie bariery liczby członków. Jest odpowiedzią na zdefiniowane problemy z przyłączeniami instalacji OZE do sieci oraz z zawieraniem umów przez spółdzielnię energetyczną z przedsiębiorstwami energetycznymi.

Zakłada regulacje m.in. dotyczące zakupu energii przez samorząd lokalny od spółdzielni energetycznej, której jest członkiem.

Będą uzgodnienia z resortem klimatu i środowiska

Prace nad zmianami prowadzone w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dobiegły końca. Teraz propozycje będą uzgodnione z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, z którym zespół Pełnomocnika Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich pracuje nad pakietem rozwiązań wspierających transformację energetyczną obszarów wiejskich, korzystną w szczególności dla rolników indywidualnych, podaje resort rolnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak oszczędzać prąd w gospodarstwie? Ministerstwo stawia na rozwoju spółdzielni energetycznych [WIDEO] - Strefa Agro

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto