Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ciekawie spędzić najbliższy weekend w Toruniu? Propozycji kulturalnych jest wiele!

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Niedzielne widowisko będzie finałowym przedstawieniem tegorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu
Niedzielne widowisko będzie finałowym przedstawieniem tegorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu Grzegorz Olkowski/ Polska Press / zdjęcie ilustracyjne
Piknik, gry planszowe w plenerze, przedstawienia, koncerty, wystawa - kulturalna oferta dla spędzających sobotę i niedzielę 8 i 9 sierpnia w Toruniu jest różnorodna.

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, która powstrzymała najazd wojsk sowieckich na Polskę, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zaprasza na spacer tematyczny. Piesza wycieczka pod hasłem „Wielka wojna z bolszewicką Rosją. Bitwa Warszawska i jej toruńscy bohaterowie” odbędzie się w sobotę 8 sierpnia. Uczestnicy pod wodzą przewodnika Marcina Orłowskiego wyruszą o godz. 10 sprzed wejścia na Cmentarz Garnizonowy przy ul. Grudziądzkiej. Należy założyć maseczkę i mieć z sobą 3 zł, które przydadzą się w trakcie spaceru. Zapisy: [email protected].

Ponad 350 gier planszowych Książnica Kopernikańska udostępni uczestnikom plenerowego spotkania rodzinnego w sobotę 8 sierpnia w godz. od 11 do 15 w ogrodzie obok głównego gmachu biblioteki przy ul. Słowackiego 8. Organizatorzy pikniku zapewniają, że gry przeszły kwarantannę, a w czasie imprezy zachowane zostaną przepisowe odległości między uczestnikami i inne zalecenia przeciwepidemiczne. W trakcie spotkania rozegrany odbędzie się też turniej (z nagrodami) w grę „Point Salad”. Uczestnictwo w imprezie jest bezpłatne. Organizatorzy proszą o zabranie z sobą kocyków. W razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do holu Książnicy.

Polecamy

Przedwojenny niemy film z muzyką graną na żywo to kolejna propozycja związana ze 100-leciem Bitwy Warszawskiej. W sobotę o godz. 16 w kinie „Centrum” CSW w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” wyświetlony zostanie „Cud nad Wisłą”. Film nakręcono, z dużym rozmachem, zaledwie rok po prezentowanych w nim historycznych wydarzeniach. Reżyserował Ryszard Bolesławski, a w gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Jadwiga Smosarska, Stefan Jaracz i Kazimierz Junosza-Stępowski. Muzykę do filmu stworzył i zagra na żywo Marcin Pukaluk, kompozytor, performer, producent muzyczny, miłośnik kina niemego. Wstęp wolny, wejściówki w kasach CSW i „Jordanek”.

Kolejne widowisko w ramach toruńskiego VI Festiwalu Teatrów Ulicznych będzie można zobaczyć w sobotę o godz. 19 na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego, między ulicą Sukienniczą a Małymi Garbarami. Wystąpią Łukasz Jemioła i Jakub Szwed. Jemioła & Szwed to cyrkowo-muzyczno-improwizatorsko-kabaretowy duet związany z lubelską Fundacją „Sztukmistrze”. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ściśle limitowana. Obowiązują maseczki.

W sobotę o godz. 19 w sali koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego „Jordanki” odbędzie się finał plebiscytu Radia Gra i Toruńskiej Agendy Kulturalnej - „Toruńskie Gwiazdy”. Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych zjawisk muzycznych ostatniego roku w Toruniu. W czasie sobotniego koncertu ogłoszone zostaną wyniki głosowania. W koncercie wystąpią: Jacek Bryndal, zespół Manchester, Rafał „Zwierzak” Zieliński, Sara Pach, Asia Czajkowska, Maciej Tacher, Przemek Łosoś (Zespół Open Blues), Sylwia Kwasiborska, Ewa Żydołowicz i Kwiatki. Wstęp bezpłatny. Należy założyć maseczkę i zachować dystans.

Polecamy

Dwór Artusa przenosi się do Kaszczorka! Nie na stałe, ale na kilka godzin w najbliższą niedzielę 9 sierpnia. Na terenach zielonych przy ul. Gościnnej 10 animatorzy z Dworu Artusa organizują „Piknik Sztuki”. Zapraszają w godzinach od 11 do 14. W programie pikniku są m.in.: warsztaty land artu, czyli tworzenia kompozycji plastycznych z naturalnych materiałów, warsztaty kaligrafii, zabawa z dużymi bańkami mydlanymi, badminton. Wstęp jest wolny.

Jak przez całe lato, w niedzielę o godz. 12.15 będzie można posłuchać internetowej transmisji recitalu fortepianowego z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Tym razem w ramach cyklu „Wakacje z Chopinem” zagra 18-letnia torunianka, laureatka konkursów pianistycznych, Karolina Sekuła. W programie są mazurki, scherzo i etiuda Chopina, a także utwory Juliusza Zarębskiego i Franciszka Liszta. Fragmenty listów Fryderyka Chopina przeczyta aktor Teatru im. Wilama Horzycy Arkadiusz Walesiak. Transmisję można oglądać na stronie internetowej i na facebookowym profilu Ośrodka Chopinowskiego.

Trwa głosowanie...

Czy koronawirus nadal stanowi zagrożenie?

Niedzielne widowisko na dziedzińcu I LO będzie finałowym przedstawieniem tegorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Grupa Muzikanty przedstawi „Historię muzyki” - szaloną lekcję z użyciem kilkunastu instrumentów: chińskiego erhu, afrykańskiego kazoo, „podrasowanych” skrzypiec i ukulele, kontrabasu z… miotły, fujarki z rurek PCV, bębna z walizki oraz instrumentów perkusyjnych ze sprzętów AGD. Nauczyciele poprowadzą uczniów (czyli publiczność), włączając ich do wspólnej zabawy, przez muzyczny folklor z różnych stron świata, europejską muzykę klasyczną, jazz i współczesną muzykę rozrywkową. Początek o godz. 16. Wstęp jest wolny, obowiązuje reżim sanitarny.

W to samo miejsce, na podwórko Liceum im. Kopernika, w niedzielę o godz. 20, TAK zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu „Letnia Scena”. Wystąpi Olga Polikowska - piosenkarka, autorka tekstów piosenek. Jej pierwszy singiel „Ulatuje” to, jak piszą organizatorzy koncertu, „nowoczesna elektronika i bity z wyraźnymi wpływami lat 80. połączone subtelnym wokalem Olgi”. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Od piątku w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu (Kamienica pod Gwiazdą) czynna jest nowa wystawa. Można na niej obejrzeć tradycyjne japońskie zabawki. Wiele z nich służyło jako talizmany, które miały zapewnić dzieciom ochronę przed chorobami, pomyślność i bogactwo. Około 250 pokazywanych na wystawie przedmiotów pochodzi z prywatnej kolekcji. To m.in. strojne lalki, a także skromniejsze lalki z drewna, muszli, patyków i papieru, przeznaczone dla chłopców bączki, piłki z nici - dla dziewczynek, figurki gliniane oraz zabawki mechaniczne - pierwowzory automatów. Wystawę pt. „Talizmany i zabawki – ich rola w kulturze japońskiej” można oglądać w sobotę i niedzielę w godz. od 10 do 18. Bilety są po 11 i 14 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto