Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak boli trzustka? Jak rozpoznać ten ból i co robić, by trzustka pracowała prawidłowo?

redmf
Trzustka to bardzo ważny organ naszego organizmu. Pomaga w trawieniu pożywienia oraz produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi - insulinę i glukagon. Zapracowana trzustka czasami daje o sobie znać. Ból pojawia się zwykle wtedy, gdy z trzustką dzieje się coś niedobrego. Jak może być groźny?

>>>>>SPRAWDŹ
Trzustka to bardzo ważny organ naszego organizmu. Pomaga w trawieniu pożywienia oraz produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi - insulinę i glukagon. Zapracowana trzustka czasami daje o sobie znać. Ból pojawia się zwykle wtedy, gdy z trzustką dzieje się coś niedobrego. Jak może być groźny? >>>>>SPRAWDŹ
Trzustka to bardzo ważny organ naszego organizmu. Pomaga w trawieniu pożywienia oraz produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi - insulinę i glukagon. Zapracowana trzustka czasami daje o sobie znać. Ból pojawia się zwykle wtedy, gdy z trzustką dzieje się coś niedobrego. Jak może być groźny?

Gdzie znajduje się trzustka?

Trzustka jest narządem, który umiejscowiony jest w jamie brzusznej. Leży w nadbrzuszu, po lewej stronie, pod żebrami. Gdy trzustka zaczyna mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem, wtedy pojawia się ból. Ból trzustki trudno pomylić z bólem żołądka lub kręgosłupa lędźwiowego, bo jest on zdecydowanie silniejszy.
Wśród schorzeń trzustki często wymienia się zapalenie. Może mieć ono postać ostrą lub przewlekłą. Każda z tych postaci choroby przebiega nieco inaczej i daje inne objawy. Zazwyczaj zapalenie trzustki rozwija się po 40. roku życia i częściej chorują na nie mężczyźni niż kobiety.

Funkcje trzustki

Trzustka pełni ważną rolę w organizmie człowieka. Dzięki jej pracy do krwiobiegu dostają się hormony: insulina i glukagon. Dzięki tym hormonom komórki organizmu zasilane są energią pochodzącą z glukozy. To nie koniec zadań jakie wykonuje w organizmie trzustka. Wydziela także ważne enzymy umożliwiające prawidłowe trawienie węglowodanów i tłuszczów, które dostarczamy wraz z pożywieniem.

Polecamy

Przyczyny bólu trzustki

Najczęstszą przyczyną bólu trzustki są stany zapalne tego organu i inne choroby, w tym ostre zapalenie trzustki. Może on być spowodowany różnymi czynnikami, do których zaliczamy m.in.:

  • częste spożywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • stosowanie diety bogatej w tłuszcze, czerwone mięso i tłusty nabiał,
  • częste spożywanie smażonych potraw,
  • spożywanie słodyczy bogatych w tłuszcze trans,
  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
  • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków.

Polecamy

Jak boli trzustka?

Ból trzustki odczuwany jest po lewej stronie jamy brzusznej pod żebrami i promieniuje do pleców. Osoba zaatakowana przez ból trzustki czuje się źle. Ból jest kłujący, piekący, przeszywający. W przypadku ostrego zapalenia trzustki i kolki trzustkowej ból pojawia się nagle. Jest bardzo silny i oporny na działanie leków przeciwbólowych. Towarzyszą mu wysoka gorączka, mdłości i wymioty. Przewlekłym chorobom trzustki często towarzyszą mdłości, wzdęcia, gazy, zmiana konsystencji i wyglądu stolca. W ostrej fazie choroby mogą pojawić się na skórze brzucha oraz pleców krwawe wybroczyny.
Choroby trzustki, w większości przypadków, są skutkiem stosowania niewłaściwie skomponowanej diety oraz naszego stylu życia. Częściej diagnozowane są u osób z nałogami, osób otyłych oraz osób, u których występują także choroby woreczka żółciowego i choroby wątroby. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się osoby po 65. roku życia; problemy z trzustką częściej diagnozowane są u mężczyzn.

Jak leczyć trzustkę?

Ostre zapalenie trzustki musi być leczone w szpitalu. Chory otrzymuje silne leki przeciwbólowe i zmniejszające wydzielanie soku trzustkowego, który zawiera enzymy niszczące komórki narządu. W zależności od stanu pacjenta wdraża się różne postępowanie lecznicze. Podstawą leczenia jest kilkudniowa głodówka. Przy podejrzeniu infekcji podaje się silne antybiotyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto