Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? Niezaszczepieni nauczyciele i uczniowie bez kontaktu z innymi. Sprawdź zalecenia PAN

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Grzegorz Olkowski
Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy według zasad: dystans, dezynfekcja, maseczki. Tylko w ten sposób unikniemy nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 - tak brzmi najnowszy apel ekspertów Polskiej Akademii Nauk. Specjaliści, którzy badają pandemię od początku jej trwania mówią, by szkoły otwierać mądrze.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

SZCZEGÓŁY W GALERII PONIŻEJ:

Trwa głosowanie...

Czy grasz w Lotto?

Dokument przygotowany przez specjalistów skupionych wokół Państwowej Akademii Nauk to zbiór postulatów i apeli, które ukierunkowane są na bezpieczne funkcjonowanie oświaty w kolejnym roku pandemii. Półtoraroczne doświadczenie walki z koronawirusem wskazuje na konieczność zadbania o odpowiednie zabezpieczenia:

  • noszenie maseczek
  • wietrzenie pomieszczeń
  • dezynfekcję po oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas
  • podział uczniów na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu

Niezaszczepieni zostają w domu

Eksperci podkreślają, że pandemię powstrzymać może jedynie zbiorowa, populacyjna odporność, co gwarantują szczepienia przeciwko Covid-19.

- Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. (...) Jeżeli kolejna fala zachorowań stanie się wysoka i konieczne będzie wdrożenie nauczania hybrydowego (częściowo tradycyjnego, a częściowo on-line), w domach powinni pozostać przede wszystkim uczennice i uczniowie niezaszczepieni - piszą specjaliści z Polskiej Akademii Nauk.

Eksperci przypominają, że z możliwości zaszczepienia osób pomiędzy 12. a 18. rokiem życia skorzystała już pewna grupa dzieci i młodzieży. Wiadomo, że w tej grupie szczepionkę podano prawie 900 tys. razy. Jednak liczebność tej grupy wiekowej to niemal 2,2 mln osób, co oznacza, że do jej pełnego zaszczepienia konieczne jest podanie 4,4 mln dawek. Daje to nienajlepszy wskaźnik zaszczepienia populacji w tym wieku. Do satysfakcjonującego poziomu zaszczepienia tej grupy wiekowej brakuje jednak bardzo dużo.

- Wśród osób poniżej 18. roku życia są i takie, które mogą przechodzić Covid-19 bardzo ciężko i szczepienie ratuje ich życie i zdrowie. Są to m.in. dzieci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, otyłością czy z nadciśnieniem tętniczym. Drugą grupą bardzo istotną z punktu widzenia epidemiologii są dzieci mające częsty kontakt z osobami w wieku podeszłym, szczególnie tymi z wielochorobowością – mieszkające w rodzinach wielopokoleniowych, będące pod opieką czy odwiedzające dziadków - przypominają eksperci PAN.

Testować trzeba regularnie

Poziom bezpieczeństwa zwiększyć może także regularne testowanie na obecność SARS-CoV-2. Naukowcy z PAN postulują, by umożliwić szybkie i szerokie testowanie na terenie szkół rekomendowanymi testami antygenowymi osób z jakimikolwiek objawami przeziębienia lub grypopodobnymi.

- Testy te są stosunkowo tanie, a pozwolą wyłapać większość przypadków zakażenia. Powinny odbywać się co najmniej raz na tydzień, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Alternatywnie można rozważyć testy zbiorcze. Jedna z możliwości takiej zbiorowej diagnostyki została już z powodzeniem wdrożona w wielu instytucjach przez naukowców z PAN. W przypadku diagnostyki zbiorowej każdy uczeń i członek personelu szkolnego powinien raz w tygodniu oddać próbkę śliny. To wszystko. Możliwie szybko, ale nie później niż następnego dnia, próbki powinny zostać przeanalizowane. W ten sposób można wykryć, czy w szkole są osoby zakażone i czy nie rozwija się ognisko epidemii. Zidentyfikowana osoba zakażona, oraz członkowie jej rodziny, powinni zostać poddani izolacji i kwarantannie - czytamy w rekomendacjach PAN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto