Wybierz region

Wybierz miasto

  Jerzy Hoppen (1891–1969). Artysta. Konserwator. Profesor

  Muzeum Okręgowe w Toruniu - Ratusz Staromiejski
  Toruń, ul. Rynek Staromiejski/1, +48 56 622 70 38

  10:00 Od 15.03.2019 do 19.05.2019

  • od 10zł

  Jerzy Hoppen zajmował bardzo ważną pozycję w sztuce Torunia 2. połowy XX wieku. Był wspołzałożycielem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, długoletnim profesorem grafiki, jedną z najważniejszych postaci tego wydziału i jednym z głownych filarow środowiska artystycznego miasta. Ponadto, jako tworca „wileńskiej szkoły graficznej” okresu międzywojennego oraz, poźniej, wykładowca – prodziekan i dziekan Wydziału Sztuk Pięknych – przyczynił się do kształtowania „graficznej szkoły toruńskiej” po 1945 roku. Spuścizna, ktorą po sobie pozostawił wpłynęła i rzutuje do dziś na kreacje artystyczne oraz intelektualne młodych ludzi pochłoniętych sztuką, zwłaszcza tą, ktora rozwija się w kręgu toruńskim. Był to wybitny artysta, grafik, pedagog, wychowawca wielu pokoleń artystow plastykow, miłośnik historii i znawca historii sztuki, a wraz z Tymonem Niesiołowskim, Stanisławem Borysowskim i Bronisławem Jamonttem zaliczany jest do najwybitniejszych artystow XX wieku działających w Toruniu. Tworcow, ktorzy zadecydowali o kształcie toruńskiego środowiska artystycznego.

  Jerzy Hoppen był artystą wyjątkowym. Studia rozpoczął jeszcze przed I wojną światową w Krakowie, następnie kontynuował w Petersburgu i po roku 1921 w Wilnie. Odbywał podroże do Paryża, a swoje prace prezentował – jeszcze przed wojną – w Londynie, Berlinie, Paryżu, czy Pradze. Zdobywał medale oraz wyrożnienia w konkursach krajowych i międzynarodowych. Przeżył 78 tworczych lat, a jego dokonania w zakresie grafiki i dydaktyki umiejscawiają go wśrod najważniejszych artystow swojego pokolenia.

  W roku 2019 minie 50. rocznica śmierci Jerzego Hoppena (1891–1969). W związku z powyższym, wystawa będzie doskonałą okazją do przypomnienia tworczości artysty – malarza, grafika, konserwatora, wykładowcy uniwersyteckiego działającego w Wilnie i w Toruniu w XX wieku, o ktorym Stefan Narębski pisał: „obdarzony niezwykłym odczuciem formy, pamięcią plastyczną i fenomenalną łatwością trafnej interpretacji graficznej zarowno rzeczywistości widzialnej, jak i wysnutej w wyobraźni tworczej wizji, doskonale oswojony przez bezpośrednie obcowanie z osiągnięciami mistrzow malarstwa, rzeźby i grafiki na przykładzie ich dzieł w zbiorach petersburskich, nasz artysta przerastał wiedzą i talentem przeciętny poziom studentow Wydziału”.

  Cena biletu Opis
  10złbilet ulgowy
  15złbilet normalny

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!