Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu jest cudzoziemców w Toruniu. Z jakich krajów pochodzą?

Sara Watrak
Sara Watrak
Dawid pochodzi z Gruzji. W Toruniu wraz z żoną założył piekarnię Nazuki
Dawid pochodzi z Gruzji. W Toruniu wraz z żoną założył piekarnię Nazuki Grzegorz Olkowski
Według danych z końca października w Toruniu zameldowanych jest 1922 cudzoziemców - 340 na pobyt stały i 1582 na pobyt czasowy. Zdecydowana większość to obywatele Ukrainy i Białorusi, ale mamy również osoby z Afganistanu, Jemenu, Maroka, Kostaryki i wielu innych, czasami bardzo dalekich krajów. Warto jednak zaznaczyć, że to dane oficjalne - ile osób z zagranicy przebywa w Toruniu w rzeczywistości - to trudno określić.

Zobacz wideo. Ogromny mural sokoła wędrownego na kominie w Toruniu. Malarze musieli wykorzystać techniki alpinistyczne

Cudzoziemcy w Polsce. Ilu ich jest?

Na początku warto wyjaśnić, kim właściwie jest cudzoziemiec. Według ustawy to osoba, która nie posiada obywatelstwa polskiego. Jak jednak podkreśla prof. dr hab. Daniela Szymańska z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego UMK, w kwestii tej nadal jest sporo niejasności. Obserwujemy je w wypowiedziach polityków, zwyczajnych obywateli, a nawet dziennikarzy.

Polecamy

- W ramach "cudzoziemców" mamy zarówno zwykłych imigrantów, którzy przybyli do Polski w poszukiwaniu pracy, podjęcia studiów bądź w celu dołączenia do swoich rodzin, jak i uchodźców, którzy otrzymali w Polsce status uchodźcy nadawany przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców – mówi prof. Daniela Szymańska. Na początku listopada taki status miało w naszym kraju 1317 osób. - Często w wypowiedziach słyszy się też o repatriantach. Ich nie wlicza się do cudzoziemców – zaznacza profesor.

Prof. Szymańska dodaje jednocześnie, że ustawy o cudzoziemcach nie stosuje się wobec obywateli UE. - Oczywiście są oni cudzoziemcami, ale mają nieco inny status niż pozostali cudzoziemcy, posiadają znacznie korzystniejsze regulacje w kwestii wjazdu do Polski, osiedlania się czy podejmowania zatrudnienia – wyjaśnia prof. Szymańska.

Według danych w Polsce aktualne dokumenty uprawniające do pobytu w naszym kraju ma blisko 522 tys. osób, w tym w województwie kujawsko-pomorskiem ok. 15 tys. Zdecydowana większość przebywa w Polsce czasowo.

- Ponad 70 proc. cudzoziemców to mężczyźni – dodaje prof. Daniela Szymańska.

Przytacza również dane dotyczące wieku cudzoziemców przebywających w Polsce. Dominują wśród nich osoby młode, od 20 do 39 roku życia. Stanowią one 57 proc. ogółu cudzoziemców. - Kolejne 27 proc. to osoby w wieku 40-59 lat – mówi prof. Daniela Szymańska.

Skąd pochodzą cudzoziemcy przybywający do Polski?

Przede wszystkim z Ukrainy – ten kraj deklasuje konkurencję. Stamtąd przybywa ponad połowa cudzoziemców. - Na kolejnych pozycjach plasują się obywatele Białorusi, Niemiec, Rosji i Indii – dodaje prof. Szymańska.

Najwięcej cudzoziemców mieszka w Polsce w województwie:

  • mazowieckim (prawie 138 tys.),
  • małopolskim (62 tys.),
  • wielkopolskim (blisko 49 tys.)
  • dolnośląskim (ok. 45 tys.)

W naszym regionie jest ich zdecydowanie mniej.

Prof. Szymańska przytacza następujące dane. - Województwo kujawsko-pomorskie z liczbą nieco ponad 15 tys. cudzoziemców plasuje się na 11. miejscu, nieco mniej jest w województwie podlaskim (ok. 14 tys.), najmniej zaś w świętokrzyskim (5 tys.).

W Toruniu i Bydgoszczy, jak i w całym województwie kujawsko-pomorskim, obserwujemy podobne trendy w zakresie struktury, wieku, płci i pochodzenia cudzoziemców. - Nie ma tu nic zaskakującego, poza zdecydowanie mniejszą skalą imigracji cudzoziemców – uważa prof. Szymańska.

W Toruniu bez niespodzianek - cudzoziemcy to głównie obywatele Ukrainy

W samym Toruniu, według danych przygotowanych przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta, na pobyt czasowy zameldowane są 1582 osoby z 69 krajów, na pobyt stały – 340 osób z 55 krajów. Dodajmy, że dane z 30 września mówią, że cały Toruń liczy 176 784 stałych mieszkańców, a liczba osób zameldowanych w Toruniu na pobyt czasowy wynosi 5909.

- Wśród cudzoziemców zameldowanych na pobyt czasowy aż 60 proc. ma pochodzenie ukraińskie, a 13 proc. białoruskie – zauważa prof. Daniela Szymańska.

Na kolejnych miejscach uplasowały się takie kraje jak Turcja z liczbą 45 cudzoziemców zameldowanych w Toruniu, Włochy (37 cudzoziemców), Indonezja (34 cudzoziemców), Rosja (26 cudzoziemców), Indie (26 cudzoziemców), Wielka Brytania (19 cudzoziemców), Wietnam (18 cudzoziemców), Etiopia (16 cudzoziemców) oraz Niemcy (12 cudzoziemców).

Warto przeczytać

Również wśród osób zameldowanych w Toruniu na stałe najwięcej stanowią obywatele Ukrainy (48 osób) oraz Białorusi (27 osób). Nieco mniej jest torunian z Rosji (25), Niemiec (21), Włoch (21) i Wielkiej Brytanii (16). - W zdecydowanej większości są to osoby, które podjęły pracę w Toruniu lub założyły swój własny biznes – komentuje prof. Szymańska. Co ciekawe, w naszym mieście mamy też 16 bezpaństwowców.

Znaczna część cudzoziemców zameldowanych w Toruniu pochodzi z Europy. Są wśród nich jednak także osoby z tak dalekich krajów jak:

  • Kuba,
  • Kostaryka,
  • Jemen,
  • Afganistan,
  • Kamerun,
  • Kolumbia,
  • Zimbabwe,
  • Filipiny,
  • Wybrzeże Kości Słoniowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto