Idziesz na L4? Tego nie możesz robić podczas zwolnienia! Zobacz listę zakazanych zachowań

Zygmunt Kossakowski
WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>
WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>
Udostępnij:
Według danych ZUS Polacy coraz częściej przebywają na zwolnieniu chorobowym L4. W okresie od stycznia do maja 2021 roku łącznie na L4, pracownicy przebywali przez łącznie 116,3 mln dnia. W tym czasie łączna wartość zasiłków sięgnęła 11,2 mld zł. Sprawdźcie, czego nie wolno wam robić podczas zwolnienia L4

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Według ZUS w 2020 r. wystawiono łącznie 22,7 mln zaświadczeń L4. W tym czasie Polacy przebywali łącznie na zwolnieniu przez 266,6 mln dni. Portal prawo.pl pisał, że dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że pandemia zbiera także swoje żniwo w postali rodzaju chorób. Zaświadczenia z tytułu choroby psychicznej zostały wystawione na łączną liczbę 27,7 mln dni, czyli 11 proc. ogółu. W zestawieniu z danymi za 2019 r., był to 25 proc. wzrost. zaś liczba absencji z tego powodu - wzrosła o 37 proc.

Tego nie możesz robić podczas zwolnienia L4! O czym trzeba pamiętać?


Przebywanie na zwolnieniu chorobowym wiąże się także ze specjalnymi obowiązkami.

  • celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy,
  • przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej, jak i inne zachowania pracownika utrudniające proces leczenia i rekonwalescencję,
  • zgodnie przepisami, jeśli w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem, to może stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Obie przesłanki są niezależne od siebie – wystarczy wystąpienie chociaż jednej z nich, aby pracownik mógł zostać pozbawiony zasiłku.

Eksperci wskazują także, że pracownik zobowiązany jest do dbania o dobro zakładu pracy. W przypadku zwolnień lekarskich, podstawowym obowiązkiem pracownika jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i niepodejmowanie działań, które mogłyby zniweczyć jak najszybszy powrót pracownika do zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy.

W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może pracować. Jeśli podejmie pracę zarobkową podczas L4, to straci prawo do zasiłku chorobowego. Stanie się tak niezależnie od wpływu tej pracy na stan zdrowia pracownika. Nawet praca polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim, skutkuje obowiązkiem zwrotu zasiłku chorobowego (tak uznał SN w postanowieniu z 21 października 2020 r., I UK 468/19 oraz w wyroku z 9 maja 2018 r., III UK 72/17).

Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w ich opinii jest fakt wskazujący na to, że w czasie zwolnienia lekarskiego, pracownik nie może także wykonywać takich czynności, które opóźniałyby lub utrudniały jego powrót do zdrowia. Rodzaj tych czynności będzie zależał od rodzaju dolegliwości pracownika. Jeśli pracownik choruje na kręgosłup, to będą to np. aktywności wymagające znacznego wysiłku fizycznego (np. remont, czy praca w ogrodzie).

- Pracownik może podejmować tylko aktywności życiowo niezbędne lub związane z poratowaniem zdrowia.

Jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania powyższych reguł? Eksperci odpowiadają, że wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem może skutkować dla pracownika nie tylko utratą prawa do zasiłku, ale także rozwiązaniem jego umowy o pracę (nawet w trybie dyscyplinarnym).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie