Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa, COVID-19 czy RSV? Czym się różnią ich objawy? Tak rozpoznasz, co ci dolega!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
W społeczeństwie wciąż możemy spotkać się z patogenami, wirusami wywołującymi różne choroby. Wśród nich w szczególności wymienia się grypę, RSV, czy nękający nas od ponad dwóch lat COVID-19. Czasem trudno rozróżnić konkretną chorobę, ponieważ niektóre objawy są niemalże identyczne dla każdej z nich. Co jednak je różni?  SPRAWDŹcie! >>>
W społeczeństwie wciąż możemy spotkać się z patogenami, wirusami wywołującymi różne choroby. Wśród nich w szczególności wymienia się grypę, RSV, czy nękający nas od ponad dwóch lat COVID-19. Czasem trudno rozróżnić konkretną chorobę, ponieważ niektóre objawy są niemalże identyczne dla każdej z nich. Co jednak je różni? SPRAWDŹcie! >>>Pixabay
W społeczeństwie wciąż możemy spotkać się z patogenami, wirusami wywołującymi różne choroby. Wśród nich w szczególności wymienia się grypę, RSV, czy nękający nas od ponad dwóch lat COVID-19. Czasem trudno rozróżnić konkretną chorobę, ponieważ niektóre objawy są niemalże identyczne dla każdej z nich. Co jednak je różni?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Co łączy te choroby?

Wszystkie te trzy choroby, czyli grypa, koronawirusy oraz RSV są wywołane przez wirusy układu oddechowego. Dlatego też część objawów jest praktycznie taka sama dla każdej z nich. Przede wszystkim możemy tu mówić o kaszlu, katarze oraz gorączce. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że można je odróżnić od siebie. W jaki sposób?

Polecamy

Objawy grypy

Towarzysząca nam od dekad grypa jest chyba "najpopularniejszym" zakażeniem wirusowym, które ostatnio dopiero covid zdeklasował z pozycji najczęstszej przyczyny zachorowań. Charakterystycznym problemem jest wysoka gorączka (nawet powyżej 39 stopni!), a także wymioty i nudności, które są szczególnie nasilone w przypadku grypy. Co więcej, grypa zignorowana może doprowadzić do powikłań atakujących m.in. płuca, mózg, serce i tkankę mięśniową.

Jakie objawy ma RSV?

Pod tym mianem określa się syncytialny wirus oddechowy. Atakuje on osoby w każdym wieku, choć największy problem stanowi dla osób starszych, a także małych dzieci. Choć podstawowe objawy są podobne, co przy innych chorobach wirusowych związanych z układem oddechowym, jest coś, co wyróżnia tę chorobę. Przede wszystkim RSV charakteryzuje charakterystyczny świszczący oddech. Zazwyczaj przypomina on dźwięk grzechotki lub gwizdka. Choć te zakażenia wirusowe zwykle przechodzą samoistnie, warto skierować się pod kontrolę lekarza, ponieważ czasem choroba ta może przerodzić się w zapalenie płuc lub zapalenie oskrzelików.

Polecamy

COVID-19 - jakie objawy ma wirus SARS-CoV-2?

Problem ten towarzyszy nam od ponad dwóch lat. Choć większość objawów jest podobnych, co w przypadku grypy i RSV, koronawirus atakuje również inne narządy. Na szczególne problemy jest narażone nasze serce, a także naczynia krwionośne. Wśród długoterminowych skutków wymienia się, chociażby mgłę mózgową, czyli pogorszenie zdolności wyrażania myśli, utrudniona koncentracja i inne tego typu problemy. Co jednak jest charakterystycznym „widocznym” objawem choroby? COVID-19 wyróżnia przede wszystkim całkowita utrata węchu i smaku.

Zapobieganie chorobom wirusowym

Wśród sposobów na uniknięcie zachorowania (lub zminimalizowanie problemów związanych z przejściem zakażenia) wymienia się zaszczepienie przeciwko SARS-CoV-2 lub grypie. Wśród innych zaleceń wymienia się:

  • unikanie skupisk ludzi;
  • unikanie ludzi z wyraźnymi objawami infekcji;
  • noszenie maseczki w miejscu publicznym oraz w zamkniętych pomieszczeniach;
  • częste mycie rąk i odkażanie ich.

Polecamy

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem

W przypadku każdego zakażenia warto skontaktować się z lekarzem. Jednak w konkretnych przypadkach powinniśmy zrobić to możliwie najszybciej, jak tylko się da, wręcz niezwłocznie. Jest to zalecane wtedy, gdy mamy:

  • problemy z oddychaniem;
  • biegunka i wymioty mają bardzo intensywny przebieg;
  • w ciągu pięciu dni od zachorowania objawy się nasilają (lub nie ustępują!).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto