Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudniowy wernisaż w Wozowni [ZDJĘCIA]

informacja prasowa
Grudniowy wernisaż w Wozowni [ZDJĘCIA]
Grudniowy wernisaż w Wozowni [ZDJĘCIA] materiały prasowe
Grudniowy wernisaż w Wozowni [ZDJĘCIA]. W najbliższy piątek (12.12) w toruńskiej galerii Wozownia, odbędzie się wernisaż prac Małgorzaty Wielek-Mandreli, pt. "Warstwy". Serdecznie zapraszamy!

Grudniowy wernisaż w Wozowni [ZDJĘCIA]

Małgorzata Wielek-Mandrela „Warstwy”

wernisaż 12.12.2014, godz. 18
wystawa czynna do 11.01.2015

Małgorzata Wielek-Mandrela w swoich obrazach kreuje fantastyczne, baśniowe światy bliskie też poetyce surrealizmu. Artystkę interesuje człowiek ze swą złożonością i jego relacje z otoczeniem. Głównie tajemnice ludzkiego wewnętrznego życia, jego podświadomość właśnie, niełatwo dające się zwerbalizować uczucia, emocje, impulsy, instynkty. Dlatego jej sztuka zawiera odniesienia do archetypów, symboli i motywów zakorzenionych w mitach i baśniach, marzeniach sennych, interpretowanych przez psychoanalizę jako rezerwuar pierwotnych form wyobrażeń „gatunkowych” człowieka, determinujących jego zachowanie. Artystka – szukając własnej tożsamości i odpowiedzi na pytanie kim jest człowiek w ogóle – tworzy oryginalne portrety w kompozycjach centralnych, zazwyczaj statycznych, dla których tło stanowią: nieokreślona kosmiczna przestrzeń, dekoracyjny ornament, niebo pokryte chmurami lub pejzaż złożony z lasów, gór, jezior i łąk albo gęstych chaszczy. Dominującym elementem w portretach są włosy, zakrywające całą twarz lub postaci z twarzami i dłońmi pokrytymi sierścią. Czasem są to po prostu wizerunki bez rysów twarzy. Obrazy te symbolizują (poprzez ukrycie lub pominięcie rysów) obecność w człowieku dwóch światów: zewnętrznego i wewnętrznego, cielesnego i psychicznego. Odwołują się także do istnienia w nas dwóch, nieustannie ścierających się z sobą, natur: ludzkiej i zwierzęcej.

Małgorzata Wielek-Mandrela - dyplom uzyskała w 2002 roku w pracowni malarstwa prof. Adama Brinckena na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; w 2009 stopień doktora. Zajmuje się malarstwem, video, instalacją. W Wozowni można było oglądać prace artystki na ogólnopolskiej wystawie Triennale Małych Form Malarskich w 2010 (I nagroda) i 2013 roku.

Laboratorium Sztuki 2014 / Artysta jako antropolog
kuratorka: Maria Niemyjska

Przemek Czepurko
„Andowie. Artyści Nieznanych Dyscyplin”

wernisaż 12.12.2014, godz. 18
wystawa czynna do 11.01.2015

Projekt Andowie to próba powrotu do Rzeszowa lat 90 i jego mieszkańców. Przemek Czepurko poszukuje nieokreślonych, nienazwanych ludzkich aktywności, terenów będących fragmentami zatartej geografii miejskiej, śladów zapomnianych zdarzeń. Artysta uprawia antropologię pamięci w oparciu o własną metodę, inspirowaną m.in. literaturą – Tomasem Bernhardem, W.G. Sebaldem.
„Do miasta R. zacząłem podróżować w 2012 roku. Wcześniej przez wiele lat nie podróżowałem a wracałem do R. Prawdopodobnie wynikało to z przekonania, że takie powroty są możliwe, jak gdyby jakiekolwiek powroty były możliwe. Wszyst¬kie te tak zwane powroty do miasta R. okupowane były przeze mnie raz po raz nietracącym nic ze swojej siły rozczarowaniem. Czasami zdaje mi się, że owo rozczarowanie stanowiło dla mnie obiekt fascynacji, i ta jego, wydawałoby się, niewyczerpana moc biorąca się nie wiadomo z czego. Z zamiarem odnalezienia przewodnika udałem się do R. w listopadzie, a może pod koniec października 2012 roku. Pamiętam, że było zimno i padał deszcz. Chciałem odszukać kogoś, kto zechciałby cofnąć się ze mną w czasie do lat 90. ubiegłego wieku i odnaleźć tam ślady aktywności, których rodzaje nie zostały jeszcze nazwane.” (P. Czepurko)

Przemek Czepurko – Urodzony w 1978 roku w Rzeszowie. W 2005 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. A. Bednarczyka (ASP Kraków). W latach 2008-2009 studia na Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. W roku 2014 obronił pracę doktorską – dyscyplina artystyczna sztuki piękne, na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2008 prowadzi pracownię multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Twórca obiektów, wideo, instalacji, projektów site-specific, malarz i rysownik. Jego działania lokują się na krawędziach dyscyplin, zajmuje się znaczeniem i funkcjonowaniem figury porażki, katastrofy i niepowodzenia rozumianych w kategoriach rytuału.

Galeria Sztuki WOZOWNIA
87-100 Toruń ul. Rabiańska 20
Tel. 56 622 63 39
www.wozownia.pl
e-mail: [email protected]
dyrektor: Anna Jackowska

Godziny otwarcia:
poniedziałek - nieczynne
wtorek 12–20 - wstęp wolny
środa/czwartek/piątek 11–18
sobota 12-18
niedziela 12–18 - wstęp wolny

Zmiany godzin otwarcia w grudniu 2014 i styczniu 2015:
24 XII – 11 - 15
25 XII - nieczynne
26 XII - nieczynne
31 XII - 11-15
1 I - nieczynne
6 I – 12-18
7 I - nieczynne

Ceny biletów:
normalny – 5 zł
ulgowy – 3 zł
grupowy (5-15 osób) – 15 zł
wtorek, niedziela - wstęp wolny

źródło: Galeria Wozownia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto