Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geje i lesbijki. Widzisz agresję wobec nich. Nie milcz!

informacja prasowa
Polskapresse
Ich znak rozpoznawczy to zaklejone usta – symbol milczenia, ukrywania się, ale także społecznego przyzwolenia, obojętności. Po raz szósty pojawią się w Toruniu, przypominając o tym, że milczenie wobec agresji i nienawiści wobec osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych) nie jest złotem. Spotkacie ich 16 kwietnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu podczas tzw. Dnia Milczenia.

- Homoseksualność i biseksualność są takimi samymi orientacjami jak heteroseksualność, ale mimo tego lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe są traktowane jak trędowaci, jak osoby zboczone, jak zagrożenie dla otoczenia – mówi Aleksandra Skonieczka ze Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności” (SPR). – Są zmuszane do ciągłego ukrywania swojej orientacji, do udawania, do milczenia na swój temat. Gdy się na to nie zgadzają, są wyzywane, poniżane i pogardzane, a w skrajnych przypadkach także bite. Na ulicach, w szkołach, w pracy, nawet we własnych domach.

Polskie prawo karne chroni niektóre grupy społeczne przed tzw. przestępstwami z nienawiści, tj. przestępstwami popełnianymi z uwagi na uprzedzenie sprawcy do grupy, do której należy ofiara. Z takiej ochrony korzystają jednak tylko grupy narodowościowe, etniczne, rasowe i wyznaniowe. Krajowe organizacje LGBT przygotowały projekt zmian kodeksu karnego - ochrona przed przestępstwami z nienawiści ma objąć kobiety, osoby starsze, osoby z niepełną sprawnością oraz osoby LGBT.

- Choć projekt zmiany kodeksu karnego trafił wreszcie do sejmu, to zmiana prawa jest pieśnią przyszłości - twierdzi prawnik Przemek Szczepłocki z SPR. - Tymczasem codzienność to okrutne kpiny, zaczepki i wyzwiska. Bez skrępowania używają ich zarówno najbliżsi jak i kompletnie obcy ludzie. Także w Toruniu. Prawie nikt na to nie reaguje; obojętność i milczenie są powszechne. W ten sposób utrwala się przekonanie, że osoby LGBT są gorsze i że można je tak traktować.

Dzień Milczenia zwraca uwagę na to zjawisko. Osoby uczestniczące w akcji chcą zachęcić ludzi do porzucenia obecnego podejścia, do sprzeciwu wobec dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych, w założeniu jest to działanie uświadamiające, budujące świadomość społeczną. W Toruniu akcja organizowana będzie po raz szósty.


Dzień Milczenia

16 kwietnia 2011 roku (sobota), godz. 13:00 – 15:
Rynek Staromiejski
Organizuje: Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” (SPR).
Wspierają: m.in. Stowarzyszenie „Lambda Bydgoszcz”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto