Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie warto pójść w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej?

Janusz Milanowski
W Noc Muzeów można za darmo wejść na ratuszową wieżę i podziwiać widoki
W Noc Muzeów można za darmo wejść na ratuszową wieżę i podziwiać widoki Grzegorz Olkowski
W sobotę nie warto zasypiać. Czekają na nas prelekcje, darmowe zwiedzanie, promocje wydawnictw o sztuce i móstwo innych atrakcji, czyli Noc Muzeów.

W programie m.in. oprowadzania kuratorskie po wystawach czasowych, prelekcje, gry edukacyjne, spotkania z historykami i kolekcjonerami sztuki, kiermasz książek, kąciki plastyczne dla dzieci, a także warsztaty wypieku i ozdabiania pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika.

Widok z wieży

Muzeum Okręgowe zaprasza14 maja od 18.00 aż do północy. Bezpłatnie można zwiedzać wszystkie oddziały i wejść na wieżę ratuszową by z wysokości 40 m podziwiać panoramę starówki. Na wieżę można wchodzić bezpłatnie od 18.00 do 23.30.

Na pewno warto będzie odwiedzić najnowszą stałą wystawę w Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej po 1945 roku, dostępną o 19.30 oraz 21.30.

Oprócz tego o 18.00 i 20.00 w Piwnicy Gdańskiej w spotkaniu przy wystawie „Ryte, kłute, odciskane...”, albo w pokazie „Czym jest intarsja” (19.00, 21.00, wysłuchać prelekcji „O schadzkach cechowych. Toruńscy rzemieślnicy od XV do XVIII w.” (18.30, 21.00), czy też poznać tajemnice tarcz herbowych.

Spotkania, prelekcje oraz różnorodne warsztaty tematyczne przygotowano także w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Piernika, Domu Kopernika, Domu Eskenów, a także w Muzeum Podróżnika. W tym ostatnim prelegentka opowie o współczesnej sztuce Tanzanii i Mozambiku, a dzieci mogą wziąć udział w grze edukacyjnej „Śladami Tony’ego Halika”.

Szczegółowy program atrakcji można znaleźć na stronie www.muzeum.torun.pl.

Sztuka turecka

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” czynne będzie od 16.00 do 01.00 w nocy. Placówka zaprasza na rodzinne warsztaty, zwiedzanie wystaw w towarzystwie artystów i kuratorów, a także do kina i księgarni.

Wysłuchamy także trzech koncertów i obejrzymy artystyczny pokaz mody. Działające w CSW kino przygotowało na tę noc specjalny program filmowy, a Księgarnia - bardzo ciekawą promocję dla moli książkowych.

Będzie to też okazja do zwiedzenia najnowszej ekspozycji, otwartej dzień wcześniej wystawy współczesnej sztuki tureckiej „Czyste wody”. Warto wiedzieć, że to pierwsza tej skali prezentacja w Polsce, obejmująca prace współczesnych artystów tureckich, zarówno urodzonych w tym kraju, jak i zamieszkujących różne części Europy. „Charakteryzuje ją zatem wielka różnorodność, wynikająca z zestawienia artystycznych indywidualności. Wystawa odnosi się do najistotniejszych wyzwań stojących przed współczesną Europą, takich jak (non)konformizm, opór, zaangażowanie obywatelskie, pamięć, przekształcenia urbanistyczne czy artystyczna i społeczna tożsamość” - jak informuje CSW.

Szczegółowy program muzealnej nocy w CSW jest na stronie www.csw.torun.pl.

Kiermasz wydawnictw

Za darmo będzie też można odwiedzić inną ważną galerię współczesnej - Wozownię przy ul. Ducha Św. O godz. 19.00 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po VII Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego „Rysować naturalnie” (jest to najnowsza wystawa).

Wozownia oferuje też specjalną promocję na swoje wydawnictwa. W czasie Nocy Muzeów odbędzie się też kiermasz, na którym będzie można zakupić wybrane albumy po bardzo atrakcyjnych cenach.

Gadki z makatki

Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym rozpocznie się od wernisażu wystawy „Mądrości i gadki z kuchennej makatki”, prezentowanej w Spichlerzu w Parku Etnograficznym. Obrazy i hasła z haftowanych dzieł sztuki ludowej staną się podstawą rozmaitych działań. Postaci rodem ze świata ludowej wyobraźni zaproszą chętnych do stworzenia żywych makatkowych obrazów, wykreowania swoistego „morału” inspirowanego umoralniającymi treściami. A wszystko to pod okiem twórczyń ludowych .

Można będzie także zabrać ze sobą makatkowe hasła samodzielnie nadrukowane na przyniesionych przez siebie częściach garderoby lub płóciennej torbie (do nabycia podczas imprezy). Będzie też okazja do tworzenia własnych współczesnych haseł i mott na makatki oraz zagrania w makatkowy flirt towarzyski.

Dzieci znajdą propozycje dla siebie wśród ludowych bajek i zabaw tematycznych oraz na specjalnym stanowisku z makatkowymi kolorowankami. Wzory z płóciennych obrazów będzie można również „wyhaftować” za pomocą piasku i kredy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto