Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie w Toruniu można iść na spacer? Jest wiele szlaków pieszych! Który z nich wybrać?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Piesze szlaki w Toruniu i okolicach
Piesze szlaki w Toruniu i okolicach Grzegorz Olkowski/Polska Press
Jeśli chcemy się wybrać na dłuższy wiosenny spacer, to możemy skorzystać, z któregoś z pieszych szlaków w Toruniu i okolicy.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Astronomiczna i kalendarzowa wiosna zawitała już do nas na dobre. Za oknem coraz częściej świeci słońce, a termometry pokazują więcej kresek. Ostatnio pisaliśmy o tym, że warto skorzystać z siłowni plenerowych i orlików, a dziś zachęcamy mieszkańców Torunia i okolicy do wyjścia na spacer po rozmaitych pieszych szlakach.

Polecamy

Którym szlakiem pójść?

Szlak zielony, Toruń - Toruń (p. Zamek Bierzgłowski), 38 km
Wybierając ten szlak, to swoją wycieczkę zaczynamy w Toruniu, a następnie kierujemy się do pobliskich Łysomic. Kolejnym przystankiem, po przejściu ponad 10 km jest rezerwat przyrody Las Piwnicki. Rezerwat o powierzchni 37,2 ha obejmuje fragment pierwo­tnego lasu mieszanego sosnowo-dębowego. Występują w nim ok. 300-letnie dęby i około 160-letnie sosny, z których część systematycznie usycha. Przez re­zerwat przepływa Struga Piwnicka zwana też Strugą Łysomicką. Idąc dalej mijamy malowniczą osadę leśną Strugaj, gdzie jedno z domostw pełniło kiedyś rolę gajówki Strugaj. Po przebyciu 12 km docieramy do Piwnic, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne UMK. Później mijamy takie miejscowości jak: Różankowo, Świerczynki, Pigża, Leszcz, Podleszcz, aż po przejściu 21 km docieramy do Zamku Bierzgłowskiego. Tam możemy podziwiać dawny gród krzyżacki, a potem ruszamy w drogę powrotną przez Olek i Barbarkę.

Szlak niebieski, Toruń - Gniewkowo, 30 km
Naszą wycieczkę ponownie rozpoczynamy w Toruniu i ruszamy 6 km w stronę Małej Nieszawki. Tam możemy podziwiać m.in. ruiny zamku krzyżackiego oraz uroczy, drewniany kościółek. Kolejnym przystankiem, po przebyciu 14 km są Cierpice. Tam możemy zatrzymać się np. przy obelisku upamiętniającym pożar lasu w 1992 roku. Dalej wędrujemy przez Jarki oraz Zajezierze i wreszcie docieramy do Gniewkowa. Tam warte uwagi są kościół oraz budynek ratusza.

Szlak czerwony, Toruń-Nieszawa, 41 km

Wycieczkę rozpoczynamy tradycyjnie w Toruniu i kierujemy się w kierunku Czerniewic, a następnie po przejściu 13 k docieramy do Brzozy. To właśnie tutaj w 1980 roku miała miejsce jedna z największych katastrof kolejowych w Polsce. Mniej więcej w połowie dystansu znajduje się miejscowość Otłoczyn, gdzie warte uwagi mogą być kościół, młyn czy też drewniane chaty. Potem docieramy do Ciechocinka, gdzie możemy odetchnąć pod tężniami solankowymi lub w parku zdrojowym. Następnie mijamy Raciążek, Podole, Siarzewo, Dymiec i meldujemy się w Nieszawie.

Szlak czerwony, Toruń-Barbarka, 21 km
Startujemy z Torunia i przez Stary Toruń docieramy do Górska. Tam możemy zatrzymać się pod "pomnikiem-krzyżem", upamiętniającym porwanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dalej wędrujemy wzdłuż dawnej linii kolejowej Toruń-Czarnowo i mijając Rozgarty, Przysieki Błotka docieramy do Barbarki.

Szlak czarny, Toruń-forty toruńskie-Toruń, 44 km
Ten szlak oferuje nam bardzo długą i bardzo trudną wycieczkę śladami toruńskich fortów i dawnych zabudowań wojskowych. Decydując się na taką eskapadę musimy być doskonale przygotowani pod względem kondycyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto