Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika może być giętka, wszyta w ubranie i pracować w nocy. Zobacz panele fotowoltaiczne, które mogą zmienić świat

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Perowskity to specjalne kryształy, dzięki którym możliwa jest produkcja paneli fotowoltaicznych, które są bardzo lekkie, cienkie i plastyczne. Panele perowskitowe, produkowane dziś np. we Wrocławiu, mogą mieć różne kolory i da się montować je m.in. na żaluzjach, samochodach czy smartfonach.

 Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Perowskity to specjalne kryształy, dzięki którym możliwa jest produkcja paneli fotowoltaicznych, które są bardzo lekkie, cienkie i plastyczne. Panele perowskitowe, produkowane dziś np. we Wrocławiu, mogą mieć różne kolory i da się montować je m.in. na żaluzjach, samochodach czy smartfonach. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. materiały prasowe Saule Technologies
Myśląc o fotowoltaice, mamy dziś przed oczami duże, sztywne panele w kolorze niebieskim lub czarnym. Technologia idzie jednak do przodu – powstały już panele słoneczne odpychające kurz, pracujące w nocy, a nawet dające się zginać i wszywać w ubrania. Poznaj niezwykłe osiągnięcia naukowców, które mogą zrewolucjonizować produkcję energii ze słońca.

Spis treści

Fotowoltaika jak z science fiction. Pracuje w nocy, odpycha kurz, daje się zginać

Produkująca energię elektryczną ze słońca fotowoltaika jeszcze niedawno brzmiała jak coś z filmu science fiction. Dziś setki tysięcy Polaków mają ją na swoich domach, a charakterystyczne panele coraz częściej można zobaczyć także na urzędach, szpitalach czy balkonach bloków. Naukowcy z całego świata zapewniają jednak, że to dopiero początek. Rozwój technologii sprawia bowiem, że fotowoltaika potrafi coraz więcej, a do tego zmienia się nawet jej wygląd.

Przejdź do galerii i poznaj niesamowite panele fotowoltaiczne, które mogą zmienić świat:

Co będzie potrafiła fotowoltaika przyszłości? W galerii prezentujemy przykłady paneli, które:

Część z przykładów, które omawiamy w galerii, to technologie już istniejące – tak jest np. z niezwykłymi giętkimi panelami wykorzystującymi perowskity, w których stworzeniu brała udział Polka. Inne, choć także istnieją, znajdują się na etapie prototypów i pierwszych testów, a więc na ich komercyjną dostępność przyjdzie nam jeszcze poczekać. Są wreszcie wynalazki, nad którymi dopiero trwają prace, ale naukowcy są zdania, że ich zaistnienie jest tylko kwestią czasu.

Panele fotowoltaiczne to przyszłość, także w Polsce i w Europie

Rozwój technologii fotowoltaicznej jest korzystny w zasadzie dla wszystkich – korzystają na nim zarówno osoby i firmy inwestujące w instalacje PV na swoich budynkach, jak i środowisko. Panele słoneczne, jako jedna z popularniejszych form inwestycji w OZE, pomagają znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a jednocześnie nie są groźne dla ptaków, jak np. wiatraki prądotwórcze. Posiadanie paneli fotowoltaicznych pomaga też w uzyskaniu niezależności energetycznej.

– Fotowoltaika wydaje się strategicznym obszarem zwiększającym niezależność energetyczną Państwa, jak i jego bezpieczeństwo – zauważa Sylwia Koza, Regionalny Dyrektor Marketingu firmy Solplanet. – W okresie zagrożeń w dostawach nośników energii, jak i rosnących jej cenach, bezemisyjne źródło energii elektrycznej pozyskiwane z promieniowania słonecznego w rozproszeniu bezpośrednio u jej użytkowników, wydaje się wprost idealnym remedium na nasze dzisiejsze problemy.

Z perspektywy osób chcących zainwestować w fotowoltaikę plusem jest też to, że rozwój OZE wspierają dziś zarówno unijne, jak i polskie przepisy. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to m.in. możliwość otrzymania dofinansowania na panele słoneczne w ramach programów takich jak:

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach wysokość dotacji na fotowoltaikę zależy od planowanego zakresu prac – im jest on szerszy, tym więcej pieniędzy można otrzymać. Celem jest zachęcanie Polaków do tego, by nie tylko montowali panele na domach, ale też przy okazji dokonali termomodernizacji budynku czy zainwestowali w przydatne urządzenia takie jak magazyn energii, pozwalający przechować na później wyprodukowany prąd.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fotowoltaika może być giętka, wszyta w ubranie i pracować w nocy. Zobacz panele fotowoltaiczne, które mogą zmienić świat - RegioDom.pl

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto