Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowo po Wiśle, komiksowo we Dworze - dla starszych i młodszych

pau, red.
Jedna z prac Tadeusza Baranowskiego, które możemy zobaczyć na wystawie „Komiks i satyra” w Dworze Artusa.
Jedna z prac Tadeusza Baranowskiego, które możemy zobaczyć na wystawie „Komiks i satyra” w Dworze Artusa. materiały prasowe festiwalu Dwutakt
Rejs po Wiśle m.in. ze Stanisławem Tymem i Edwardem Lutczynem, spotkania i konkursy to tylko niektóre spośród atrakcji „DwuTaktu”.

Znane nazwiska to podstawa dobrego festiwalu. Nie inaczej jest na tegorocznym „DwuTakcie”, czyli toruńskim Festiwalu Kultury Popularnej. W sobotę torunianie będą mieli okazję spotkać się m.in. ze Stanisławem Tymem, Markiem Raczkowskim, Edwardem Lutczynem, Ryszardem Dąbrowskim i Maciejem Dąbrowskim.

Jak mówi Wojciech Łowicki, dyrektor festiwalu, popularyzator komiksu i organizator wystaw poświęconych satyrze i popkulturze, w tym roku „DwuTakt” staje się imprezą międzypokoleniową.

- Motywami przewodnimi będą komiks i satyra. Staraliśmy się stworzyć program, który będzie atrakcyjny dla miłośników obu tych dziedzin - komiksu i satyry, tej dobrze znanej, kultowej i tej współczesnej. Mamy więc w programie wystawę prac Janusza Christy, twórcy rysunkowych opowieści o Kajce i Kokoszu, mamy spotkania z aktorem, satyrykiem i felietonistą Stanisławem Tymem oraz z twórcą komiksu „Likwidator” - Ryszardem Dąbrowskim. Gwiazdą naszej imprezy będzie Maciej Dąbrowski, jeden z najpopularniejszym polskich youtube-rów, twórca kanału... „Z dupy”- opowiada Wojciech Łowicki.

Z Tymem na statku

Festiwal „DwuTakt” odbywa się w Toruniu od trzech lat. Powstał w 2013 roku z inicjatywy Wojciecha Łowickiego oraz dr. Tomasza Marciniaka, zmarłego w ubiegłym roku socjologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, badacza komiksu. Pierwsza edycja odbyła się pod hasłem: „Muzyka i komiks”.

W 2015 roku impreza została przemianowana na Festiwal Komiksu i Kultury Popularnej „DwuTakt”, zaś od 2016 roku nosi nazwę Festiwal Kultury Popularnej „DwuTakt”.

Festiwal potrwa dwa dni, w sobotę i niedzielę. I właśnie 8 maja uczestnicy imprezy będą mieli niepowtarzalną okazję przenieść się w przeszłość - do 1970 roku - i wyruszyć we, wzorowany na filmowym, rejs statkiem spacerowym po Wiśle razem ze Stanisławem Tymem (który zagrał „kaowca” w kultowej komedii Marka Piwowskiego) oraz pozostałymi gośćmi festiwalu.

Jak mówi Wojciech Łowicki, na rejs statkiem „Wanda” zostały już ostatnie wejściówki (można je będzie wygrać w festiwalowych konkursach).

- Podczas rejsu przeprowadzimy konkurs z... tendencyjnymi pytaniami - dodaje dyrektor festiwalu.

Komiksowa bitwa i quizy
Dla tych, którym nie uda się wyruszyć na wycieczkę po rzece, atrakcji też nie zabraknie. W Dworze Artusa w sobotę od południa będzie można spotykać się z gośćmi specjalnymi i oglądać wystawę prac Janusza Christy, Tadeusza Baranowskiego i Tomasza Niewiadomskiego. Nie zabraknie quizów, konkursów i zabaw dla dzieci i dorosłych, licytacji i możliwości zdobycia autografów.

Do dyspozycji uczestników festiwalu będą też dwie specjalne strefy: strefa o amerykańskich superbohaterach oraz strefa gier komputerowych i konsolowych. Odbędzie się również „bitwa komiksowa”, czyli rywalizacja rysowników, którzy spontanicznie stworzą w określonym czasie rysunek na zadany temat.

Ważnym punktem programu będzie przyznanie - po raz pierwszy - Nagrody im. dr. Tomasza Marciniaka dla autorów najwartościowszych tekstów naukowych, popularnonaukowych lub publicystycznych poświęconych komiksowi. Poznamy też zwycięzcę ogólnopolskiego konkursu na rysunek satyryczny „Smokokonkurs”, który jednocześnie promuje historię Torunia.

Warto wiedzieć
Festiwal „DwuTakt”
- Trzecia edycja Festiwalu Kultury Popularnej pod hasłem „Komiks i satyra” rozpocznie się w najbliższą sobotę 7 maja o godzinie 12 w Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

- Festiwal współorganizowany jest przez CK „Dwór Artusa” oraz twórców takich wielkich wydarzeń, jak Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Festiwal Fantastyki i Gier „Copernicon” w Toruniu, Asocjację Komiksu w Toruniu, a także organizację pozarządową - Fundację „Kreska” im. Janusza Christy.

- Bilety wstępu na cały dzień festiwalu można kupić w Dworze Artusa po 10 złotych. Bilety ulgowe dla młodzieży uczącej się oraz absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są po 5 złotych.

- Dzieci do 12 roku życia mogą wejść na festiwal za darmo.

- Szczegółowy program festiwalu „DwuTakt” można znaleźć na stronie internetowej www.komiksisatyra.pl/files/dwutakt_2016_program.pdf

- Rejs po Wiśle ze Stanisławem Tymem zaplanowano na niedzielę o godz. 12.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto