Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Tydzień Szczepień w Malborku. Coraz więcej rodziców nie pozwala szczepić dzieci

Radosław Konczyński
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Malborku zaprasza do siebie z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień. Z pracownikami sanepidu będzie można porozmawiać o profilaktyce chorób zakaźnych.

Europejski Tydzień Szczepień 2018 trwać będzie od 23 do 29 kwietnia.

- Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która edukuje w zakresie szczepień ochronnych, podkreśla ich znaczenie dla zdrowia publicznego, dąży do zwiększenia liczby osób zaszczepionych. W tym roku mówi o korzyściach wynikających ze szczepień na każdym etapie życia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep” - informuje malborski sanepid.

Z tej okazji w dniach 23–27 kwietnia każdy chętny może odwiedzić punkt konsultacyjny w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Malborku. W holu dostępne będą materiały informacyjne dotyczące szczepień, a w godz. 9–12 można będzie zasięgnąć porad od pracowników Sekcji Epidemiologii PSSE, spotykając się z nimi lub konsultując telefonicznie pod nr. tel. 55 647 25 55.

Sanepid niezmiennie przekonuje, że w wielu przypadkach można by uniknąć chorób i powikłań dzięki szczepieniom ochronnym. Przypomina, że obowiązek ich wykonywania wynika z Konstytucji RP, ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Co roku Główny Inspektorat Sanitarny opracowuje Program Szczepień Ochronnych, biorąc pod uwagę potrzeby epidemiologiczne, możliwości ekonomiczne i technologiczne wprowadzenia szczepionek.

Od kilku lat rośnie w Polsce liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba ta wzrosła ponad 4-krotnie (2013 r. – 7248 odmów; 2017 r. – 30 089 odmów). Ta tendencja widoczna jest też w powiecie malborskim - w 2015 roku 6 osób uchyliło się od obowiązkowego szczepienia dzieci (liczba dzieci niezaszczepionych: 4), w 2016 r. - 11 (14), a w 2017 r. - 35 (25).

Jedną z przyczyn unikania szczepień są obawy o skutki uboczne.

- W 2017 r. do PSSE w Malborku (jeśli chodzi o powiat malborski, dop. red.) zgłoszono jeden niepożądany odczyn poszczepienny o przebiegu poważnym po szczepieniu przeciwko odrze, śwince, różyczce. Nie odnotowano żadnego zgonu związanego z wykonywaniem szczepień ochronnych - wyjaśnia malborski sanepid w raporcie o stanie zdrowia za 2017 rok.

W ubiegłym roku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z magazynu wojewódzkiego sanepidu w Gdańsku przekazano 17 737 preparatów. Z tej liczby podmiotom leczniczym w powiecie wydano 13 180 sztuk.

Miejscowy sanepid wydał w 2017 roku 48 wezwań do dobrowolnego wykonania obowiązku zaszczepienia dziecka. W przypadkach, w których nie poskutkowało, wystawił 20 upomnień wzywających do wykonania obowiązku szczepienia. Ostatecznie skierował do wojewody 13 tytułów wykonawczych z wnioskiem o wszczęcie egzekucji administracyjnej. Od wojewody sanepid otrzymał 21 postanowień o nałożeniu grzywny (liczba się różni od poprzedniej, bo obejmuje też część tytułów wykonawczych wysłanych w 2016 r.) - w efekcie 9 dzieci z tej grupy zostało zaszczepionych.


Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto