Polecamy

Emerytura zależna od liczby dzieci?Koncepcja powiązania systemu emerytalnego z dzietnością jest znana nie od dziś © Arkadiusz Gola / Polska Press
[2/7]

Emerytura będzie zależna od liczby dzieci? To pomysł rządu na zwiększanie dzietności w Polsce! Co z waloryzacją 500 Plus?

Emerytura zależna od liczby dzieci?

Koncepcja powiązania systemu emerytalnego z dzietnością jest znana nie od dziś. Temat poruszała już m.in. Barbara Socha, pełnomocniczka rządu ds. demografii.

- Być może w dalszej perspektywie państwa europejskie będą musiały zmierzyć się z wyzwaniem przebudowy systemu emerytalnego. Myślę tu o powiązaniu go z liczbą posiadanych dzieci. Tak, by system wspierał dzietność - mówiła w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Pisała też o tym Gazeta Wyborcza, która rozmawiała z osobą powiązaną z rządem. Jak według tej wstępnej koncepcji miałyby wzrosnąć emerytury? Otóż każdy aktywnie zawodowo Polak miałby przekazywać część pensji na rzecz emerytury swoich rodziców. Zatem im większe potomstwo, tym większą emeryturę można dostać.

Na razie jednak to tylko koncepcja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odcina się od wszelkich spekulacji. Z drugiej strony od dawna mówi się o malejącym spółczynniku dzietności w Polsce. Jakie jeszcze rząd rozważa przedsięwziąć kroki, by zmienić ten trend?

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE


POLECAMY TAKŻE:

" title="500 Plus w 2022 roku. Będzie Waloryzacja? Tyle świadczenie 500 Plus może wynosić po podwyżce" rel="external">500 Plus w 2022 roku. Będzie Waloryzacja? Tyle świadczenie 500 Plus może wynosić po podwyżce

1200 zł dla każdego i 600 zł ekstra dla dziecka. Będzie nowe świadczenie socjalne?Jeden z głównych programów PiS, czyli 500 Plus w założeniu miał zwiększyć dzietność w Polsce. Tak się jednak nie stało, a problem dalej narasta. Pojawiają się już kolejne pomysły, jak zachęcić Polaków do rodzenia dzieci. Jednym z nich jest uzależnienie wysokości emerytury od liczby potomstwa. Na czym dokładnie polega ten projekt? Jak jeszcze rząd chce zwiększyć dzietność w Polsce? Zobaczcie w dalszej części galerii!

Najnowsze wiadomości

reklama