Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś zakończenie roku szkolnego. Tak będzie wyglądać w szkołach w Toruniu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
W piątek uczniowie pożegnają się ze szkołą na długich 67 dni
W piątek uczniowie pożegnają się ze szkołą na długich 67 dni Fot. Sławomir Kowalski
W niewielkich grupach, w osobnych salach i bez udziału rodziców - tak toruńscy uczniowie pożegnają w piątek kończący się rok szkolny 2020/2021. Od poniedziałku, 28 czerwca rozpoczną się dla nich wakacje. Przerwa od nauki potrwa dokładnie 67 dni. Do szkół dzieci i młodzież wrócą po ponad dwóch miesiącach w środę, 1 września.

Zobacz wideo: Polacy podzieleni ws. szczepień nastolatków.

Toruńskie szkoły w liczbach. Ilu jest uczniów? Jakie szkoły?

W Toruniu w piątek naukę zakończy 24 751 uczniów (13,7 tys. w szkołach podstawowych i 10,5 tys. w szkołach ponadpodstawowych). Przez ostatnich 10 miesięcy uczyło ich 3393 nauczycieli, a właściwą organizację i funkcjonowanie szkół zapewniło 1100 pracowników administracji i obsługi szkolnej. Nauka odbywała się w 1052 oddziałach:

  • 660 w szkołach podstawowych (13749 uczniów)
  • 20 w ogólnokształcących szkołach muzycznych I i II st. (489 uczniów)
  • 372 w szkołach ponadpodstawowych (10 513 uczniów), w tym:
  • 196 w liceach ogólnokształcących (6170 uczniów),
  • 142 w technikach (3806 uczniów),
  • 21 w branżowych szkołach I stopnia (483 uczniów),
  • 3 w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy (54 uczniów).

Zobacz

Koniec roku szkolnego w reżimie sanitarnym

We wszystkich placówkach oświatowych w mieście zakończenie roku szkolnego odbędzie się w reżimie sanitarnym. Co to oznacza? Nie będzie ogólnoszkolnych uroczystości w salach gimnastycznych i aulach. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, będą przychodzić do szkół o różnych godzinach i spotykać się w osobnych salach. W uroczystościach nie będą mogli uczestniczyć rodzice.

Nauka zdalna i spore zaległości do nadrobienia

W roku szkolnym 2020/2021 większość uczniów odbywała lekcje zdalnie. Powrót do nauki stacjonarnej nastąpił na zaledwie kilka tygodni przed zakończeniem roku. 4 maja na edukację stacjonarną przeszły dzieci z klas I-III, natomiast od 17 młodzież z klas 4-8 oraz szkół średnich. Obawiano się, że nauczyciele wykorzystają okazję, aby weryfikować wiedzę uczniów, odpytując ich, sprawdzając zeszyty i zapowiadając liczne sprawdziany.

Dla niektórych możliwość zdobycia dodatkowych stopni była jednak bardzo istotna. Mowa to uczniach, których groziły oceny niedostateczne na koniec roku oraz o osobach, które starały się o świadectwo z czerwonym paskiem. Przypominamy, że aby zyskać to wyróżnienie, należy mieć średnią ocen minimum 4,75 oraz przynajmniej bardzo dobre zachowanie. Nauka zdalna przyniosła ze sobą spore zaległości, które trzeba będzie nadrabiać. Nie stanie się to jednak kosztem wakacji.

- Nie chcemy dzieciom zabierać wakacji, ani ich rodzicom czy nauczycielom. Wakacje rozpoczynają się 25 czerwca i 1 września miejmy nadzieję, że bez jakichkolwiek przeszkód rozpocznie się rok szkolny, nie widać na razie na horyzoncie przeszkód do tego - powiedział wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski w programie "Kwadrans polityczny" w TVP1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto