Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś w Nieszawie o Chopinie

(gaz)
Nz. Podczas nieszawskiego recitalu 1 marca 2010 r., który odbył się w dwusetną rocznicę urodzin geniusza fortepianu. Przy pianinie Ireneusz Kuźlak.
Nz. Podczas nieszawskiego recitalu 1 marca 2010 r., który odbył się w dwusetną rocznicę urodzin geniusza fortepianu. Przy pianinie Ireneusz Kuźlak. Wanda Wasicka
1 marca 1810 r. przyszedł na świat Fryderyk Chopin. W niedzielę 6 marca br. w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się spotkanie z cyklu „Wieczory Historyczne” pt. "Region Chopina w dwusetną pierwszą rocznicę urodzin kompozytora".

Na program złożą się m.in.: opowieść „Fryderyk Chopin w Ziemi Dobrzyńskiej i na Kujawach” (w wykonaniu członków i sympatyków Nieszawskiego Towarzystwa Kulturalnego), inscenizacja słowno-muzyczna „Mały Chopin” Michała Rusinka (w wykonaniu młodych sympatyków NTK), koncert pieśni „W kręgu Chopina”, do których muzykę skomponował Fryderyk Chopin (w wykonaniu duetu Marzena i Waldemar Gmińscy), film dokumentalny "Fryderyk 2010". Spotkanie przygotowało Nieszawskie Towarzystwo Kulturalne, pod kierownictwem Teresy Maksim i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Początek o godz. 17.15.

Nieszawa jest jednym z miejsc, które odwiedził młody kompozytor. Wydarzyło się to 29 sierpnia 1824 r. Pamięć o tej wizycie jest pielęgnowana przez Nieszawskie Towarzystwo Kulturalne, działające pod kierownictwem Teresy Maksim, w postaci „Nieszawskich Spotkań z Chopinem”. Dotychczas odbyły się cztery edycje Spotkań, w 2006, 2008, w 2009 i w 2010 r.

Śladów Fryderyka Chopina w Nieszawie należy szukać w „Kurierze Szafarskim”, wakacyjnej gazetce czternastoletniego Frycka. Jak napisał, przejeżdżając przez Nieszawę, usłyszał siedzącą na płocie Catalani, nieszawską dziewczynę, która śpiewała „mazureczka”. Angelika Catalani była słynną włoską śpiewaczką operową, przed którą Chopin wystąpił jako „cudowne dziecko”. Otrzymał nawet od niej złoty zegarek. W żyłach znakomitego kompozytora płynie nie tylko polska, ale i kujawska krew. Jego matka była Kujawianką. Tekla Justyna z Krzyżanowskich Chopin urodziła się w 1782 r. w folwarku Długie, kilka kilometrów od Izbicy Kujawskiej. Zatem Kujawianie mogą się czuć krajanami Chopina.

Przypomnijmy, w 2005r. w Nieszawie wystąpiła japońska pianistka Rinko Kobayashi, laureatka Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W 2008 r. na nieszawskim promie powstały zdjęcia do filmu o Fryderyku Chopinie. Po raz pierwszy w historii tej jednostki pływającej na jej pokładzie ustawiono fortepian. Z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis wystąpił m.in. znany pianista Paweł Kowalski, który wykonał koncert fortepianowy f-moll. 17 i 18 października 2009 r. nieszawscy i ciechocińscy aktorzy amatorzy wystąpili gościnnie w stolicy, na zaproszenie Towarzystwa Kultury Teatralnej. Zaprezentowali inscenizację „Chopin i nieszawska Catalani”.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto